Auto

Testy

Nové BMW i4: Elektrický pohon otestovaný v rakúskych veľhorách

Nové BMW i4: Elektrický pohon otestovaný v rakúskych veľhorách
Úchvatná alpská kulisa na ľadovci je ideálnym miestom pre test novej, plne elektrickej technologickej vlajkovej lode BMW i4.
S modelom BMW i4 zasahuje elektromobilita priamo do jadra značky BMW. Štvordverové Gran Coupé spája priestrannosť a praktickosť koncepcie vozidla so športovými schopnosťami typickými pre značku a s pôsobivým dojazdom na dlhé trasy. Aj model i4 sa zameriava na trvalú udržateľnosť: uzavretá maska chladiča v tvare ľadvín, technológia batérie v podlahe vozidla a športové prvky difúzora zaisťujú optimálne aerodynamické vlastnosti. Úzke svetlomety, ktoré voliteľne vyžarujú laserové svetlo Laserlight a výrazná maska chladiča s ľadvinami s diskrétne integrovanou kamerou, ultrazvukovými a radarovými senzormi, to všetko spredu charakterizuje pohľad športovca. Verzia BMW i4 M50 zaujme aj svojim špeciálne naladeným adaptívnym M podvozkom, variabilným športovým riadením, M športovým brzdovým systémom a voliteľne až 20-palcovými M diskami kolies z ľahkej zliatiny.
V čase uvedenia na trh budú k dispozícii dva modelové varianty: BMW i4 M50 ako prvý čisto elektrický výkonný automobil od BMW M GmbH s pohonom všetkých kolies a s dojazdom až 510 kilometrov podľa WLTP a BMW i4 eDrive40 s klasickým pohonom zadných kolies a s dojazdom až 590 km podľa WLTP.
Plochá vysokonapäťová batéria s mimoriadne nízkou výškou článkov iba 110 milimetrov, ktorá je umiestnená hlboko v podlahe vozidla, bola špeciálne navrhnutá pre model BMW i4. Ťažisko vozidla je až o 53 mm nižšie ako v prípade modelu 3 Sedan. Kombinovaná nabíjacia jednotka umožňuje použitie jednosmerných rýchlonabíjacích staníc s výkonom až 200 kW. Dojazd vďaka tomu možno v priebehu 10 minút zvýšiť až o 164 (BMW i4 eDrive40) alebo 140 kilometrov (BMW i4 M50).
Model BMW i4 využíva aj zakrivený displej Curved Display a značne vylepšený inteligentný osobný asistent BMW Intelligent Personal Assistant. Novinka sa spolieha na približne 40 asistenčných funkcií pre vodiča vrátane: Výstrahy pred kolíziou, Informácií o obmedzení rýchlosti a Výstrahy pred vybočením z jazdného pruhu už v štandardnej výbave, voliteľného Aktívneho zariadenia na udržiavanie rýchlosti s Automatickým asistentom pre obmedzenie rýchlosti a s Kontrolou trasy. Na Driving Assistant Professional vrátane Udržiavania a Asistenta navádzania v jazdných pruhoch, Park Distance Control a cúvacej kamery ako štandard, voliteľný parkovací asistent vrátane asistenta cúvania, Parking Assistant Plus vrátane Surround View a Remote 3D View a mnohých iných.

Model BMW i4 príde na slovenský trh začiatkom roka 2022.

31.12.2021   /   Auto-moto   /   Autor: Promo, MS   /    Foto: BMW

Fotogaléria

Ďalšie články