Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies,
ktoré používame na poskytovanie služieb, prispôsobenie reklám a analýzu prenosov.

Varovanie bežeckého narkomana

Varovanie bežeckého narkomana
V poslednej dobe často počúvam, že "behanie je nový golf". Musím sa priznať, že tomu nerozumiem. Golf som nikdy nehral, ale viem, že existuje veľa dobrých dôvodov, prečo sa tomuto športu venovať. Spoznáte vďaka nemu veľa nových ľudí, umožní vám stráviť veľa hodín v prírode a predovšetkým...a to považujem za naozaj geniálne! Je to asi jediný pánsky koníček, ktorý sa mužom podarilo svojim manželkám prezentovať ako súčasť ich práce. Úchvatné!
Nič z toho o behu neplatí. Neexistuje žiadny naozaj dobrý dôvod ho vykonávať. V prírode strávite v porovnaní s golfom zlomok času, nikoho nového nespoznáte, ak teda nepočítame majiteľov psov, ktorí sa vás úspešne či neúspešne pokúsia pohrýzť. A páni, naše ženy by museli byť veľmi hlúpe, keby uverili tomu, že keď sa v bežeckej obuvi a tričku zakrádate k domovým dverám, že sa chystáte robiť niečo dôležité pre svoju kariéru.

O behu sa nedá zaujímavo hovoriť na večierkoch, beh vám nevylepší spoločenský status a aj keď mu budete holdovať naozaj vášnivo, tak tým nepomôžete rastu ekonomiky, pretože sa za beh a veci okolo neho nedá minúť veľa peňazí. Áno, najmä firmy vyrábajúce obuv sa snažia presvedčiť zákazníkov, že každý rok prichádzajú s novou, ešte lepšou podrážkou, vynájdenou zvyčajne v rámci kozmického výskumu či štiepenia jadra, ale napriek tejto snahe si väčšina ľudí nekúpi viac ako dva páry bežeckej obuvi ročne. A to sotva rozhýbe HDP, čo dá rozum.

Behanie samo o sebe vám nepomôže schudnúť, pretože ľudskému organizmu trvá približne štyridsať minút, kedy sa v ňom pri behu začnú spaľovať tuky, a to je približne taký čas, kedy väčšina bežcov práve dobieha. Behanie nie je ani zvlášť zdravé, čo vám potvrdia ortopédi aj výrobcovia umelých kĺbov. Behaním tiež nedosiahnete športovú, "vystajlovanú" postavu. Len sa bežte pozrieť na trasu niektorého z dnes tak populárnych mestských maratónov. Uvidíte vychudnuté, zhrbené postavy s uštvaným výrazom v tvári a zlým držaním tela.

Behanie bolí. I keď budete desať rokov behať deň čo deň, nebude prvých odbehnutých sto metrov nikdy ani o kúsok jednoduchších. Behanie spôsobuje pľuzgiere, odreniny a ďalšie nepríjemné ťažkosti. A napriek tomu si behanie podmaňuje telo ako drogová závislosť a vystavuje ho riziku nepríjemných abstinenčných príznakov spojených s podráždenosťou a nervozitou. Kto raz začne seriózne behať, zmení tým navždy svoj život. Už nikdy nebude môcť povedať, že je nebežcom, ale len momentálne nebehajúcim bežcom. Vždy bude čeliť riziku, že behaniu prepadne znova. Nikomu behanie neodporúčam.

Viem, o čom hovorím. Skoro pätnásť rokov s týmto šialeným zlozvykom bojujem, každý deň s ním prehrávam a bojím sa, že ho už nikdy neporazím. Som na to príliš veľký slaboch. Dajte si pozor, nech nedopadnete ako ja :).

21.12.2016   /   Ostatné   /   Autor: Miloš Čermák

Ďalšie články