VIDEO: Do Košíc na MMM príde Kosgei, ale nie Cheruiyot

VIDEO: Do Košíc na MMM príde Kosgei, ale nie Cheruiyot
Medzinárodný maratón mieru v Košiciach má desať dní pred 92. ročníkom zaregistrovaných 10 922 účastníkov zo 49 krajín a atakuje hranicu 11 000. Okrídlená veta "Všetci sú víťazmi" priviedla organizátorov MMM k myšlienke zapísať všetkých aktérov na stenu stupňov víťazov.
Počas ostatného týždňa po uzatvorení on-line registrácie sa počty účastníkov menili už iba mierne. Databázy boli doplnené o firemné tímy, atlétov so statusom elite a registrácie tých, u ktorých sa verifikovali údaje a platby informovali organizátori.

Do okruhu najväčších favoritov na víťazstvo medzi mužmi pribudol Keňan Martin Kiprugut Kosgei, ktorý túto jar v nemeckom Hannoveri dobehol tretí v osobnom rekorde 2:09:50 h. V Košiciach bude napriek počiatočnému avízu chýbať jeho krajan Evans Cheruiyot, víťaz Chicagského maratónu z roku 2008 (2:06:25), ktorý sa necíti dostatočne pripravený. Z pohľadu zaujímavých mien je pozoruhodné, že Košice neobíde atletický manažér Gerard van den Veen.

Tento obsah tretích strán nie je zobrazený, kvôli chýbajúcemu povoleniu cookies tretích strán. V prípade, že chcete toto povolenie udeliť, môžete tak spraviť v nastaveniach cookies

Bez tohto súhlasu si môžete obsah otvoriť v samostatnom okne:
https://www.youtube.com/embed/NlIlH7x3JME


Nos na svetových rekordérov

Svet dnešných maratónov sa nezaobíde bez ľudí, ktorí zastupujú atlétov, organizujú ich štarty dojednávajú podmienky zabezpečujú tréningové kempy, vybavujú víza, letenky a množstvo ďalších drobností, ktoré tvoria mozaiku štartu ich športovcov na maratónoch po celom svete. Väčšina z nich pracuje s licenciou IAAF a venujú sa okrem maratónskych bežcov aj atlétom súťažiacim na dráhe. Jedným z nich je i Gerard van de Veen šéfujúci v Holandsku agentúre Volare Sports. To, že svojej práci rozumie a má takpovediac nos na svetových rekordérov dokazujú výsledky posledných rokov. Geoffrei Mutai vyhral v roku 2011 v Bostone za 2:03:02, čo bolo vtedajšie svetové maximum, no ako je známe, trať v Bostone nespĺňa parametre na uznávanie svetových rekordov. V roku 2013 sa mohol tešiť z víťazstva Wilsona Kipsanga v Berlíne v novom svetovom rekorde 2:03:23 a už o rok neskôr, opäť v Berlíne, bol svedkom ako ďalší z jeho atlétov Dennis Kimmeto vylepšil svetové maximum na 2:02:57. Gerard van de Veen pricestuje do Košíc 1. októbra v noci, aby asistoval svojim atlétom, ktorí pobežia 4. októbra v Košiciach. Jeho tím na MMM nechýbal ani v minulosti, najlepšie sa mu darilo v roku 2012, keď Evans Ruto dobehol tretí v osobnom rekorde 2:07:49. Evans pricestuje do Košíc aj tento rok, bude však štartovať v úlohe vodiča udávajúceho tempo pre čelnú skupinu.

Zo skokaniek vytrvalkyne?

Naše atletické stálice, sestry Dana a Jana Velďákové sa na záver sezóny, ktorá priniesla obom štart na MS v Pekingu a niekoľko ďalších dobrých výsledkov, premenia zo skokaniek na kameramanky a pomôžu mapovať dianie na trati modernými akčnými kamerami. Organizátori majú záujem o autentické zábery, ktoré detailnejšie ukážu pohyb bežcov na jednotlivých úsekoch trate, činnosť na občerstvovacích staniciach a zachytia taktiež obsadenosť trate usporiadateľmi, rozhodcami, či divákmi. Tréner Rado Dubovský ich nechce nechať bez dozoru ani na maratónskej trati, a tak sa bude týmto činnostiam venovať spolu s nimi. Koordináciu bude mať na starosti Stanislav Návesňák, niekdajší špecialista na 400 m prekážok, s osobným rekordom 49,64 z roku 1988, účastník Majstrovstiev sveta v Ríme v roku 1987.

Všetci sú víťazi

Dnes by nám chvíľu trvalo, kým by sme sa dopátrali k roku, kedy po prvýkrát i ten posledný účastník MMM odišiel z cieľovej čiary s medailou na krku. Dnes je to samozrejmý rituál temer všetkých maratónov, či väčších cestných behov na svete. V nedeľu 4. októbra sa predstavia bežci, ktorých zbierka bude kompletná. Ťukli sme do databáz a pozreli na pár mien, kto by to tak mohol byť. Jozef Sciranko nechýbal v cieli ani raz od roku 1987, Jurajovi Fotulovi chýba od roku 1980 iba ten s číslom 2000.

Dvorný dizajnér MMM posledných rokov Fero Záborský pripravil výtvarný návrh a z neho vo výrobe vymodelovali v kove medailu MMM 2015. Snáď v zbierke medzi ostatnými nezanikne.

Okrídlená veta primäla organizátorov porozmýšľať nad tým, ako dostať všetkých účastníkov MMM na piedestál stupňov víťazov. Plece pri plece by sa spolu samozrejme nevmestili. Tak sa objavia aspoň na stene slávy, stojacej pri ceremoniáloch za tými najlepšími. „Vpratať“ takmer 11.000 mien na pár metrov štvorcových dokázal po chvíli úprav počítač ich grafikov.

Rýchla trať s novou grafikou

Boj o zachovanie osvedčenej trate MMM v súperení s rozsiahlymi rekonštrukciami sa snáď už nepodarí zmariť. Všetky rýchle maratónske trate sa vyznačujú viacerými podobnými znakmi. Okrem nízkeho počtu zmien smeru, či ostrých zákrut, je to samozrejme aj ich výškový profil. V Košiciach sa podarilo vytvoriť trať, ktorá z tohto pohľadu spĺňa i tie najnáročnejšie kritéria, čo sa napokon odráža na kvalite traťových rekordov i množstve osobných rekordov dosahovaných u hobby bežcov. Pre porovnanie v Berlíne, kde bolo zabehnutých viacero svetových rekordov je iba 21 zmien smeru o 90 a viac stupňov. V Košiciach je tento parameter takmer rovnaký. Aj z pohľadu výškových prevýšení na tom Košice nie sú zlé. Súčet všetkých stúpaní dosahuje 74 metrov (Berlín 37, Boston 146). Ako bonus organizátori pripravili v tomto roku aj nové, animované stvárnenie trate, ktoré poslúži všetkým účastníkom i hosťom lepšie sa zorientovať v košických reáliách.
24.9.2015   /   Ostatné   /   Autor: bk

Ďalšie články