Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Jozef Světlík servíruje na raňajky plávanie

Jozef Světlík servíruje na raňajky plávanie
Jozef Světlík je trénerom plávania už dve desaťročia. V roku 2002 pomohol vzkriesiť kedysi najúspešnejší plavecký klub na Slovensku - SPK Bratislava. Jeho začiatky siahajú až do roku 1934, no takmer dvadsať rokov nebolo o ňom počuť. Dnes má 43-ročný Jozef Světlík pod palcom mladých plavcov aj tých, ktorí sa chcú v plávaní iba zdokonaliť.
Pre koho zo širokej atletickej rodiny je plávanie lepším prostriedkom na regeneráciu? Pre šprintérov alebo pre vytrvalcov?

Plávanie je vhodný šport pre každého človeka. Je to dobrý prostriedok na rehabilitáciu, regeneráciu a obnovu síl. Ale nedá sa presne špecifikovať, či je plávanie vhodný šport viac pre atlétov - vytrvalcov než pre šprintérov. Všetko závisí od toho, aký objem sa pláva, s akou intenzitou a skladbou tréningu. Závisí to aj od typu človeka. Každý sme predsa iný. Plávanie je cyklický kontinuálny pohyb, ktorý vykonávame v rôznych energetických systémoch. Môžeme ním výborne zvyšovať aeróbnu kapacitu aj silu. Všetko je o vhodnej skladbe tréningu pre daného športovca. Ale myslím si, že plávanie je vhodná súčasť tréningu pre všetkých športovcov. Teda aj pre atlétov.

Ako si môže slabší plavec ale dobrý atlét a cyklista, ktorý sa chce venovať triatlonu, zlepšiť výkonnosť v plávaní?


Každodenným tréningom. Kto chce dobre plávať, musí tvrdo trénovať. Samozrejme s kvalifikovaným plaveckým trénerom, ktorý dbá aj na správnu plaveckú techniku. Bez toho to nejde. Ale v triatlone plávanie nehrá až takú významnú úlohu. Samozrejme záleží od výkonnosti triatlonistu, či je hobík, alebo profík. Triatlonista je vo vode najkratšie zo všetkých časových úsekov celej súťaže. Myslím si, že u profesionála je dôležitý každý úsek, ale to by skôr bola otázka na trénera triatlonu. Náskok, ktorý získa dobrý plavec pred ostatnými, nie je rozhodujúci, ale prospešný áno. Aj náš Richard Varga je toho dôkazom. Vo vode je najrýchlejší. Je najlepší plavec medzi triatlonistami na svete. S plávaním začínal a bol aj držiteľom rôznych slovenských rekordov, preto z vody pravidelne vybieha prvý. Na bicykli sa drží ešte v prvom balíku a v behu už trošičku stráca. Ale je to neskutočný dríč. Plávanie v triatlone je dôležité, ale o konečnom výsledku rozhoduje bicykel a predovšetkým beh.

Voľakedy sme ako žiaci základnej školy chodili na povinné plavecké výcviky. Funguje táto prax aj dnes, alebo sa od nej v posledných rokoch upustilo?

Ak mám dobré informácie, plavecké výcviky školákov fungujú aj dnes. Na rozdiel od minulosti však nie sú povinné. Už je to teda iný formát výcviku. Sú však základné školy, ktoré od tejto praxe ani v súčasnosti neustúpili. Plávanie pomáha aj deťom s chybným držaním tela, resp. s niektorými ochoreniami chrbtice. A je dobrým športom pre zdravý vývoj dieťaťa. Plávanie by som odporúčal každému, kto má možnosť dostať sa na plaváreň. Je to veľmi dobrý šport pre všestranný rozvoj človeka.

Ako vnímate úroveň plaveckej gramotnosti v súčasnej spoločnosti? Zlepšila sa povedzme v porovnaní s úrovňou spred dvadsiatich - tridsiatich rokov?


Keďže nedisponujem informáciou o tom, že by sa robil komplexný celoštátny výskum v tejto oblasti, neviem kvalifikovane odpovedať. Ťažko porovnávať, keď sa tomu nikto špeciálne nevenoval. Ale, ak by sme to mali hodnotiť podľa počtu plaveckých klubov evidovaných v Slovenskej plaveckej federácii, nárast popularity plávania na Slovensku v poslednom období jasne vidieť. Kým v minulosti pôsobilo na Slovensku dvadsať - tridsať klubov, dnes je ich približne sto. Nárast členskej základne SPF je naozaj evidentný.

V šamorínskom multišportovom komplexe x-bionic® sphere robíte ranné plávanie. Je o tento druh športovania v širokej verejnosti záujem? Ako dlho to robíte?


Projekt ranné plávanie sme rozbehli v marci tohto roku. Prekvapil nás záujem širokej verejnosti, ktorý naďalej trvá. Ranné plávanie si prišli vyskúšať ľudia zo Šamorína a okolia. Milo nás prekvapili aj plavci z Bratislavy. Chodia k nám plávať dvakrát v týždni o pol siedmej ráno a to v utorok a štvrtok. Za poplatok 6,50 eur strávia v bazéne hodinu a pol, z toho hodinu pod dohľadom trénera. Môžu sa zdokonaľovať v plávaní, lepšie sa naladiť do pracovného dňa, urobiť niečo pre svoje zdravie.

Čo bolo podnetom tejto aktivity? Prečo ste záujemcom ponúkli takúto možnosť?

Chceli sme verejnosti sprístupniť nové možnosti športovania v x-bionic® sphere, keďže tu máme k dispozícii plavecké bazény pod strechou i pod holým nebom. Videli sme, že v regióne je o plávanie záujem. Najmä v letných mesiacoch bazény praskali vo švíkoch. Chodilo sem veľmi veľa ľudí. Chceli sme vedieť, či obyvateľov v okolí Šamorína a Dunajskej Stredy týmto nápadom oslovíme. Skúsili sme to a prvé mesiace ukázali, že záujem je.

Akú majú vaši „ranní plavci“ motiváciu? Čo ich ženie do bazéna hneď skoro ráno?

Pre mnohých sa ranné plávanie postupne stávalo súčasťou dňa. Niektorí sa priznali, že už pre nich začína byť drogou... V tom dobrom slova zmysle. Nakoniec, každý šport, ktorý človek robí s vášňou a záujmom, sa pre neho postupne stáva súčasťou života. Stačí sa pozrieť do fitnescentier alebo si všimnúť, koľko ľudí rôzneho veku dnes pravidelne behá, bicykluje, korčuľuje sa. Naši ranní plavci, ako ste ich nazvali, mi hovorili, že keď si ráno dobre zaplávali, lepšie sa im pracovalo. Nadobudli viac energie a tým aj psychickej pohody. Mali vydarený vstup do pracovného dňa. S väčším elánom išli do práce, lebo ranný tréning ich dobre naladil. Takéto konštatovanie nás tešilo. Ich tvrdenia sú dôkazom, že naša práca priniesla úžitok.

Povedali ste, že záujemcovia o ranné plávanie boli nie iba zo Šamorína a blízkeho okolia, ale, že medzi nimi ste mali aj ľudí z Dunajskej Stredy a Bratislavy. Chcelo sa im ráno stavať a cestovať na plávanie?

To by ste sa museli opýtať ich. V úplných začiatkoch do mojej skupiny chodilo približne dvanásť záujemcov o ranné plávanie, v súčasnosti je ich iba osem - deväť. Niektorí z Bratislavy a okolia s tým museli skončiť, lebo pre dopravné zápchy v rannej špičke od Dunajskej Lužnej mali problém včas sa dostať do práce. To je celkom pochopiteľné. Veď namiesto rannej pohody mali z toho mnohokrát ranný stres a nervy. Niektorí prestali chodiť neskôr v lete v čase prázdnin a dovoleniek a už sa k rannému plávaniu u nás nevrátili. Niektorí možno ubudnú teraz v zimných mesiacoch. Keď napadne sneh, na cestách bude poľadovica a udrú mrazy. Aj s tým počítame. A iní zasa pribudnú.

Aká veková kategórie vo vašej skupine prevládala?

Plávanie je šport, ktorý môžu robiť ľudia od úplne ranného veku až kým im to zdravotný stav, kondícia a chuť dovolí. Na plávanie nie je nikdy neskoro. Mám v skupine pani doktorku v dôchodkovom veku. Keď u nás začínala s ranným plávaním, plávala iba prsia s hlavou nad vodou. Dnes už ovláda znak, kraul, nerobia jej problém iné štýly.

Ste spokojný s počtom vašich zverencov v Šamoríne? Nemohlo by ich byť aj viac?

Keď naše plávanie bolo v Šamoríne úplnou novinkou, záujemcovia si ho prišli vyskúšať, aby zistili, v čom je iné. Nerobili sme žiadny nábor. V Šamoríne a okolí majú vodné športy bohatú tradíciu. Najmä rýchlostná kanoistika sa teší veľkému záujmu. Tunajší oddiel vychoval viacero špičkových reprezentantov a olympionikov. Vďaka možnostiam, ktoré poskytujú moderné objekty rezortu x-bionic® sphere, sa začína dariť aj plávaniu. Deťom zo Šamorína a okolia sa otvorili nové možnosti. Možno nejakí ranní plavci pribudnú aj po tomto rozhovore. Budeme radi.

JOZEF SVĚTLÍK
Narodil sa 22. 6. 1974 v Košiciach. Do roku 1986 bol študentom Športovej školy v Zlíne (ČR) a venoval sa plávaniu. S príchodom do Bratislavy (1986) sa začal venovať rýchlostnej kanoistike. Od roku 1988 bol členom Športového klubu polície (ŠKP Bratislava). V roku 1991 bol finalistom majstrovstiev ČSSR. O päť rokov neskôr založil v Bratislave Plaveckú školu UK, ktorej úlohou bolo vychovávať plavcov pre Sláviu UK Bratislava v žiackych kategóriách. Mnohí jeho zverenci sa neskôr zaradili medzi medailistov majstrovstiev Slovenska, najúspešnejší sa dostali aj do slovenskej reprezentácie. V roku 2002 bol iniciátorom obnovenia najúspešnejšieho slovenského plaveckého klubu SPK Bratislava, ktorého pretekári už roky patria medzi špičku slovenského plávania.


1.2.2018 / Rozhovory / Autor: SZ