Milujem beh, vraví triatlonista, ktorý mieri do Londýna

Milujem beh, vraví triatlonista, ktorý mieri do Londýna
Najskôr sa vrhnú do vĺn, z vody sa vyšvihnú do sedla bicykla a napokon ich čaká ešte pekná porcia po vlastných. Triatlon je šport železných mužov, ale aj žien. Po štyroch rokoch v ňom bude mať Slovensko opäť zastúpenie na olympiáde zásluhou pretekára klubu J&T Sportteam Bratislava Richarda Vargu. S 24-ročným športovcom prišiel na stretnutie aj jeho starší brat Michal.
BEHAME.sk>> Ako ste sa dostali k triatlonu?

Richard Varga>>Bol som veľmi aktívne dieťa. Do pätnástich som hral futbal za Artmediu Petržalka, posledné dva roky som už celkom dobre plával. K triatlonu ma neskôr zlákal brat .Plávanie je rodinná tradícia, venovala sa mu mama, babka i teta. Ako plavec som začal chodiť na preteky aj do zahraničia, cestoval som, spoznával nové krajiny. To sa mi páčilo.

BEHAME.sk>> Ráno plávanie, potom futbalový tréning a napokon znovu plávanie. Stíhali ste?

Richard Varga>> Vôbec to nevnímal ako náročný program, zvládal som to.

Michal Varga>> Čím bol Rišo starší, futbalu sa venoval menej, ale tréneri ho mali radi, lebo mal výbornú kondíciu, hral v zálohe a vynášal loptu. Bicykel bol jeho bežný dopravný prostriedok po Bratislave. v šestnástich ho na ňom zrazilo auto.

BEHAME.sk>> Následky?

Richard Varga>> Bicykel bol zdemolovaný, ale mne sa nič vážne nestalo.

BEHAME.sk>> Kedy definitívne zvíťazil triatlon?

Richard Varga>> V roku 2009 sa ma osobný tréner Gabriel Baran spýtal, v akom športe by som sa chcel dostať na olympiádu. Vybral som si triatlon. V plávaní som už v tom čase stagnoval. Hoci, keď som mal na jar tohto roka únavovú zlomeninu nohy a nemal som ešte istú olympijskú miestenku v triatlone, uvažoval som, či to neskúsim opäť s plávaním.

BEHAME.sk>> Trúfali by ste si?

Richard Varga>>  Myslím, že olympijský B-limit by som zaplával.

BEHAME.sk>> Kým ste si vybojovali postup do Londýna, dvakrát ste precestovali celú planétu, aby ste zbierali body do olympijskej kvalifikácie. Kde všade ste súťažili?

Richard Varga>> Na Novom Zélande, v Austrálii, Kórejskej republike, Japonsku, Číne, Kanade, USA, v Kolumbii, Chile a samozrejme vo viacerých krajinách Európy.

BEHAME.sk>> V Mexiku ste pomohli českej triatlonistke Vendule Frintovej, za čo vás u západných susedov navrhli na Cenu fair play. Čo sa presne stalo?

Richard Varga>>  Bývajú tam veľmi náročné preteky, aj pre vysokú vlhkosť. Češka pár metrov pred cieľom skolabovala. Navštívil som ju v nemocnici. Plakala, bola veľmi šťastná, že za ňou niekto prišiel, lebo nik tam nehovoril po anglicky.

Michal Varga>>   Rišovi sa niečo podobné stalo vlani, takže už vedel, do ktorej nemocnice má zájsť.

BEHAME.sk>> Ste výborný plavec, aký máte vzťah k behu?

Richard Varga>>  Milujem behať, aj po lese, kde si vždy vytknem členok. Tým, že som predtým často plával, členky sú voľnejšie. Behávam často mäkkom teréne, hoci triatlon sa beží väčšinou po tvrdom. Snažím sa čo najviac šetriť kosti a svaly, preto si dávam aj aquajogging. Verím, že postupne sa dotiahnem na pretekárov zo špičky aj bežecky, chce to len čas. Triatlon robím tretí rok. Aj Sagan bicykluje od malička a teraz sa presadil medzi svetovou elitou.

Michal Varga>> V behu má Rišo asi najväčšie rezervy. Stále sa dá zlepšovať, ale úroveň behu sa dá posúvať len pomaly a spolu s cyklistikou i plávaním. Nedá sa zamerať len na jednu disciplínu.

BEHAME.sk>> Máte bežeckého trénera?

Richard Varga>>  Je ním Kristián Cupák. Postaral sa aj o moje členky, ktoré som mal z plávania slabé. Prvé dva roky som iba lúskal abecedu behu, snažil sa zvládnuť techniku. Pri zlých  návykoch totiž stúpa riziko zranenia.Teraz môžem robiť nejaký objem. Už sa to mení na skutočnú atletiku.

BEHAME.sk>> Koľko nabeháte týždenne?

Richard Varga>>  Okolo 140 kilometrov.

BEHAME.sk>> Kto je najlepší bežec medzi triatlonistami?

Richard Varga>> Britskí bratia Alistair a Jonathan Brownleeovci. Na Slovensku by im nestačil ani žiadny bežec-špecialista.

BEHAME.sk>> Akí sú rýchli?

Richard Varga>>  Po zosadnutí z bicykla dajú desať kilometrov pod tridsať minút. U nás behávajú Ondrej Puškár či Imrich Magyar na úrovni 30:30. Brownleeovci rozbehnú prvé dva kilometre za 5:40, všetkých strasú a potom si to rozdajú medzi sebou.
21.6.2012   /   Rozhovory   /   Autor: Braňo Raškovič

Ďalšie články