Hlas sa Procházkovej netriasol, ale srdce mala až v ušiach

Hlas sa Procházkovej netriasol, ale srdce mala až v ušiach
Skúsená čoskoro štvornásobná olympionička Alena Procházková: "Človek sníva o medailách, ale neviempovedať, aký výsledok dosiahnem"
BRATISLAVA 30. januára  - Zaplnená sála historickej budovy Národnej rady v Bratislave a v nej nastúpení športovci, ktorí sa už o niekoľko dní zmenia na olympionikov a paralympionikov. Slávnostný sľub do rúk prezidenta pred odletom na vrchol sezóny v Pjongčangu síce absolvovalo len torzo slovenskej olympijskej výpravy (z paralympionikov nechýbal ani jeden), ale jedna športovkyňa mala o stres postarané. Bežkyni na lyžiach Alene Procházkovej ako jednej z najskúsenejších v slovenskej výprave sa ušla pocta sľúbiť za všetkých športovcov pred prezidentom a členmi Slovenského olympijského výboru čestný boj v duchu pravidiel fair-play a odovzdať všetko pre čo najlepšiu reprezentáciu krajiny na ZOH 2018.

"Bola to pre mňa česť, že som mohla zložiť sľub do rúk prezidenta. Hlas sa mi možno netriasol, ale svoje srdce som počula až v ušiach. Určite som z toho mala stres, lebo nie som zvyknutá na také veci. Je to pre mňa predsa len menej prirodzené; športové výkony, myslím si, zvládam ľahšie," povedala Alena Procházková po slávnostnom akte.

Tridsaťtriročná Banskobystričanka sa chystá na svoju štvrtú zimnú olympiádu, debutovala ešte v roku 2006 v talianskom Pragelate, ktoré bolo dejiskom súťaží bežcov na lyžiach v rámci ZOH v Turíne. Jej maximom z bežeckej stopy spod piatich kruhov je 18. miesto zo šprintu klasicky z roku 2010 z kanadského Whistleru, čiže Vancouveru. V tejto sezóne aj vinou zdravotných problémov členka LK Slávia UMB Banská Bystrica vo Svetovom pohári ani raz nebodovala, ale verí, že to najlepšie si nechala pre kórejský vrchol.

"Človek sníva o medailách, ale neviem povedať, aký výsledok dosiahnem. Mala som aj zranenia a nemala som šancu ísť naplno preteky pri porovnaní sa s konkurenciou. Formu sme ladili tak, aby bola najlepšia na olympiáde. Verím, že mi to tam vyjde. Vynasnažím sa vydať zo seba maximum," skonštatovala Procházková. Na otázku, aký je rozdiel medzi Procházkovou z roku 2006, ktorá vtedy debutovala na ZOH, a tou dnešnou, odpovedala: "Tie skúsenosti sú už vo mne, takže viem skôr predpokladať, čo ma čaká."

Len po druhý raz v histórii modernej samostatnosti Slovenska sa stalo, že sľub do rúk prezidenta skladali spoločne olympionici aj paralympionici. V roku 2006 na spoločnom sľube dostali tú česť biatlonistka Martina Halinárová-Jašicová a paralympijský bežec na lyžiach Vladimír Gajdičiar. Teraz sa tejto pocty za paralympijskú výpravu dostalo zjazdárovi Martinovi Francemu. "Bol som prekvapený, ale so cťou som prijal svoju úlohu. Dúfam, že som nikoho nesklamal a hovoril som pekne. Najmä je dôležité, aby sme teraz všetci dodržali to, čo sme sľúbili," zaželal si Martin France.

30.1.2018   /   Ostatné   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA

Ďalšie články