MS: Záverečné zlato pre Olssona, Bajčičák skončil tridsiaty štvrtý

VAL DI FIEMME 3. marca - Záverečnú disciplínu na 51. majstrovstvách sveta v severských lyžiarskych disciplínach v talianskom Val di Fiemme - beh mužov na 50 km klasickou technikou s hromadným štartom vyhral Švéd Johan Olsson. Striebornú medailu si vybojoval Švajčiar Dario Cologna, bronzová priečka patrila Kazachovi Alexejovi Poltoraninovi. Jediný Slovák v 72-člennom štartovom poli Martin Bajčičák skončil tridsiaty štvrtý.
V slnečnom a extrémne teplom počasí (+12° C) bol čoskoro 33-ročný Johan Olsson (nar. 19. marca 1980) jednoznačným hrdinom pretekov. Už po desiatich kilometroch vyprovokoval únik, pri ktorom mu asistoval aj Švajčiar Dario Cologna. Spoločne to ťahali asi desať kilometrov, vypracovali si asi polminútový náskok, ale Cologna to potom vzdal a počkal si na hlavné pole. Olsson potom viac ako tridsať kilometrov úplne sám na čele bojoval s nesmierne náročnou členitou traťou (celkové prevýšenie 1998 m) i s mäkkým kašovitým snehom, aby sa po 2:10:41,4 h tešil zo svojho prvého titulu majstra sveta v kariére. Vo Val di Fiemme skončil na skejtovej pätnástke druhý a bol aj členom striebornej štafety. Pre Švédsko vybojoval po šiestich strieborných medailách vôbec prvý zlatý kov na tomto šampionáte.

„Som nesmierne unavený, ale šťastný. Keď som vbiehal do posledného osemkilometrového okruhu, vedel som, že buď budem prvý alebo skončím niekde hlboko v poli. Bronz či akékoľvek iné umiestnenie ma nezaujímalo, chcel som iba zlato. Ramená som mal v kŕči, ale nohy šliapali tak, ako mali. Tie boli mojou záchranou, mohol som ísť celý čas naplno. Boli to moje najväčšie preteky v živote. Bežať tridsaťpäť kilometrov osamotený v páliacom slnku brodiac sa v snehu - to je niečo, o čom sa mi nikdy ani nesnívalo. Ešte mi nejaký čas potrvá, kým tomuto snu uverím,“ uviedol v prvom rozhovore po dobehu do cieľa Johan Olsson pre Švédsku štátnu televíziu (SVT).

Dario Cologna v závere vyvíjal veľkú aktivitu. Roztrhal skupinu prenasledovateľov, na úplné zlikvidovanie Olssonovho náskoku mu však neostali čas ani sily. Do cieľa prišiel o necelých 13 sekúnd neskôr ako nový svetový šampión. Preňho to bolo druhé pódiové umiestnenie na tomto šampionáte, predtým triumfoval v skiatlone na 15+15 km.

Bronz si vybojoval jeden z najlepších klasikov vo svetovej špičke 25-ročný Kazach Alexej Poltoranin, ktorý si tak vo Val di Fiemme vybojoval druhú bronzovú medailu, prvú získal v tímovom šprinte spoločne s Nikolajom Čebotkom.

Slovák Martin Bajčičák sa v čelnej skupinke držal len na prvých pätnástich kilometroch, potom postupne začal zaostávať, v cieli bol o vyše šesť a pol minúty neskôr ako víťazný Olsson.

Výsledky - 50 km klasickou technikou s hromadným štartom - Val di Fiemme:

1. Johan Olsson (Švéd.) 2:10:41,4 h, 2. Dario Cologna (Švaj.) +12,9 s, 3. Alexej Poltoranin (Kaz.) +16,8, 4. Alexander Legkov (Rus.) +19,5, 5. Eldar Rönning (Nór.) +20,2, 6. Tord Asle Gjerdalen (Nór.) +32,3, ... 34. Martin Bajčičák (SR) +6:36,1 min