Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Vedci búrajú mýty: Maratóny a ultramaratóny neznižujú imunitu, naopak

Vedci búrajú mýty: Maratóny a ultramaratóny neznižujú imunitu, naopak
Až doposiaľ sa bralo za hotovú vec, že extrémne výkony v rámci vytrvalostných športov, napríklad zabehnutie maratónu, znižujú imunitu a bezprostredne po takýchto výkonoch je športovec náchylnejší na ochorenia ako chrípka či prechladnutie. Týmto názorom sa dlhé desaťročia riadili tréneri, športoví lekári, športovci aj ich matky. Podľa najnovšej štúdie britských vedcov bol však tento názor nesprávny, píše BBC.
BRATISLAVA 28. apríla - Extrémne výkony podľa tejto štúdie naopak skôr posilňujú ako oslabujú imunitu. BBC uvádza, že teóriu o väčšej náchylnosti na rôzne ochorenia po absolvovaní extrémneho výkonu podporovali aj doterajšie vedecké štúdie. Robilo sa ich od 80. rokov minulého storočia viacero, a všetky sa plus-mínus zhodovali napríklad v tom, že maratónci alebo ultramaratónci boli v prvých dňoch aj týždňoch po pretekoch nachladnutí častejšie, ako ich "nešportujúci" rodinní príslušníci, prípadne v porovnaní s priemernou populáciou.
Tím imunológov z University of Bath, ktorému vyšli opačné výsledky, prišiel podľa BBC aj na dôvod nesúladu medzi doterajšími a tou aktuálnou štúdiou. Vždy doteraz boli totiž podľa britských vedcov údaje o chorobách športovcov postavené na tvrdeniach samotných športovcov, ktoré však zrejme neodrážali realitu.

Vedci z University of Bath sa domnievajú, že športovci po absolvovaní extrémnych výkonov jednoducho len nesprávne posudzovali svoje pocity prameniace čiastočne z vyčerpania a uvádzali, že sú chorí, aj keď neboli.

Podľa aktuálnej štúdie sa to deje veľmi často - z maratóncov, ktorí hovorili, že sú prechladnutí, bol v skutočnosti prechladnutý len každý tretí.

Všetko podľa vedcov naopak nasvedčuje tomu, že dlhotrvajúci náročný športový výkon imunitu organizmu zlepšuje.
28.4.2018 / Ostatné / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: Bigstock