Viktor radí: Zabehajte si na kolieskach

Viktor radí: Zabehajte si na kolieskach
Dve kolieska, tri kolieska, štyri kolieska. K tomu dve nohy a o zábavu máte postarané.
Kolobežka

Hlavným hnacím motorom behu sú svaly na zadnej strane stehna a sedacie svaly. Ich aktivovanie počas behu spočíva v zahrabnutí. Predstavte si, že ste na kolobežke. Presne tento pohyb potrebujete - zahrabnutie nohou s impulzom odrazu. Keď sme už pri kolobežkovaní, svaly, ktoré na odrazovej nohe výrazne zapájate, sú sedacie svaly a zadné stehenné svaly. Pri kolobežkovaní ste nútení koncentrovať sa na impulz so zahrabnutím prednou časťou chodidla. To isté by malo platiť aj pri behu. Nováčikovia behania cez prednú časť chodidla sa sústredia len na „predný dopad“ a podvedome dopadajú na vystretú nohu. Výsledok? Vyšší brzdný účinok, vyššia srdcová frekvencia, horšia ekonomika behu a zapálené achilovky.

Samozrejme, bolo by naivné hovoriť, že počas dopadu nedochádza k brzdeniu pohybu. To, že máte po dlhom behu na druhý deň svalovicu na prednej strane stehien, je spôsobené brzdením dopadu. Silový tréning (napr. drepy) zvyšuje odolnosť svalov, čím znižuje únavu. Svaly prednej strany stehna nohy, ktorá stojí na kolobežke, sú po celý čas v napätí. Na kolobežkovaní je viac únavné státie na opornej nohe ako samotné odrážanie. Verte, že návrat do detstva urobí vaše svaly silnejšími a vytrvalejšími.

Typ 1- Striedajte nohy po 5-7 odrazoch.
Typ 2- Skúste 10 x 200m výjazd do mierneho kopca. Počas odpočinku sa spustite späť.

Skateboard

Určite viete, že jedným z nosných pilierov silového tréningu bežcov je posilňovanie trupu. Chrbticu podporujú určité svalové skupiny, ktoré navonok nie je vidieť. Môžete mať kocky na bruchu a predsa je váš stabilizačný systém trupu slabý. Oslabené a skrátené svaly v kombinácii s intenzívnym tréningom môžu časom vyvolať bolesti v driekovej oblasti chrbtice. Stabilita v oblasti trupu a pohyblivosť bedrového kĺbu sú pre správne držanie tela počas behu nevyhnutné. Na posilnenie vnútorného stabilizačného systému môžete použiť celý rad cvičení. Väčšina z nich sa vykonáva v ľahu alebo sede. Vy však potrebujete správne aktivovať svalstvo trupu v stoji. Čo z toho, že viete niekoľko minút držať určitú polohu (napr. izometrický most v podpore na lakťoch). Potrebujete sa naučiť používať svaly v požadovanej polohe (stoj) a taktiež v optimálnom čase (dokročenie počas behu). Pri skatebordovaní používate bežecké svaly podobne ako pri kolobežkovaní. Tým, že stojíte jednou nohou na nestabilnej podložke, naviac výrazne aktivujete a zaťažujete svalstvo trupu v reálnych podmienkach. Udržiavanie polohy tela v stoji na nestabilnej podložke (skateboard) nepôsobí len na svalstvo trupu. Núti telo udržiavať stabilitu v členkovom, kolennom a bedrovom kĺbe. Týmto posúvame detské hranie k reálnemu proprioceptívnemu tréningu. Podobný účinok dosiahnete, ak sa budete pri jazde na kolobežke držať len jednou rukou.

2.5.2016   /   Poradňa Viktora Bielika   /   Autor: RNDr. Viktor Bielik, PhD.

Ďalšie články