Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Ak chcem byť dobrý, musím súťažiť s najlepšími, tvrdí slovenská skialpinistická jednotka Šiarnik

Ak chcem byť dobrý, musím súťažiť s najlepšími, tvrdí slovenská skialpinistická jednotka Šiarnik
Jeho túžbou je zlatý hetrik na Bokami Západných Tatier.
V súčasnosti snehu najmä na severe Slovenska je opäť bohato, takže 5.ročník skialpinistického súťažného testu pod názvom 5. Štrbský skialp race + test 2019 sa najbližšiu sobotu v najmenších veľhorách sveta môže konať. Jakub Šiarnik (nar. 14. novembra 1994) však na ňom bude chýbať, lebo v tom istom čase bude súťažiť v Rakúsku na - pre neho - oveľa dôležitejších pretekoch. Aj takéto strety záujmov prináša jeho šport.

„Aby som bol úprimný, je mi ľúto, že prišlo k tejto časovej kolízii, lebo vo Vysokých Tatrách by som veľmi rád pretekal, ale podujatie v rakúskom Saalbachu je pre túto sezónu pre mňa veľmi dôležité. Je to prakticky štart do nového súťažného ročníka, ktorý vyvrcholí v marci majstrovstvami sveta vo Švajčiarsku," povedal 24-ročný skialpinista, ktorý vďaka svojmu talentu i enormnému tréningovému nasadeniu už prerástol slovenské pomery.

„Ak chcem byť stále lepší, musím si merať sily s európskou a svetovou špičkou. Nechcem byť elitný borec bez konkurencie na Slovensku, chcel byť rovnocenný rival súperom z Rakúska, Talianska, Francúzska, Švajčiarska. Teda z krajín, kde je skialpinizmus v kurze, kde sa momentálne sústredila svetová špička," zdôraznil slovenský reprezentant a odchovanec tohto zimného športu zo Žiarskej doliny.

V sobotu si každý príde na svoje

„Ale o pretekoch, ktoré budú v sobotu vo Vysokých Tatrách, v areáli sedačkovej lanovky na Solisko, viem veľa, pretože patrím do slovenskej skialpinistickej komunity, som súčasťou tejto širokej rodiny, poznám organizátorov, pomáhal som im ich pripravovať, viackrát sme o nich spolu debatovali. Je to už piaty ročník,“ reagoval Jakub Šiarnik na otázku o chystanom podujatí na Štrbskom Plese.


„O desiatej budú preteky Slovenského pohára v šprinte, po nich bude prezentácia najznámejších výrobcov skialpinistického výstroja a lavínové minikurzy. Večer od 17.00 h budú preteky amatérov s názvom Vertical. Celú sobotu bude dejisko žiť skialpinizmom. Súčasťou bohatého programu bude aj afterparty a tombola. Takže všetci účastníci akcie si prídu na svoje,“ konštatoval slovenský reprezentant.

Na sobotňajšie preteky na Štrbskom Plese sa sľúbili juniorské výbery Poľska a Česka. Určite na ne prídu aj skúsenejší pretekári z týchto krajín, lebo už dávnejšie spolupracujeme. Dopoludnia budú súťažiť pretekári, ktorí sa zapojili do seriálu Slovenského pohára. Večerné preteky budú určené pre „hobíkov.“ Aj oni si môžu zmerať sily medzi sebou a vyskúšať dynamiku a kondíciu pri zdolávaní súťažnej trate. Môžu sa zoznámiť s podmienkami, v akých my zvykneme súťažiť,“ pripomenul mladý slovenský reprezentant, ktorý farby SR v pretekoch Svetového pohára prvý raz obhajoval v roku 2014.

Preteky v šprinte lavíny neohrozujú

„Skialpinistická súťaž v šprinte trvá okolo štyroch minút. Všetko sa deje v podstate v okolí upravených zjazdoviek, takže nehrozí žiadne nebezpečenstvo, hoci v Tatrách aktuálne platí 4. stupeň lavínového nebezpečenstva. Diváci majú dianie ako na dlani. Pretekári nemusia mať pri sebe lavínové vybavenie, ktoré je pri klasických dlhých tratiach povinné (lopata, lavínový vyhľadávač a lavínová sonda, pozn.). Také krátke trvanie súťaže vyhovuje aj televíziám, ktoré chcú prezentovať náš šport divákom. Všetko podstatné sa udeje v krátkom časovom úseku, čo televízii i divákom vyhovuje. Lavíny pri šprintoch nehrozia, lebo pretekári nejdú do oblasti, kde by ich mohli spustiť, resp. kde by sa s nimi mohli odtrhnúť. Šprintéri nesúťažia v náročných vysokohorských terénoch,“ dodal Jakub Šiarnik.

Svetová špička sa sústredila v krajinách okolo Álp

„Veľmi rád súťažím v zahraničí. Keďže najlepší pretekári sveta sú sústredení prakticky v Európe, rád sa s nimi porovnávam," zdôraznil skialpinista, ktorý minulý rok spolu s Matúšom Dankom obsadil 19. miesto na legendárnych pretekoch Pierra Menta. Skúsení skialpnisti zvyknú týmto pretekom hovoriť, že sú Tour de France skialpinizmu.

„Tento výsledok si vysoko vážim. Bol som na nich prvýkrát, bola to veľmi dobrá skúsenosť, veľmi rád by som sa na ne vrátil, žiaľ, tento rok kolidujú v marci s majstrovstvami sveta. Aj to je dôsledok toho, že skialpinistické súťaže vo svete organizujú dve medzinárodné organizácie, ktoré si už dlhšie navzájom robia problémy. V záujme reprezentačného tímu je štart na majstrovstvách sveta a preto tento rok uprednostním svetový šampionát pred Pierra Mentou,“ vysvetlil Šiarnik, ktorý sa za šesť rokov vypracoval od začiatočníka na športovca, ktorý na ME v silnej konkurencii dokáže vybojovať cenné 16. miesto. Minulý rok na súťažiach strávil spolu 27 dní. Počas nich absolvoval 23 pretekov. Z nich osem vyhral, raz skončil na 2. mieste (preteky Sprint Race v rámci Európskeho pohára, pozn.) a trikrát sa vo výsledkovej listine dostal do TOP 20. Ako sám tvrdí, ak by súťažil iba doma, tie výsledky by boli oveľa krajšie - a on by bol z pohľadu dosiahnutých rezultátov v očiach širokej verejnosti oveľa úspešnejší.

„Na snehu som od konca októbra do konca apríla. Za minulý rok som odtrénoval neičo málo vez 800 hodín a prekonal som prevýšenie 385 tisíc metrov, čo je pre predstavu 43 Mount Everestov na sebe, ktoré som absolvoval na vlastných,“ sype zo seba štatistiku športovec, ktorý ako študent Gymnázia Milana Miloslava Hodžu v Liptovskom Mikuláši bol členom bronzového družstva na školských majstrovstvách Slovenska v cezpoľnom behu. A v Žilinskom kraji spomínaní gymnazisti z Liptova v súťaži trojčlenných družstiev zvíťazili.

„Moja technika behu nie je ukážková. Preto behám radšej takmer výhradne behy do vrchu. V juniorskom veku to boli aj cezpoľné behy, krosy a kratšie úseky. Cestné behy po asfalte nemám rád, lebo zaťažujú nohy a kĺby. Po takýchto behoch som dosť otrasený a v ostatných rokoch sa im oblúkom vyhýbam," priblížil Jakub Šiarnik dôvod, prečo na bežeckom portáli Behej.cz svieti iba jeho výkon z roku 2011, kedy desať kilometrov na Malom štrbskom maratóne zvládol v čase pod 50 minút (49:29).


„Samozrejme, že tých bežeckých podujatí som odbehol oveľa viac. Po rovine to nebola nikdy žiadna sláva, ale behám pravidelne. Beh je súčasťou mojej letnej prípravy. Behám hlavne do kopca. Rýchle zbehy z kopcov do dolín však nie veľmi obľubujem. Pri nich hrozí zranenie členkov a kolien," priblížil bývalý víťaz Slovenského pohára juniorov v behu na lyžiach svoje tréningové pohybové aktivity. Obľúbil som si behy do vrchu a platí, že čím strmšie, tým lepšie. Na svetovej sérií pretekov s názvom Vertical Kilometer som skončil dvakrát v elitnej dvadsiatke, rovnako ako na neoficiálnych majstrovstvách sveta RedBull 400 v behu hore skokanským mostíkom.

Z minulej sezóny si cení tri rezultáty

„Zo športového hľadiska si najviac cením 16. miesto na majstrovstvách Európy. To je naozaj hodnotný výsledok. Z pohľadu nadobudnutých skúseností najvyššie staviam 19. miesto na Pierra Mente, ktoré som vybojoval s Matúšom Dankom. A z takého emociálneho hľadiska je jednotkou v mojom rebríčku úspešná obhajoba prvenstva na pretekoch Bokami Západných Tatier. Prvýkrát sme ich s Matúšom Dankom vyhrali v roku 2017, keď bol jubilejný 10. ročník týchto najťažších skialpinistických pretekov v strednej Európe. Ak mi to zdravie umožní, rád by som urobil na tejto akcii zlatý hetrik. To by bol rezultát, ktorý by ma mimoriadne potešil. To by bol zápis do ich histórie i do môjho športového životopisu,“ rozdelil Jakub Šiarnik do troch kategórií svoje minuloročné úspechy na medzinárodnej scéne.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Podľa Jakuba Šiarnika v súčasnosti v skialpinizme v celej strednej Európe registrujú obrovský boom. Náročné preteky vo vysokých nadmorských výškach sa čoraz viac tešia pozornosti mladých i tých skôr nadodených milovníkov hôr, ktorí nechodia pod ich končiare a vrhy iba oddychovať a relaxovať.

„Nedávno som bol v kontakte s predajcami skialpinistického oblečenia a výstroja, ktorí mi potvrdili, že o ich produkty a tovar je 20-krát väčší záujem ako o vybavenie pre bežecké lyžovanie. Veľká skialpinistická komunita v posledných rokoch čoraz viac naberá na sile. V celom svete. Ľudia čoraz viac z preplnených zjazdoviek utekajú vyššie do hôr, kde ešte nie taký veľký pretlak lyžiarov, turistov a horolezcov,“ zdôraznil Jakub Šiarnik, ktorý má v súťažnom kalendári 2018/2019 poznačených trinásť podujatí. „Budem rád, ak ich všetky absolvujem. Na Slovensku sa chcem predstaviť minimálne na 4 – 5 podujatiach. Určite budem súťažiť v Jasnej a v Žiarskej doline, kde som doma. Teším sa na preteky na Malinom Brde, ktoré boli moja premiéra v súťažnom skialpinizme v roku 2012. Pôjdem preteky Derešom Hore – Dole, ako aj spomínané Bokami Západných Tatier. Tam všade ma môžu priaznivci a kamaráti vidieť v akcii.“

Doma je to predovšetkých o emóciách a motivácii

Takže Jakub Šiarnik sa už teraz intenzívne – na začiatku novej súťažnej sezóny - chystá na štyri – päť podujatí, na ktorých si zmeria sily s domácou konkurenciou, resp. na ktorých vyzve na súboj skúsených borcov z Česka, Poľska, Rakúska. Vie, že na dôverne známych domácich tratiach ho budú dopredu hnať jeho priaznivci, kamaráti a známi. Ich energia mu dodá silu do unaveného tela. „Preteky doma sú predovšetkým o veľkých emóciách a ohromnej motivácii. Každý z nás sa chce pred rodinou, známymi a fanúšikmi ukázať v tom najkrajšom svetle, chce na trati odviesť čo najlepšiu robotu. Preto domáce preteky sú o niečom inom,“ tvrdí bývalý víťaz Slovenského i Stredoeurópskeho pohára v tomto zimnom športe.

Ako Jakub Šiarnik zdôraznil, v zahraničí spomínané emócie navyše chýbajú. Tam ich pretekári, pravda okrem domácich reprezentantov, v hľadisku okolo cieľového priestoru neregistrujú. Málokto ich tam nejako extra povzbudzuje. Tam sú iba jedno štartovné číslo zo súťažného pelotónu.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

„Dobehnete na veľkých medzinárodných pretekoch ako sú napríklad Pierra Menta alebo Svetový pohár na 20. mieste a nikto vám nevenuje zvýšenú pozornosť. Ste iba jedným z tých, čo tie náročné preteky úspešne dokončili. Čo ich zvládol. Aj v skialpinizme platí, že pre médiá sú zaujímaví iba víťazi. Médiá lákajú iba športové príbehy pretekárov zo stupňa víťazov. Tak je to všade na svete,“ konštatoval 24-ročný rodák z Liptova, ktorý je doma v Žiarskej doline.

Svetový skialpinizmus sa vytrvalo šplhá pod päť kruhov

Skialpinisti veľmi radi registrujú fakt, že v zimnej edícii OH mládeže v roku 2020 budú prvýkrát v akcii aj mladí skialpnisti. Budú bojovať o medaily pod piatimi kruhmi, hoci iba v juniorskej kategórii. Ako Jakub Šiarnik pripomenul, svetový skialpinizmus sa už dávnejšie usiluje dostať medzi olympijské športy. Je pravda, že boj o Peking 2022 funkcionári ISMF diplomaticky prehrali, ale nevzdávajú sa. Aj vďaka ich úsiliu sa skialpizmus vytrvalo šplhá pod päť spojených kruhov.

„Čo sa nepodarilo v roku 2022, môže sa podariť v roku 2026. Vzhľadom na súčasný vývoj v medzinárodnom olympijskom hnutí je to beh na veľmi dlhé trate, ale skialpinisti sú naučení prekonávať aj veľké prekážky. ISMF je členom Medzinárodného olympijského výboru, verím, že s jej predstaviteľmi postupne nájdeme spoločnú reč, pretože skialpinizmu sa venuje čoraz viac športovcov juniorského a dorasteneckého veku. Do nášho športu smelo vkročila nastupujúca generácia, ktorá by sa veľmi rada predstavila aj na najväčšom športovom sviatku,“ dodal Jakub Šiarnik a pokračoval: „K boji skialpu o OH prispieva aj profesionalizácia pretekárov. Napríklad, preteky, ktoré pôjdem počas najbližšieho víkendu, napíšu už 21. kapitolu svojej histórie. Ešte v roku 2000 tvrdili, že trať v Saalbachu s prevýšením 3000 metrov hore dolu ako na hojdačke sa pod tri hodiny zdolať nedá, vlani sa víťazný čas najrýchlejšieho muža zastavil na hodnote dve hodiny a 19 minút! Aj z tohto príkladu vidieť, že progres skialpinizmu je vo svete ohromný. Nesúvisí to však iba so stúpajúcou športovou formou pretekárov, ale tiež s progresom pri výrobe lyžiarskeho výstroja a oblečenia. Lyže, na ktorých súťažili Madaj, Trizna, Leitner a ďalší priekopníci tohto športu pod Tatrami, sa so súčasnými nedá porovnávať. Tak isto lyžiarky, kombinéza či tulenie pásy. Tie voľakedy boli naozaj z tulenej kože, dnes sú zo super ľahkých materiálov. Dnes máme k dispozícii najmodernejšie ultraľahké polkilové lyžiarky a lyže s hmotnosťou iba 650 gramov. Tak isto aj špičkové ultraľahké viazanie, moderné vybavenie a oblečenie. Progres v našom športe je viditeľný na každom kroku. To je fakt. Preto mládež k nemu inklinuje. Možno práve medzi adeptami skialpinizmu, ktorí si v najbližšiu sobotu na Štrbskom Plese zmerajú sily na pretekoch Slovenského pohára 2019 už rastie borec, ktorý raz rozšíri rady Slovákov na zimnej olympiáde.“
9.1.2019 / Rozhovory / Autor: SZ /  Foto: Matej Rumanský