Najstarší maratónec? Tornádo v turbane nemá dôkaz

Najstarší maratónec? Tornádo v turbane nemá dôkaz
Keď v októbri tohto roka vbiehal v kanadskom Toronte do cieľa, aplaudovali mu tisíce ľudí, hoci zďaleka nepatril k najlepším. Predbehol päť bežcov, skončil na 3850. mieste. Faudža Singh bol však najstarší. Teda aspoň to o sebe tvrdí.
Faudža Singh by mal byť najstarším človekom, ktorý kedy zabehol maratón. Napriek tomu odmietli jeho výkon zapísať do Guinnessovej knihy rekordov. Podľa britského pasu sa Singh pochádzajúci z Indie narodil 1. apríla 1911. Zástupcom knihy rekordov to však ako dôkaz o jeho veku nestačilo. Požadovali rodný list alebo aspoň sobášny list či vojenskú knižku.

Harmandar Singh, bežcov tréner a zároveň hovorca (Faudža nehovorí anglicky), argumentoval, že takéto dokumenty sa v tom čase v Indii nevydávali. ,,V rozvojových krajinách to skrátka nefungovalo tak ako v západnej civilizácii," uviedol pre BBC.

Zástupcovia Guinnessovej knihy však boli nekompromisní: ,,Veľmi radi by sme ho zapísali, ale o jeho veku neexistuje žiadny dôkaz. Pas definuje vašu štátnu príslušnosť, ale nedokazuje vek. Je nám ľúto," uviedol editor knihy Craig Glenday. Singhovi nepomohol ani blahoprajný telegram bristkej kráľovnej Alžbety k stým narodeninám. ,,Kráľovná pre nás nepracuje," reagoval Glenday.

Singh je vyznávačom najmladšieho svetového náboženstva sikhizmu. Do Veľkej Británie sa presťahoval z indického štátu Pandžáb po smrti svojej manželky v roku 1992. Predtým pracoval ako farmár. ,,Vysedávať doma bolo pre mňa ubíjajúce. Väčšina ľudí v Británii sa nezdravo stravuje, málo sa hýbe a takmer všade sa presúva autom. Potom sú často chorí," vysvetľoval Singh pre Daily Telegraph. A keďže nechcel dopadnúť rovnako, začal behať.

Starček prezývaný Tornádo v turbane, doteraz absolvoval desať maratónov v Londýne, New Yorku, či Toronte. Osobný rekord si zabehol v roku 2003 v Toronte (5 hodín a 40 minút). Na otázku, či je ťažké zdolať vyše 42 kilometrov, odvetil: Prvých 30 kilometrov nie je náročných a posledných dvanásť sa rozprávam so svojim bohom.

Pre expertov na geriatrickú medicínu je Singh hrdina. Vo vysokom veku sa už objavujú zdravotné limity. Srdce je pri obehu kyslíka menej výkonné, srdce 60-ročného človeka prečerpá o jednu pätinu menej okysličenej krvi, než u 20-ročného (dvadsiatnika). Väzy a šľachy sú krehkejšie a náchylnejšie na zranenie, pľúcne tkanivo je tuhšie. ,,Ale ak ste zdravý a dobre trénovaný, vplyv veku na organizmus sa môže spomaliť. Pán Singh je zjav, ktorý sa občas vyskytne," uviedla pre kanadské noviny šéfka americkej geriatrickej spoločnosti Sharon Brangmanová.

V podobnej situácii ako Singh bol pred troma rokmi iný Brit, Pierre Jean "Buster" Martin. Ten v roku 2008 zvládol Londýnsky maratón za desať hodín a získal na charitu 20-tisíc libier. Tvrdil, že má 101 rokov, no tiež nevedel poskytnúť žiadny vierohodný dôkaz.  

Na rozdiel Faudžu Singha Martin príliš nedbal na zdravú životosprávu. Radšej ako   ryby či zeleninu si dal červené mäso a denne si doprial dve pivá a niekoľko cigariet. Martin zomrel v apríli tohto roka. Až do konca života pracoval ako upratovač vo firme Pimlico Plumbers. V USA o ňom nakrútili dokument s názvom "Ako žiť naveky".

Najstarším človekom, ktorý zabehol maratón, tak podľa Guinnessovej knihy rekordov zostáva Dinitrion Jordanidis. Ten finišoval v roku 1976 v Aténach vo veku 98 rokov a v čase 7 hodín a 33 minút. Najstaršou ženskou maratónkyňou je zasa Jenny Wood-Allenová. Deväťdesiatročná atlétka dosiahla v Londýne 2002 čas 11 hodín 34 minút.

A čo Slováci? Pohľad do výsledkovej listiny tohtoročného Medzinárodného maratónu mieru prezradil, že najstarším bežcom v cieli bol Jozef Lipovský (ročník narodenia 1939). Bratislavský CSOB Maratón (ale aj košický MMM) zasa úspešne dokončil Andrej Guľvas (ročník narodenia 1941).
21.11.2011   /   Ostatné   /   Autor: Braňo Raškovič

Ďalšie články