Procházková: Byť ôsma v tejto konkurencii je geniálne

Procházková: Byť ôsma v tejto konkurencii je geniálne
Majstrovstvá sveta v klasickom lyžovaní vo Falune (Švéd.)
FALUN 19. februára  - Slovenská reprezentantka Alena Procházková obsadila skvelé 8. miesto v šprinte klasickou technikou, prvej finálovej disciplíne na majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach vo švédskom Falune. Majsterkou sveta sa vo štvrtok podvečer stala Nórka Marit Björgenová, ktorá dovŕšila zlatý hetrik v šprinte, a celkovo získala tridsiatu medailu z vrcholných podujatí vo svojej bohatej a úspešnej kariére.

Procházková v prvom z dvoch semifinálových behov skončila na štvrtom mieste a časový odstup za víťaznou Poľkou Justynou Kowalczykovou jej nestačil na finálovú účasť. Nepriek tomu môže byť veľmi spokojná. Tridsaťročná skúsená Slovenka nadviazala na predchádzajúce úspešné vystúpenia na ostatných svetových šampionátoch. V rokoch 2009 - 2013 bola na MS v šprinte siedma (Liberec 2009), šiesta (Oslo 2011) a ôsma (Val di Fiemme 2013).

"V momentálnej konkurencii severských tímov urobiť výsledok do 10. miesta na majstrovstvách sveta je veľmi náročné. V to sme príliš neverili, ale dúfali sme, že ak Alenka zúročí svoju formu a a bojovnosť, môže sa dostať do semifinále. Tam už bolo zloženie pretekárok - dve Švédky, dve Nórky a k tomu Kowalczyková - príliš kvalitné na to, aby sme sa mohli dostať do finále. Celkovo je to na podmienky, ktoré máme na Slovensku pre beh na lyžiach, výborný výsledok,“ hodnotil z Falunu tréner Ján Valuška.

Jeho úspešná zverenkyňa Alena Procházková rada doplnila: "Byť ôsma v tejto konkurencii je geniálne, super... Pred pretekmi sme nemali možnosť ísť na trať, preto to bola trochu lotéria. Po kvalifikácii som už vedela, na čom som. Moji servismani urobili maximum čo sa týka prípravy lyží, ale aj tak je rozdiel medzi mnou a najlepšími. V kopcoch som nemala problém, ale na štarte som trochu zaostávala a tiež v zjazdoch. Som samozrejme veľmi spokojná s tým, čo som dokázala, aj keď s finále by bola spokojnosť ešte väčšia."

Šprinty vo Falune sa bežali na okruhu dlhom 1408 m s prevýšením 56 m a dvoma náročnými stúpaniami hneď po štarte. Pretekári sa museli vyrovnať aj s plusovými teplotami 5-6 °C a vysokou vlhkosťou vzduchu vyše 80%.

Procházková už v kvalifikácii naznačila, že má formu ako hrom. Štrnáste miesto a odstup len 5,51 s za najrýchlejšou Justynou Kowalczykovou z Poľska naznačil, že si bude trúfať na dobrý výsledok vo vyraďovacej fáze. V cieľovej rovinke kvalifikačnej časti pretekov takmer predstihla Nemku Victoriu Carlovú, ktorá štartovala 15 sekúnd pred

Vo vyraďovacej časti Procházková ešte vystupňovala svoj výkon. V druhom z piatich štvrťfinálových behov sa skúsene vyviezla za nórskou favoritkou Ingvild Flugstad Östbergovou a v cieli skončila za ňou o 1,26 s na postupovom 2. mieste. Už vtedy mala istotu najhoršie 12. miesta na konci pretekov, čo bolo ďaleko najlepšie jej vystúpenie v tejto sezóne. V poolympijskej zime sa 30-ročnej členke LK Slávia Banská Bystrica podarilo zabodovať vo Svetovom pohári len raz: počas uplynulého víkendu v Östersunde bola rovnako v šprinte klasicky na 29. mieste.

Miesto v postupujúcej tridsiatke z kvalifikácie sa neušlo druhej slovenskej reprezentantke Barbore Klementovej, ktorá skončila na 48. pozícii (+27,38). V kvalifikácii sa predstavilo 95 pretekárok zo 49 krajín. "Barborka zajazdila približne to, na čo reálne má. Je to ešte mladá pretekárka, ktorá môže výkonnostne rásť, ak bude mať záujem na sebe pracovať," uviedol na adresu Klementovej tréner Valuška

Majstrovstvá sveta v klasickom lyžovaní - Falun (Švéd.) - štvrtok - výsledky:
Šprint žien na 1,4 km klasickou technikou: 1. Marit Björgenová (Nór.) 3:26,63 min, 2. Stina Nilssonová (Švéd.) +0,42, 3. Maiken Caspersen Fallová (Nór.) +0,99, 4. Justyna Kowalczyková (Poľ.) +1,43, 5. Kari Vikhagen Gjeitnesová (Nór.) +6,10, 6. Ingvild Flugstad Östbergová (Nór.) +10,47,... 8. Alena Procházková (SR) +5,96 - v semifinále,... 48. Barbora Klementová (SR) +27,38 - v kvalifikácii.


19.2.2015   /   Ostatné   /   SITA   /    Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Ďalšie články