Procházková, Mlynár a Šulek vybehnú do sezóny v Ruke

Procházková, Mlynár a Šulek vybehnú do sezóny v Ruke
S trojnásobným slovenským zastúpením sa počas nastávajúceho víkendu začne vo Fínsku nový ročník Svetového pohára v bežeckom lyžovaní.
KUUSAMO 24. novembra - Okrem stálice Aleny Procházkovej vybehnú do bielej stopy aj dvaja slovenskí muži - Peter Mlynár a Miroslav Šulek. V stredisku Ruka vo fínskom Kuusame v sobotu otvoria sezónu šprinty klasickou technikou a v nedeľu budú nasledovať dištančné preteky na 10 km (ženy), resp. 15 km (muži) rovnako klasicky. Procházková dosiahla v úvode súťažnej zimy vo Fínsku už niekoľko pozoruhodných výsledkov, ale dve tretie a jedno štvrté miesto pochádzajú ešte z rokov 2007 - 2009.

"Chceli by sme zabodovať na úvod sezóny už aj preto, že po minulé roky sa Alene vo Fínsku nedarilo. Máme za sebou kvalitnú prípravu vo švajčiarskom Davose, kde sme mali k dispozícii výborne upravený štvorkilometrový okruh s technickým snehom. Neskôr pripadol aj prírodný sneh, čiže podmienky boli naozaj výborné," skonštatoval tréner Ján Valuška pre agentúru SITA. Pripomenul, že na rozdiel od minulosti, keď sa na sezónu pripravovali vo fínskom Muoniu, tentoraz zvolili model s Davosom a pochvaľujú si ho. "Aj z ľudského hľadiska to bolo na čosi dobré. Vo Fínsku bývajú v tomto čase krátke dni a skoro sa stmieva, čo nie je dobré na psychiku, zatiaľ čo v Davose to bolo podobné ako u nás v strednej Európe. Jediné mínus oproti minulosti bolo azda len v tom, že sme nemali možnosť súťažnej konfrontácie, keďže vo Švajčiarsku sa neuskutočnili prípravné fisové preteky ako vo Fínsku, Švédsku či Nórsku," glosoval reprezentačný tréner.

Procházková (32) trénuje v dejisku úvodných pretekov SP už od pondelka, rovnako ako aj reprezentant do 23 rokov Miroslav Šulek, ktorý toto leto a jeseň absolvoval veľkú časť prípravy spoločne s dlhodobo najlepšou slovenskou bežkyňou na lyžiach. Slováci si vo Fínsku zvykajú na zmeny počasia, čo potvrdil aj reprezentačný tréner.

"Je to tu ako vždy premenlivé, čo nie je dobré v súvislosti s prípravou lyží na preteky. V stredu nám ešte pršalo a teplota bola plusová, ale cez víkend hlásia sneženie a pod mínus päť stupňov. Samozrejme, že pri týchto zmenách teplôt bude na členitej trati so stúpaniami aj zjazdami dôležité čo najlepšie pripraviť lyže. V tomto smere sa nemôžeme rovnať s najlepšími krajinami, ktoré majú k dispozícii početné servisné tímy, ale to je dlhodobá realita," povzdychol si Valuška.

Miroslav Šulek (23) doteraz v kariére absolvoval len jedny preteky Svetového pohára, tento rok v januári v slovinskej Planici to bol pre neho krst v šprinte a tímšprinte voľnou technikou. "Pripravuje sa s nami už niekoľko mesiacov a ako víťaz Slavic Cupu z minulej sezóny má garantovanú prvú periódu Svetového pohára. Keďže ide o mladého pretekára, pre neho by mal byť jedným z vrcholov sezóny aj svetový šampionát do 23 rokov," vysvetlil Valuška.

Tretím do slovenskej partie v Kuusame bude Peter Mlynár. Skúsený 28-ročný pretekár vstúpil do novej sezóny 19. miestom v šprinte klasickou technikou na pretekoch FIS vo švédskej Bruksvallarne. V konkurencii 125 pretekárov obsadil v kvalifikácii 21. miesto a postúpil medzi najlepších tridsať bežcov. "Vzhľadom na veľmi členitú trať s piatimi kopcami a jednou dlhšou pasážou na rovinu sme spokojní," povedal Mlynárov tréner Peter Žiška v tlačovej správe Slovenskej lyžiarskej asociácie. Pred rokom bol Mlynár vo vstupnom šprinte SP v Ruke na 71. mieste bez nároku na bodovanú tridsiatku, teraz by chcel svoje umiestnenie zlepšiť.

Tréner Valuška zároveň naznačil aj ďalší program SP v tejto sezóne, v ktorom nastala jedna zmena. "Pôvodne sme do konca tohto roka mali v pláne už len preteky v Davose, ale napokon sme sa rozhodli aj vzhľadom na doplnenie chýbajúcich financií, že pôjdeme aj na druhé kolo SP začiatkom decembra do nórskeho Lillehammeru. Naďalej platí, že v januári vynecháme Tour de Ski a sústredíme sa na vrchol sezóny, ktorým budú majstrovstvá sveta na prelome februára a marca vo fínskom Lahti. Tam by sme chceli s Alenou potvrdiť skvelé ôsme miesto z predchádzajúceho šampionátu vo Švédsku," doplnil Valuška aj k ambíciám v sezóne 2016/2017.

Program úvodných pretekov SP v behu na lyžiach 2016/2017 v Ruke (Fín.):

sobota 26. 11.: šprint klasickou technikou mužov a žien na 1,4 km (kvalifikácia 10.00 h SEČ, finále 12.30 h)
nedeľa 26. 11.: 10 km klasickou technikou ženy (9.30 h) a 15 km klasickou technikou muži (12.00 h)


25.11.2016   /   Ostatné   /   SITA   /    Foto: BIGSTOCK

Ďalšie články