Americký diplomatický bojkot Pekingu označili Číňania za spolitizovanie športu, chystajú protiopatrenia

Americký diplomatický bojkot Pekingu označili Číňania za spolitizovanie športu, chystajú protiopatrenia
Čínska misia pri OSN označila bojkot za politickú frašku, ktorú si Američania sami riadia.
PEKING 7. decembra - Reakcia Číny na bojkot zimných olympijských hier v Pekingu americkými vládnymi predstaviteľmi nenechala na seba dlho čakať. Číňania obvinili predstaviteľov administratívy prezidenta USA Joea Bidena z podnecovania vzájomnej neznášanlivosti a porušovania ducha olympizmu.

"Spojené štáty sa pokúšajú zasahovať do príprav zimných olympijských hier v Pekingu z ideologických predsudkov a na základe klamstiev a fám," povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Číny Čao Li-ťien na každodennom mediálnom brífingu. "Bojkot vážne porušuje zásadu politickej neutrality športov ustanovenú Olympijskou chartou a je v rozpore s olympijským mottom, ktoré nabáda k zjednocovaniu národov," dodal Čao.

Ministerstvo zahraničných vecí Číny sľúbilo "rozhodné protiopatrenia", zatiaľ ich však nešpecifikovalo. "Spojené štáty za svoje praktiky zaplatia cenu. Pripravte sa na naše odvetné kroky," odkázal čínsky hovorca.

Tlačová tajomníčka Bieleho domu Jen Psakiová v pondelok novinárom povedala, že administratíva bude plne podporovať športovcov USA na ZOH 2022. Svojich diplomatov a úradníkov však do Pekingu nevyšlú. "Ctíme si základný záväzok podporovať ľudské práva vo svete. Toto je náš postoj k tomu, čo sa deje v Číne," uviedla Psakiová.
Diplomatický bojkot prichádza v čase, keď sa Američania podľa vlastných slov pokúšajú stabilizovať turbulentné vzťahy s Pekingom. Na druhej strane si chcú zachovať tvrdý prístup v obchodných otázkach ako aj v posudzovaní čínskych konfliktov v súvislosti s Taiwanom, Hongkongom, Juhočínskym morom a zaobchádzaním s etnickými menšinami, najmä moslimskými Ujgurmi.

Čínski vládni predstavitelia o dlhodobo odlišných názoroch Američanov na ich politiku vedia, ale aj tak ich prekvapil postoj bojkotovať ZOH zo strany americkej administratívy. "Prestaňme už konečne politizovať šport. Môže sa stať, že to podkope dialóg a spoluprácu medzi oboma krajinami v množstve dôležitých otázok medzinárodného významu," doplnil hovorca Čao.

Čínske veľvyslanectvo vo Washingtone na twitteri uviedlo, že politici vyzývajúci na bojkot to robia pre vlastné politické záujmy a tzv. pózerstvo. "V skutočnosti by nikoho nezaujímalo, či títo ľudia do Pekingu prídu alebo nie. A nemá to ani žiadny vplyv na úspešné uskutočnenie zimných olympijských hier v Číne," myslia si zástupcovia čínskeho veľvyslanectva v USA: Čínska misia pri OSN označila bojkot za politickú frašku, ktorú si Američania sami riadia. "Spojené štáty. chce len spolitizovať šport, vytvárať rozkoly a napätie neustálej konfrontácie," doplnili Číňania pri OSN.
7.12.2021   /   Ostatné   /   Autor: AP/WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články