Porovnal som behy z Devína do Bratislavy a objavil nečakané zistenia: Beh sa za 25 rokov radikálne zmenil

Porovnal som behy z Devína do Bratislavy a objavil nečakané zistenia: Beh sa za 25 rokov radikálne zmenil
V roku 1991 som bežal z Devína do Bratislavy prvýkrát, vlani už dvadsiatypiatykrát. Keď som výsledkové listiny z týchto rokov položil vedľa seba, takmer som neveril tomu, čo som videl. Beh je jedným z pozitívnych fenoménov dnešnej doby. Beháme, to je jasné. Beháme krátko, dlho, ultra. Beháme ráno, cez deň aj v noci, beháme na dráhe, na ceste, po chodníkoch, aj v lese. Beháme...
Beh je jednoducho úžasne pestrý a mnohorozmerný. Popularita rekreačného behu na Slovensku v posledných rokoch rástla takmer až geometrickým radom, preto som sa rozhodol zistiť, ako sa táto športová aktivita za posledných 25 rokov zmenila. Zistené fakty sú viac ako prekvapujúce.

Dvadsaťpäť rokov tou istou trasou

Obdobie 25 rokov som si nevybral náhodou, keďže práve toľko som s behom prežil na vlastnej koži. Začínal som koncom osemdesiatych rokov a zostal som pri ňom až dodnes.

Aj v tomto prípade ide o širokú tému, preto sa pokúsim zamerať na porovnanie popularity behu a výkonov rekreačných bežcov pred 25 rokmi a teraz.

Ako nástroj porovnania som si zobral účasť a výkony na Národnom behu Devín - Bratislava, a to v rokoch 1991 a 2016. Uvedené roky som si zvolil z praktických dôvodov. V roku 1991 som ako 19-ročný štartoval na Devíne prvýkrát, a v roku 2016 ako bežecký labužník už 25-krát. Z oboch rokov mám preto výsledkové listiny, ktoré mi umožnili porovnať spomínané ročníky.
Priznávam, že môže ísť o zjednodušené porovnanie, ktoré by z prísne vedeckého pohľadu znieslo oprávnenú kritiku, avšak vzhľadom na jednoznačné zistenia a diametrálne rozdiely u oboch skúmaných ročníkov si dovolím tvrdiť, že zistené výsledky možno zovšeobecniť.

Prvé zistenie: Spomalili sme, a to poriadne

Práve toto je jedno z prekvapivých zistení. Neplatí to o čase víťazov, pretože napríklad v roku 1991 v hlavnej mužskej kategórii Pavel Klimeš zvíťazil v čase 33:55, a v roku 2016 Joel Maina Mwangi v čase 34:11. Mimochodom, tento fakt ma utvrdil v porovnateľnosti podmienok medzi behmi oddelenými štvrťstoročím.

Pre časy na ďalších miestach však plne platí spomenuté spomalenie. Kým v roku 1991 sa totiž v kategórii do 39 rokov zmestilo pod 40 minút 69 borcov, v roku 2016 ich bolo len 9! Alebo v roku 1991 bolo v tej istej kategórii potrebné zabehnúť na sté miesto čas 41:18, v roku 2016 však na to stačil o vyše päť minút horší čas, 46:28.

Dôvodov spomenutých rozdielov je podľa môjho názoru viacero. Jedným z významných je určite fakt, že pred rokom 1989 sa organizovalo oveľa menej behov ako teraz a Devín bol jedným z highlightov sezóny, na ktorý neváhali vycestovať výborní atléti z celého Československa a aj zo zahraničia. Tento trend do určitej miery vytrval aj do roku 1991, ale v roku 2016 to už platilo v menšej miere.

V prípade bežcov, mimo elitného štartového koridoru, je navyše v posledných rokoch veľkou nevýhodou obrovská tlačenica na štarte, takže tí čo štartovali v roku 2016 úplne zozadu, stratili v prvých kilometroch päť a viac minút.

Významnou je ale aj skutočnosť, že pred 25 rokmi brali bežci beh s plnou vážnosťou a svedomito sa pripravovali. Dnes je stále viac takých, ktorí behajú zo zábavy a výkony už nie sú pre nich prvoradé. Mne osobne je tento prístup veľmi sympatický, napriek mojej tak trochu retro svedomitej príprave.

Druhé zistenie: Behá nás viac, oveľa viac

To je ďalšie jednoznačné a všeobecne známe zistenie. Devín zažil svoj prvý boom v roku 1988, keď na ňom štartovalo vyše 4 tisíc účastníkov. Potom nasledoval útlm, v roku 1991 to bolo len niečo vyše 1500 bežcov a bežkýň a v ďalších rokoch počet účastníkov klesol pod 1000.

Renesancia účasti na Devíne začala niekedy okolo rokov 2005 – 2006, kedy počty začali znovu stúpať a v roku 2016 ich bolo v cieli 5277.  Zároveň si myslím, že nebyť spomínanej tlačenice na štarte a trati, počet štartujúcich by atakoval oveľa vyššie čísla.

Tretie zistenie: Nastala doba žien

Tretie zistenie je pre mňa najšokujúcejšie. Je ním doslova explózia počtu štartujúcich dievčat a žien.

Keď som listoval vo výsledkoch z roku 1991, takmer som tomu neveril. Pretože, kým v roku 1991 dobehlo do cieľa len 109 žien, v roku 2016 ich bolo až 1563, čo je nárast až o 1334% (t.j. 14,4 krát)!

V hlavnej ženskej kategórii do 34 rokov to bolo dokonca viac až o 1800% (19 krát viac)! Nárast počtu mužov bol pritom len 160%.

Samozrejme na tejto skutočnosti nie je prekvapivé to, ako veľa žien beháva teraz, ale ako prudko sa zvýšil ich počet za posledných 25 rokov. S trochou zveličenia teda možno konštatovať, že aj v rekreačnom behu nastala doba našich nežnejších spolubežkýň.

V prípade žien navyše, v menšej miere ako u mužov, platia zistenia o klesajúcich výkonoch. Tu sú ale porovnania trochu skreslené v dôsledku nižšieho počtu žien v roku 1991. Kým pokles výkonov za posledných 25 rokov u mužov môže byť posudzovaný rôzne, nárast počtu bežkýň nemožno hodnotiť inak ako vysoko pozitívne.

Pre ženy je to prostriedok ako si dlhšie zachovať mladosť, krásu a zdravie a nám mužom to prináša viac krásy na trati.

Len tak ďalej

Naše telá sa rokmi evolúcie prispôsobili na vykonávanie fyzickej aktivity. Zlepšenie životných podmienok v ekonomicky vyspelom svete a niektoré spoločenské normy v posledných desaťročiach ich však uväznil do okov pohodlnosti a niekedy aj nenásytnosti zo všetkými negatívnymi dôsledkami.

Návrat k fyzickej aktivite v podobe rastúceho počtu behajúcich, bicyklujúcich, plávajúcich, chodiacich, korčuľujúcich, tancujúcich, atď. ľudí je jednou zo správnych ciest ako si čo najdlhšie zachovať fyzické a duševné zdravie, zvýšiť kvalitu života a dobre sa zabaviť.

Preto aj naďalej behajme, bicyklujme, plávajme, choďme, korčuľujme, tancujme, atď., a to tak, aby sme z toho hlavne mali radosť.

Účasť a výkony na behu Devín Bratislava v rokoch 1991 a 2016 tento trend u bežcov potvrdzujú, čo je veľmi nádejné a potešujúce zistenie.

Pre zaujímavosť som pre každú kategóriu urobil základné porovnania výkonov, ktoré sú uvedené v tabuľke. V oboch rokoch ale štartoval rozdielny počet bežcov a bežkýň, tak som v rámci zachovania správneho analytického prístupu vychádzal z percentuálneho poradia v oboch rokoch nasledovne (pre štatistických nadšencov z percentilov).

Celkový počet bežcov v kategórii som vynásobil číslami 0,1; 0,25; 0,5; 0,75 a 0,9 aby som zistil, aký bežec/bežkyňa sa v oboch rokoch umiestnil relatívne (10%, 25%, 50%, 75% a 90%) na rovnakom mieste. Potom som už len porovnal ich časy. Rozdiely sú naozaj viac než prekvapivé, a to najmä v mladších mužských kategóriách.



Porovnávané sú časy víťazov, 10-tych v cieli, a tých čo sa v poradí umiestnili na mieste znamenajúcom 10%, 25%, 50%, 75% a 90% miesto v kategórii. Tak napríklad pre kategóriu mužov 40-49 v roku 1991 znamená 10% v poradí 40 miesto (0,1 x 400), v roku 2016 to bolo 72 miesto.

Z tabuľky je vidieť aj viacej zaujímavých faktov napríklad aj ten, že v prvých troch mužských kategóriách v roku 2016 bol na relatívne rovnaký výsledok potrebný takmer rovnaký čas! Tak napríklad čas bežcov, ktorí dobehli na 25% mieste v poradí bol v kategórii do 39 rokov 55:52; v kategórii 40-49 rokov 56:19 a v kategórii 50-59 rokov 56:22. Čo môže svedčiť o lepšej tréningovej morálke starších bežcov v roku 2016.


14.3.2017   /   Ostatné   /   Autor: Pavel Hraško, JK

Fotogaléria

Ďalšie články