Keď organizmus hlási absenciu horčíka, draslíka a vitamínov B-komplexu

Keď organizmus hlási absenciu horčíka, draslíka a vitamínov B-komplexu
Bežnou, avšak veľmi nepríjemnou komplikáciou postihujúcou bežcov sú svalové kŕče. Je to náhla vôľou neovládateľná svalová kontrakcia, často sprevádzaná bolesťou. Môže zasiahnuť ktorúkoľvek časť tela, najmä však lýtka, stehná, ruky a nohy.
Na odstránenie a prevenciu kŕčov je potrebné prerušiť športovú činnosť a nechať postihnutú oblasť v pokoji. Výborne pomáha aj strečing a jemná masáž. Prirodzene, organizmu treba dodať postupne dostatok tekutín a chýbajúcich výživných látok. Vhodné je užívanie minerálových a vitamínových prípravkov vyrábaných z prírodných surovín, ktoré sú zdrojom draslíka, horčíka a tiež vitamínov B-komplexu.

Horčík (magnézium) je prvok, ktorý hrá v organizme bežcov viacero úloh. Predovšetkým je potrebný na zlepšovanie príjmu vápnika, vitamínu C, fosforu, sodíka a draslíka. Spoločne s fosfátmi a vápnikom je základnou súčasťou kostných štruktúr. Jeho prítomnosť v zubnom tkanive chráni pred kazovými procesmi. Aktivita magnézia sa spája najmä s hormonálnou, nervovou a svalovou činnosťou a je veľmi dôležitá pre uvoľňovanie energie. Existuje množstvo procesov v organizme, ktoré nedokážu prebehnúť bez prítomnosti horčíka – či už je to rozklad a vstrebávanie základných živín, štiepenie svalových cukrov na energiu, spracovávanie tukov alebo syntéza bielkovín. Horčík umožňuje uvoľnenie a sťahovanie svalstva, čím zásadne pomáha v prevencii vzniku kŕčov spolu s draslíkom. Udržiava v dobrom stave obehový systém a nazýva sa tiež antidepresívny protistresový srdcový minerál. Pôsobí ako účinný upokojujúci a regeneračne – relaxačný prostriedok, ktorý prirodzeným spôsobom tonizuje svalové štruktúry a znižuje riziko kŕčov.


Denne je potrebné prijať 300 – 350 miligramov magnézia, aktívni športovci si môžu dopĺňať jeho hladinu ešte vyššou dávkou. Podľa typu zaťaženia, únavy a odporúčania lekára môžu si odporúčanú dávku navýšiť o 250 – 500 miligramov. Magnéziové doplnky, kombinované s draslíkom a vápnikom, sa neodporúča používať po jedle, pretože neutralizujú žalúdočnú šťavu a môžu sťažiť tráviace procesy.
Draslík (kálium) patrí medzi hlavné minerály vnútrobunkového priestoru tela bežcov, ktoré udržujú jeho stabilitu, vnútornú rovnováhu. Zásoba draslíka v tele dospelého športovca je asi 210 gramov, denný prívod je 3 až 7 gramov. Nadbytok draslíka je pri normálnej funkcii obličiek ľahko odstránený močením. Hladina draslíka v bunkách je vysoká, v krvnom sére je nízka. Pri stiahnutí svalu alebo nervovom podráždení uniká draslík z buniek, v pokoji sa opäť do bunky vracia. Má to význam pre činnosť svalov a obzvlášť pre pravidelnú činnosť svaloviny srdca. Nedostatok draslíka vedie k svalovej slabosti a niekedy aj k vážnym poruchám srdcového rytmu. Úplne „hladné“ telo sa oslabuje tiež preto, že z buniek uniká draslík. Nápadný únik draslíka „sprevádzajú“ úrazy a nadmerné potenie. Po takýchto stavoch môže nedostatok draslíka v tele bežca pretrvávať dlhšie. Typickou známkou sú kŕče a svalová slabosť, pociťovaná hlavne v kolenných kĺboch – dochádza k tzv. „podlamovaniu kolien“.

Vitamíny B-komplexu, najmä pyridoxín a tiamín, označované aj ako vitamíny športovcov, sú pri náročnom fyzickom vypätí bežcov doslova nenahraditeľné. Napomáhajú tvorbe dopamínu, noradrenalínu, serotonínu a ďalších neurotrensmiterov. Ich nedostatok sa prejavuje nervovou dráždivosťou a mravčením v končatinách, ktoré môže prejsť až do svalových kŕčov. Na ich deficit upozorňujú tiež pocity únavy a vyčerpanosti.

Pre bežcov je dôležitá tiež galenická forma vitamínov a minerálov. V poslednom čase čoraz viac uprednostňujú tabletovú formu s predĺženým riadeným uvoľňovaním, keďže natoľko nezaťažuje tráviaci trakt a zároveň je zárukou vyššej využiteľnosti účinnej látky. Prírodnými vitamínmi vyrábanými v takejto jedinečnej forme sú napríklad draslík (Potassium) a B-komplex 100, ale aj vitamín B12, železo, zinok, vitamín C, atď. z laboratórií kanadského výrobcu prírodných vitamínov Jamieson.

Pozor! Dlhodobejšie chýbajúci prívod horčíka a draslíka do organizmu môže vyvolávať príznaky podobné chronickej únave.
23.8.2018   /   Ostatné   /   Autor: MUDr. Pavel Malovič   /    Foto: Bigstock

Fotogaléria

Ďalšie články