Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Najlepším neprekážala ani hmla, ani tma

Najlepším neprekážala ani hmla, ani tma
Štrbské Pleso bolo dejiskom vydareného 1. kola Slovenského pohára v šprinte skialpinistov i nočného merania síl v kategórii veteránov a amatérov Vertical
Vítaným oživením 5. ročníka Štrbského skialp race + testu 2019 na Štrbskom Plese (sobota 12. januára) bolo 1. kolo Slovenského pohára v skialpinizme mužov, žien a juniorov v šprinte. Hoci organizátori podujatia na čele s Petrom Lichým túto tradičnú testovaciu akciu ponúkajú milovníkom skialpinizmu už piaty rok, teraz sa prvýkrát rozhodli, že budú hostiteľom úvodného kola Slovenského pohára čoraz populárnejšieho zimného športu.

A urobili veľmi dobre. Podujatie sa páčilo všetkým, ktorí naň na Štrbské Pleso zavítali. Všetci si počas neho prišli na svoje. Z bohatej ponuky, ktorú organizátori návštevníkom akcie počas celého dňa vo Vysokých Tatrách ponúkali, sa dalo vybrať.

„Prvýkrát som naživo videl preteky v skialpinistickom šprinte a musím povedať, že sa mi páčili. Mali v sebe adrenalín, napätie. Podľa mňa boli pekným zážitkom aj pre divákov, ktorí si tento šport nikdy nevyskúšali. Hoci jedna súťaž trvala iba niečo cez päť minút, bolo tam všetko. Beh na pásoch, balenie lyží do batoha, výstup bez lyží i lyžovanie z kopca. Celá skialpinistická abeceda. Tých päť minút súťažiacich poriadne preverili,“ povedal o novinke v rámci programu Štrbského skialp race + testu jeho zakladateľ a majiteľ firmy sportrysy Peter Lichý. S jeho názorom súhlasil aj zástupca Slovenskej skialpinistickej asociácie a autor súťažnej trate Igor Žiak. „Aj s odstupom času mám z týchto pretekov veľmi dobrý pocit. Akcia sa nám vydarila, bol to dobrý vstup no novej skialpinistickej sezóny. Na preteky s výnimkou Jakuba Šiarnika, ktorý bol na podujatí v Rakúsku, prišli všetci, čo v slovenskom skialpinizme niečo znamenajú,“ zdôraznil Igor Žiak. Ako skúseného funkcionára SSA ho prekvapila bohatá účasť na pretekoch. Tridsaťštyri štartujúcich je na slovenské pomery vysoké číslo.

„Dobre sa organizujú preteky, keď máte okolo seba ľudí, ktorí vám vedia a chcú pomôcť, ktorí vedia, čo také podujatie vo náročnom vysokohorskom prostredí z toho logistického hľadiska potrebuje,“ pokračoval Igor Žiak. Ako ďalej uviedol, práve erudovaní pomocníci a rozhodcovia na úsekoch sú základom úspešných pretekov.
„Čo ma zaskočilo na 1. kole Slovenského pohára? V prvom rade nízka účasť žien. V šprinte štartovali iba dve – Simona Triznová a Miška Danková, no podľa mňa mohli prísť aspoň ďalšie dve – tri. Výkonnosť na to určite majú. A pre rozhodcov bolo trochu nepríjemné, že časť pretekov sa odohrávala v hustnúcej hmle, na niektorých úsekoch sme skialpinistov nevideli, ale mali sme tam kontroly, takže všetko prebehlo podľa pravidiel. Inak to boli naozaj jedny vydarené preteky. Mám z nich veľmi dobrý pocit. Inak to neviem definovať,“ konštatoval Igor Žiak.

„Nie, hmla nás nezaskočila. My sme na takéto výkyvy počasia zvyknutí, veď súťažíme v zimných mesiacoch a pod holým nebom. Prírode zatiaľ ešte rozkázať nevieme. Museli sme sa naučiť ju rešpektovať a za tie roky sme sa už na takéto podmienky adaptovali, zdôraznil skúsený odborník, ktorý stavia trate aj na českých skialpinistických podujatiach.

Laici videli príťažlivé preteky, znalci si vyskúšali lepšiu výstroj


„Kľúčovým bodom nášho celodenného podujatia je testovanie novej skialpinistickej výbavy: lyžiarok, lyží, oblečenia, obutia a iného vybavenia. Preto na našej akcii v prvom rade vytvárame priestor pre prezentáciu producentov skialpinistického oblečenia a obutia. Každý rok sem pozveme zástupcom piatich – šiestich špičkových firiem, ktoré náš šport zásobujú svojimi produktami a tovarom. Musíme pre nich postaviť stany, zabezpečiť, aby lyže i lyžiarky, ktoré si chcú záujemcovia vyskúšať, boli v teple a podobné drobnosti. Práve tie maličkosti sú pre nás veľmi dôležité, lebo chceme, aby sa všetci na našej akcii dobre cítili, pripomenul Peter Lichý nosnú myšlienku tradičnej skialpinistickej soboty pod končiarmi Vysokých Tatier.

„Tentoraz sme však v našom úsilí zašli ešte ďalej. Pre mladých skialpinistov, ktorí nastúpili na súťažné trate po našej generácii, sme pripravili kvalitné preteky v šprinte, po nich boli lavínové kurzy, spomínané testovanie skialpinistického vybavenia a nočné preteky amatérov. A po nich samozrejme bohatá tombola v rámci afterparty. Bolo to spolu päť hodín zaujímavého a príťažlivého programu. Myslím si, že táto sobota nemala chybu,“ pochvaľoval si Peter Lichý.

Podľa neho laici videli príťažlivé preteky – a znalci si mohli na hodinu otestovať modernejšie súčasti pre skialpinistov, ktoré im umožnia dosahovať ešte väčšiu radosť z pohybu v náročnom vysokohorskom prostredí, kde momentálne ešte stále nehrozí taký veľký pretlak turistov, lyžiarov a horolezcov.

„Každý si mohol celú hodinu testovať všetko, čo producenti na našu akciu priniesli. Mohli sa s nimi priamo na mieste poradiť, mohli veci konzultovať. A tiež si mohli vyskúšať lyže i lyžiarky, prebehnúť sa v nových moderných kombinézach, vetrovkách, či podkolienkach,“ dodal majiteľ firmy Sport Rysy, ktorá spolu s generálnym sponzorom Sport2000 prichystala spomínané podujatie. Aj jeho prekvapili tri desiatky účastníkov šprintových pretekov. To nebývalo zvykom, aby skialpinisti takto razantne nastúpili do novej súťaže hneď v úvode sezóny.

„Sme radi, že prišli medzi nás aj Poliaci, no chýbali naši českí priatelia. Počas týždňa viackrát zbierali informácie o počasí u nás, ale keďže na internete sa dnes píše všeličo, tak neriskovali dlhú cestu k nám, aby neprišli zbytočne. Mohlo nás byť ešte viac, objasnil Peter Lichý absenciu tradičných rivalov spoza rieky Morava.

Kým šprintéri súťažili cez deň, veteráni zápasili s hmlou a tmou

Iniciátorov vydareného podujatia potešilo aj to, že väčšina účastníkov dopoludňajšieho šprintu zostala na Štrbskom Plese aj na večerné preteky veteránov Vertikal. Keďže ich štart bol až o 17.00 h, keď sa Areál snov dávno ponoril do tmy, zaujímalo nás, či to organizátori mali tak pripravené, či preteky nemohli byť vzhľadom na zimný čas aj o niečo skôr.

„Pri pretekoch veteránov využívame upravené trate na zjazdovke Solisko, na ktorých sa až do zotmenia lyžuje verejnosť. Preto sme preteky veteránov museli posunúť až do nočných hodín, aby sme lyžiarov neobmedzovali v ich aktivite,“ začal vysvetľovať Peter Lichý. „Tento rok nám to však skomplikovala hustá hmla. Aj keď súťažiaci mali vo výbave čelovú lampu, nebolo to dvakrát bezpečné. Preto sme preteky chceli o niečo skrátiť. Pretekári sa však postavili proti, povedali, že chcú súťažiť na pôvodnej trati, že preto na Štrbské Pleso prišli. Tak sme ich pustili na celú trať. Boli to však poriadne nervy. Obávali sme sa, aby sa niektorému z nich niečo nestalo. Hmla poriadne precvičila naše nervy. Opäť to bol adrenalín,“ priblížil Peter Lichý sobotňajšie dianie v okolí sedačky na Solisko. „Vydýchli sme si až vtedy, keď posledná žena z tých sedemnástich štartujúcich bola v cieli. Šťastie nám prialo, nikto sa v tej hmle nezranil, každý si v Tatrách siahol na dno svojich síl a s pocitom dobrej urobenej roboty sa potom s nami mohol baviť na pripravenej afterparty. A samozrejme netrpezlivo čakať ako dopadne v tradičnej tombole, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou našej akcie,“ dokončil rozprávanie o sobotňajšej akcii jej iniciátor Peter Lichý.

Preteky v šprinte majú pred sebou veľkú budúcnosť


„Keďže veteránom sa preteky Vertikal v hustej hmle a tme veľmi páčili, budeme ich určite robiť aj budúci rok. A tak isto aj preteky v šprinte. Ukázalo sa, že tieto súťaže sú bonusom pre naše testovacie podujatie. Povedal by som, že sú takou čerešničkou na torte. Našu pôvodne komerčnú akciu posúvajú ďalej. Dodali jej športový charakter... Opäť sme sa presvedčili, že preteky v šprinte majú pred sebou veľkú budúcnosť. Krátky časový úsek iba päť minút je totiž príťažlivý aj pre televíziu. V tomto krátkom úseku musí skialpinista predviesť celé svoje športové umenie. Tých päť minút dá každému zabrať. Preto verím, že sa dožijeme obdobia, keď budeme na obrazovkách v priamom prenose sledovať aj preteky v skialpinizme. A či to bude aj počas niektorej zimnej olympiády? To je ťažká otázka. Podľa mňa funkcionári medzinárodnej skialpinistickej federácie v rokovaniach s vedením MOV zbytočne ´tlačili na pílu´. Podľa mňa nezvládli diplomaticky boj o olympiádu. Zle to vyhodnotili, keď chceli okamžite skialpinizmus ako ukážkový šport na OH 2022 v Pekingu. Mali ísť na to pomaly a postupne. Mali sa usilovať prezentovať náš šport cez mládežnícke podujatia. To je naša budúcnosť. Teraz už vieme, že skialpinizmus bude ukážkovým športom na zimných olympijských hrách mládeže už v budúcom roku. To je veľké povzbudenie pre všetkých, čo sa tomuto športu venujú. Nám, ktorí sme sa mu priekopnícky venovali pred niekoľkými desaťročiami, sa o takomto niečom ani nesnívalo. Aj to je dôkaz, že skialpinizmus stále viac láka mladú generáciu. Sme radi, že náš krásny šport bude športovým odvetvím budúcnosti,“ zdôraznil Peter Lichý a pokračoval: „Práve pre takúto víziu sa oplatí do tajov nášho športu postupne zaúčať ďalších a ďalších adeptov.“

Výsledky 1. kola Slovenského pohára v šprinte:


Muži, hlavná kategória: 1. Matúš Danko (Skialp Bobrovec/scarpa team) 4:11:59, 2. Lukáš Trizna (Skialp Bobrovec) + 2:18, 3. Vlado Jambrich (SR) + 13:39, 4. Tomáš Repka (Poprad) + 33:45. V hlavnej kategórii štartovalo 16 súťažiacich, v kategórii veteránov desať, v kategórii juniorov šesť pretekárov. Ženy: 1. Simona Triznová 5:23:17, 2. Michaela Danková (obe Skialp Bobrovec) + 17:47 (štarovali iba dve pretekárky).

14.1.2019 / Ostatné / Autor: SZ