Japonské Sapporo sa oficiálne stiahlo z boja o ZOH 2030, v krajine zvažujú kandidatúry na ďalšie edície

Japonské Sapporo sa oficiálne stiahlo z boja o ZOH 2030, v krajine zvažujú kandidatúry na ďalšie edície
Japonské Sapporo s definitívnou platnosťou nebude kandidovať na organizáciu zimných olympijských hier v roku 2030. Prvé správy o tom, že Japonci sa nebudú uchádzať o ZOH 2030 sa objavili už v decembri 2022, pričom pred pár mesiacmi šéf národného olympijského výboru Jasuhiro Jamašita načrtol možnosť, že snaha krajiny sa presunie na rok 2034.
TOKIO 12. októbra - Starosta Sappora Kacuhiro Akimoto a spomenutý Jamašita teraz oficiálne oznámili, že severojaponské mesto končí ako kandidát na organizáciu ZOH 2030. Ako dôvod uviedli nedostatočnú podporu verejnosti pod vplyvom korupčných škalndálov, ktoré sprevádzali OH v Tokiu. Tie japonská metropola hostila v lete 2021.
"Nemáme pochopenie od obyvateľov. Občania sú znepokojení v súvislosti s trestnými prípadmi sprevádzajúcimi OH v Tokiu. Tiež sa obávajú finančnej záťaže na organizovanie hier," ozrejmil Akimoto. Jamašita poznamenal, že zrušenie kandidatúry navrhol pre obavy, že toto "úsilie môže nenapraviteľne poškodiť hodnotu olympijských hier, paralympijských hier a športu". Obaja potvrdili, že v krajine budú skúmať možnosti kandidatúry na ZOH 2034 alebo aj na neskoršie roky.

Podľa agentúry AP je favoritom na zisk ZOH 2030 švédske Aare a v roku 2034 by sa "takmer určite" mali konať v americkom Salt Lake City.

V Japonsku aktuálne čelí žalobám z korupcie 15 osôb z piatich spoločností, ktoré boli napojené na organizáciu OH 2020 v Tokiu. "Krajina vychádzajúceho slnka" oficiálne minula približne 13 miliárd dolárov, čo je v prepočte približne 12,24 miliardy eur, no vládny audit odhalil, že suma bola v konečnom dôsledku možno až dvojnásobná.

12.10.2023   /   Ostatné   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články