Beh je najlepší spôsob ako sa udržať mladé, hovorí duša Rakúskeho ženského behu Ilse Dippmannová

Beh je najlepší spôsob ako sa udržať mladé, hovorí duša Rakúskeho ženského behu Ilse Dippmannová
Tridsaťtisíc bežkýň na štarte, matky a dcéry, kamarátky, začiatočníčky aj ostrieľané harcovníčky. Ak chcete zažiť túto magickú atmosféru, stačí si odskočiť posledný májový víkend do neďalekej Viedne. O Rakúskom ženskom behu hovorí duša podujatia Ilse Dippmannová.

Čím je Rakúsky beh žien vo Viedni výnimočný v porovnaní s podobnými podujatiami v Európe?

Hneď na štarte cítiť zvláštnu energiu, ktorá robí Rakúsky beh žien celkom jedinečným. Je to kombinácia napätia, neuveriteľnej radosti, ktorá visí vo vzduchu. Minulý rok prebehlo cieľom 31 020 žien a dievčat – to je jednoducho neopísateľný pocit. Cítim, že každá z 30 000 bežkýň prinesie so sebou na štart aj svoj vlastný príbeh. Bok po boku bežia matky a dcéry, priateľky, nechávajú sa povzbudzovať a oslavovať - ich radosť a šťastie vo mne vyvolávajú zimomriavky. Keď ste pred 27 rokmi začínali, prišlo na beh niekoľko stoviek žien, dnes ich je viac ako 30-tisíc.

Nemali ste obavy, či zvládnete organizačne taký boom?

Za Rakúskym behom žien sa skrýva neuveriteľný tím. Počas celého roka pracuje na organizácii podujatia sedem ľudí. V deň štartu je na mieste 500 dobrovoľných pomocníkov, ktorí zabezpečujú hladký priebeh. Vďaka neustálej optimalizácií ponúkame každej bežkyni kvalitu. Nezávisle od počtu účastníčok sa vždy snažíme držať latku veľmi vysoko.

Kde sú vaše limity? Koľko bežkýň by ste boli schopní na behu privítať?

Limit som si nestavila a nerobím si ani stres lámaním nových rekordov v počte účastníčok. Som presvedčená, že v budúcnosti si stále viac a viac žien nájde cestu k behu Každá sa môže zúčastniť – čím viac bežkýň bude na štarte, tým lepšie.

Dá sa v skratke zhrnúť, na čo musíte ako organizátori behu klásť najväčší dôraz? Čo rozhoduje o úspechu podujatia?

Mojim cieľom bolo a stále je nadchnúť dievčatá a ženy pre beh. Rakúsky beh žien je viac ako iba bežecké podujatie. Počas celého roka sme intenzívne v kontakte s komunitou ženského behu. Ponúkame rôzne bezplatné služby, ako napríklad stretnutia ženského behu, tréningové plány, semináre atď. Toto je určite kľúč k úspechu nášho podujatia.

Sú ženy iné bežkyne ako muži? Čo ich od chlapov odlišuje? Sú viac alebo menej súťaživé? Dokážu reálne odhadnúť svoje možnosti, rozložiť si sily?

Nepovedala by som, že je rozdiel medzi behajúcimi ženami a mužmi. Začiatok je však iný - skrýva sa za ním určite aj myšlienka „empowermentu“. Je príjemné vidieť, ako sa ženy vďaka behu menia, inšpirujú tak nielen seba ale aj svoje okolie. Ženy proste dokážu dosiahnuť všetko, čo chcú. Vďaka sebadôvere, ktorú získajú aj behaním – a možno aj vďaka počiatočnej pomoci ženského behu, sa ženy dokážu nadchnúť oveľa viac pre preteky – a neostávajú tak chlapom nič dlžné.

Je nejaký výnimočný moment z uplynulých ročníkov podujatia, ktorý vás dojal, veľmi potešil a navždy vám utkvel v pamäti?

Najviac ma dojíma 10 minút pred úderom prvého štartového gongu. Keď sa tisícky žien chystajú vyraziť na trať. Blízko ku slzám mám najmä vtedy, keď ma cudzie ženy spontánne objímu, ďakujú a gratulujú k skvelému podujatiu. Toto sú momenty, vďaka ktorým viem, že moja práca má zmysel a ktoré potvrdzujú, že naše podujatie je jedinečné. V pamäti mi utkveli ešte tri ďalšie momenty. Prvý, keď som osobne spoznala iniciátorku ženských behov Kathrine Switzerovú a druhý, keď som Kathrine o pár rokov na to mohla osobne privítať na Rakúskom behu žien. Tretím výrazným momentom bolo prekročenie magickej hranice 10 000 účastníčok.

Už niekoľko rokov okrem samotného behu organizujete aj tréningový program Fit za 12 týždňov. Čo bolo podnetom na jeho rozbehnutie a v čom spočíva?

Stretnutia ženského behu majú jednoduchú a účinnú úlohu. Uľahčiť tréning a vniesť doň určitú pravidelnosť. Okrem iného je oveľa ľahšie nájsť motiváciu pri skupinovom tréningu. Stretávame sa nielen kvôli tréningu, ale aj novým priateľstvám, ktoré vzniknú. Dôvod pre prvé stretnutie ženského behu, ktorý sa konal v roku 1997, bol jednoduchý - začiatočníčky v zmiešaných skupinách nemali šancu stíhať. U nás to funguje inak. Od začiatočníčky až po rýchlu bežkyňu si každá nájde svoju skupinu a navyše má možnosť trénovať s vyškolenou bežeckou inštruktorkou – bez prihlásenia sa a bezplatne!

Odkedy sa pripravujú bežkyne na Rakúsky beh žien aj na Slovensku a aký má u nich tréningový program ohlas?

Tento rok oslávi stretnutie ženského behu v Bratislave piate výročie. V roku 2011 sme po prvýkrát začali so stretnutím ženského behu. Na prvý tréning prišli len 3 bežkyne (jedna z nich mala dokonca štartovať na Newyorskom maratóne, no v tom roku ho pre hurikán Sandy zrušili). Odvtedy sme už ale značne narástli. Minulý rok sa počas programu „Fit za 12 týždňov“ stretávalo každú stredu o 18.30 na Železnej studienke v priemere 70 bežkýň. Tento rok trénujeme od 4. marca, vítané sú všetky ženy a dievčatá – každá si príde na svoje, aj taká čo doteraz ešte nikdy aktívne nešportovala.

Koľko bežkýň k vám prichádza zo Slovenska? Tvoria Slovenky najpočetnejšiu zahraničnú skupinu?

Posledné tri roky vítame na Rakúskom behu žien viac ako 400 účastníčok zo Slovenska. Sú najväčšou zahraničnou skupinou - veď Viedeň je od Bratislavy vzdialená necelú hodinu cesty. Aby som vás však vyviedla z omylu, na štarte nie sú len Bratislavčanky. Na štart prichádzajú aj nadšené bežkyne z Košíc, Lučenca či Žiliny, ktoré spoločne s ich rodinami či priateľkami oslavujú svoj športový úspech. Počas podujatia nám dokonca pomáhajú aj dobrovoľníčky zo Slovenska. Je pre nás cťou, že toľko Sloveniek prichádza na naše podujatie. Sľúbili sme dokonca, že ak ich bude tisíc, zorganizujeme pre ne vlastný štartový blok.

Sama ste aktívna bežkyňa. Kedy a prečo ste začali behať?

V minulosti som toho na športe nevidela veľa. Bola som silná fajčiarka a namiesto tenisiek som nosila topánky na vysokých opätkoch. O niekoľko rokov som si našla priateľa, ktorý behal maratóny, a tak som sa zoznámila so svetom bežcov. V roku 1986 som ho po prvýkrát podporovala na maratóne vo Viedni. Keď sme vyrazili večer po behu s jeho bežeckými „kolegami“ do podniku, bola som úplne hotová – a to som nezabehla poriadne ani len kilometer. Zvyšok, ktorý mal energie na rozdávanie, oslavoval až do rána. Presne v tomto okamihu som si sľúbila, že začnem behať a ešte v ten rok zabehnem maratón. A tak som sa v novembri postavila na štart Newyorského maratónu. Práve účasť na Newyorskom maratóne bola impulzom k založeniu Rakúskeho behu žien.

Čím vás tento beh nadchol?

New York je úžasné mesto, ktoré ma zvláštnu atmosféru a neopísateľnú energiu. Na štarte Newyorského maratónu je cítiť nielen nadšenie bežcov, ale aj obyvateľov. Trať vedie cez všetkých 5 obvodov – pozdĺž celej trate postávajú ľudia a povzbudzujú bežcov, pokrikujú a úžasne motivujú. New York pre mňa znamená veľa z nasledujúcich dvoch dôvodov. Predovšetkým, tu som spoznala ideu ženského behu a po druhé, v roku 2013 som v tomto meste zabehla svoj v poradí už tridsiaty maratón a desiaty Newyorský.

Čo pre vás znamená beh?

Beh pre mňa znamená veľmi veľa. Naučila som sa z neho čerpať silu, tým, že dosahujem svoje ciele – aj keď občas utrpím prehru. Okrem iného sa môžem vždy obzrieť na 28 rokov bežeckého úspechu. Ale predsa: taká cieľavedomá, ako som bola pred dvadsiatimi rokmi, už nie som – vtedy som zabehla päť maratónov ročne. Na toto mi už dnes neostáva čas. Behám tri až päťkrát týždenne a stále sa zúčastňujem na pretekoch. Vopred si stanovím cieľ a potom na ňom poctivo pracujem. Tréning je napínavejší a ľahší, pokiaľ presne viem, čo chcem dosiahnuť. Ešte stále som bojovníčka, najmä ak ide o preteky. Takto by to malo byť aj v živote: človek by mal dôsledne nasledovať svoj plán a snažiť sa uskutočniť to, po čom túži. Keď nám o niečo ide, musíme jednoducho podať svoj najlepší výkon.

Ako by ste motivovali ženy a dievčatá, ktoré nebehajú, aby začali s behom?

Beh je najlepší spôsob ako sa udržať mladé a zbaviť sa stresu. Nič nie je oslobodzujúcejšie, ako beh v prírode, čerstvý vzduch, tréning svalov a čas pre seba. Som presvedčená, že je mnoho žien, ktoré ešte nikdy pravidelne nebehali a pritom môžem povedať, že beh môže život len obohatiť. Mojim heslom je: „beh ti dá vždy viac, ako doňho investuješ.“ S jasným cieľom – napríklad štartom na 28. Rakúskom behu žien, 31. mája 2015 vo Viedni – je všetko ľahšie.

FAKTY Rakúsky beh žien

Štart: 31. máj 2015
Miesto: Viedeň, Práter, Hlavná aleja (Hauptallee)
Trať: 5 km (medzinárodný beh), 10 km, Nordic Walking
Prihlášky: Vypredané

7.5.2015   /   Rozhovory   /   Autor: Braňo Raškovič, AS   /    Foto: oesterreichischer-frauenlauf.at

Ďalšie články