Kanady, ruksak, prilba. Národný beh pobeží v uniforme britského výsadkára

Kanady, ruksak, prilba. Národný beh pobeží v uniforme britského výsadkára
Tohto chlapíka pod Devínskym bralom určite neprehliadnete. Juraj Vanovčan je nadšenec vojenskej histórie aj behu. Čo vznikne týmto netradičným spojením? Napríklad britský výsadkár na trati Národného behu Devín – Bratislava.

Ako vznikol nápad bežať Národný beh Devín – Bratislava v uniforme britského výsadkára?

Som skôr priemerný bežec a tým skutočne dobrým nedokážem konkurovať. Na druhej strane, bežať nezaujímavých jedenásť kilometrov v pestrofarebnej mase ďalších priemerných bežcov ma až tak neinšpirovalo, tak prečo si to neozvláštniť. Devín-Bratislava je navyše pôvodne vojenský beh ešte z čias prvej republiky. A britský výsadkár z druhej svetovej vojny vyzerá a znie dobre. Oni boli zvlášť tvrdo trénovaní a na rozdiel od občas motorizovanej pechoty sa po bojovom zoskoku presúvali zásadne po svojich.

Zrejme ste pútali pozornosť na štarte, na trati i v cieli. Najzaujímavejšie reakcie okolia?

Profesionálni vojaci, ktorí sa tiež zúčastnili na behu, na štarte so záujmom študovali moju uniformu, prilbu a výstroj. Niektorí civilisti odo mňa bočili, ale vzniklo dosť spoločných fotiek (najmä s bežkyňami). Potešilo ma, že ma nikto neoznačil za "partizána" ani za Rusa. Na cieľ mám trochu rozmazané spomienky.

Kým väčšina bežcov stavila na kvalitné bežecké tenisky a ľahký bežecký úbor, vy ste mali na sebe 18 kg výstroj. To musela byť fuška...

Je to hmotnosť všetkého vrátane zbrane, prilby aj obuvi. Kde sa v teniskách dá ľahko udržať tempo 4:30 min/km, s plnou výbavou je 6:30 dobrý priemer a už vôbec udržať beh celú trasu je namáhavé. Vojaci sa v takomto prípade presúvajú skôr systémom beh-chôdza.

Ako na vás zapôsobil beh atmosférou?

Kedysi som mal k masovým bežeckým podujatiam určitý odstup, ale len pokým som sa nezúčastnil na prvom košickom (pol)maratóne. Odvtedy si spoločnosť dobre naladených spolubežcov užívam a Devín-Bratislava nebol výnimkou.

Chystáte sa aj tento rok?

Samozrejme a rovnakým štýlom.

Vo vašom bežeckom profile figuruje trojnásobná účasť na Memoriáli Jozefa Gabčíka. Tiež ste bežali ako vojak?

Jozef Gabčík a s ním niekoľko stoviek československých vojakov určených na výsadky nad územím Protektorátu, prešli počas vojny tvrdým výcvikom a výsadkárskym kurzom v Škótsku. Ich odhodlanie a pripravenosť sebaobetovania pre vtedajšiu Československú republiku dnes nemajú nasledovníkov. Pamätný beh od Gabčíkovho rodného domu do kasární 5. pluku špeciálneho určenia som absolvoval v britskej výcvikovej uniforme, ľahkej výstroji s puškou a v typickej britskej prilbe s namaľovanou československou vlajočkou, tak ako našich elitných vojakov pri výcviku zachytili dobové fotografie. Spolu so športovými bežcami bežia v tvare aj vojaci 5. pluku na čele s veliteľom. Ten beh má v sebe dôstojnú symboliku. Na Jožka Gabčíka nezabúdame.

Aké bežecké preteky ešte máte za sebou?

Z klasiky niekoľko polmaratónov, horský beh Baba-Kamzík, dva ročníky štafety Od Tatier k Dunaju (vynikajúce podujatie). Z vojenských behov si najviac cením medailu účastníka pretekov Paras'10, čo je podujatie organizované britským Parachute Regimentom pre vojakov aj civilistov vo výcvikovom areáli kasární 2. a 3. výsadkového práporu v anglickom Colchesteri.

Paras'10 znie zaujímavo, môžete toto podujatie trochu priblížiť?

Táto v preklade "Paraganská desiatka" umožňuje záujemcom vyskúšať si jednu z disciplín, ktoré musia zvládnuť skutoční britskí vojaci po úvodnom päťmesačnom výcviku pri procese výberu do britského Výsadkového pluku. Ide o 10 míľový (16,1 km) beh v teréne so záťažou s hmotnosťou 35 libier (16 kg) v dlhých nohaviciach a pevných vojenských topánkach. Beh má simulovať rýchly peší presun parašutistov z miesta výsadku na bojisko s plným bojovým výstrojom, tzv. TAB (Tactical Advance to the Battlefield). Časový limit je 1:50. Na podujatí som sa zúčastnil ako zahraničný hosť v máji 2014 a pútal som pozornosť vzhľadom príslušníka československého vojska vo Veľkej Británii v roku 1941. Časový limit pre výsadkárov som síce nedal (väčšinou to zvládli len vojaci), ale skončil som v prvej polovici z približne päťsto účastníkov. Na ďalší ročník Paras'10 v júli tohto roka však plánujem dokonalejšiu prípravu. Ide tam v princípe o číru brutálnu silu a vytrvalosť v nohách. Každý si to môže ľahko vyskúšať: kanady, ruksak, stand by, go! (smiech)

Predpokladám, že ste nadšenec vojenskej histórie. Ako ste sa dostali k tomuto hobby?

Knižky, modely, letecké simulátory a priatelia.

Čo to obnáša? Zbierate historické zbrane, uniformy, zúčastňujete sa na rekonštrukcii bojov z II. svetovej vojny?

Fázu zháňania uniforiem a výstroja už mám za sebou. Som schopný reprezentovať päť alebo šesť armád. Viac ma dnes zaujíma vyskúšať si parašutistické zoskoky, diaľkové turistické pochody s kompletným výstrojom alebo tieto „vojenské behy“. Absolvoval som aj niekoľko prednášok z vojnovej histórie pre verejnosť a pri príležitosti osláv Dňa víťazstva robíme zaujímavý program pre deti.

S akou akciou sa spája najsilnejší zážitok?

Čo sa týka historických rekonštrukcií, boli to niekoľkohodinové akcie 1. československého zboru v štýle "living history" v Karpatoch pri Duklianskom priesmyku a v horách severne od Liptovského Mikuláša. Prežili sme niekoľko dní a nocí hliadkovania a "bojov" na identických miestach a v ročných obdobiach, kde pred 70. rokmi prechádzala frontová línia. Azda sme sa tým trochu priblížili pochopeniu fyzických útrap z počasia, presunov a nedostatku spánku, ktoré prináša vojakom frontový život. A ako aký-taký bežec bývam členom jednotiek prieskumu či automatčíkov a s obľubou ma štáb práporu využíva ako pešiu spojku.

6.4.2015   /   Rozhovory   /   Autor: Braňo Raškovič

Ďalšie články