Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Haukenes vyhral Dudinskú päťdesiatku druhý raz, Czaková obhájila lanské prvenstvo

38. ročník Dudinskej päťdesaitky v chôdzi - doplnené o ďalšie výsledky
DUDINCE 23. marca - Víťazom 38. ročníka medzinárodných chodeckých pretekov Dudinská päťdesiatka sa stal Nór Havard Haukenes výkonom 3:42:50 h. Dvadsaťosemročný rodák z Bergenu si vylepšil osobné maximum o 50 sekúnd a postaral sa aj o európsky výkon roka. V súťaži žien triumfovala takisto ako vlani Mária Katerinka Czaková časom 4:16:33 h. V náročných podmienkach, keď sa teplota vyšplhala z ranných 4 stupňov až na 20 stupňov v cieli, zaostala zverenka trénerov Mateja Spišiaka a Martina Pupiša v tretej päťdesiatke v kariére za vlastným rekordom SR i rekordom podujatia o 2:08 min.

Haukenes toto podujatie vyhral aj v roku 2017 a aj vtedy si zlepšil osobný rekord (3:43:40). V sobotu skončil druhý - takisto ako vlani - Fín Veli-Matti Partanen časom 3:46:54 h, na tretej priečke klasifikovali trojnásobného víťaza podujatia Poliaka Rafala Augustyna (3:47:04 h). Ten sa už šiesty raz na Dudinskej päťdesiatke dostal na 50 km na stupne víťazov: trikrát vyhral, dvakrát skončil druhý a raz tretí. Dudinská päťdesiatka má zatiaľ dvoch trojnásobných víťazov, okrem spomenutého Augustyna je ním aj olympijský víťaz z Ria de Janeiro 2016 Matej Tóth. Z troch Slovákov na štarte došli do cieľa dvaja.
Premiérový titul si vybojoval totálne vyčerpaný Michal Morvay z banskobystrickej Dukly za 4:09:50 h, ktorý do 40. kilometra reálne útočil na limit 3:59:00 h na jesenné majstrovstvá sveta v Dauhe. Potom ho však teplo úplne zničilo, záverečnú desiatku išiel za 59:02 min. Pre porovnanie - prvú zvládol za 47:41 min. "V posledných ôsmich kilometroch som už nič nevnímal, netuším, čo sa dialo. Pred očami som mal už len titul, chcel som preň dôjsť do cieľa," uviedol zverenec Mateja Spišiaka, ktorý po pretekoch skončil v opatere zdravotníkov v sanitke.

Mária Katerinka Czaková dlho útočila na slovenský rekord, v polovici trate mala medzičas 2:06:56 h a v tomto tempe kráčala až do 42. kilometra. Potom ju však postihla mierna kríza a spomalila. Napriek tomu sa dostala na desiatu priečku tohtoročných svetových tabuliek, z Európaniek je druhá za Španielkou Raquel Gonzalezovou (4:11:01). "Záverečných 10 kilometrov bolo najťažších v celej mojej chodeckej kariére. Do poslednej chvíle som dúfala, že to bude aspoň okolo 4:15 h, ale tentoraz to naozaj nešlo,“ skonštatovala Mária Katerinka Czaková.

Dudinská päťdesiatka - 38. ročník - sobota - výsledky:
Muži - 50 km: 1. Havard Haukenes (Nór.) 3:42:50 h, 2. Veli-Matti Partanen (Fín.) 3:46:54, 3. Rafal Augustyn (Poľ.) 3:47:04, 4. Teodorico Caporaso (Tal.) 3:49:14, 5. Rafal Fedaczynski (Poľ.) 3:50:41, 6. Jarkko Kinnunen (Fín.) 3:51:16, 7. Cameron Corbishley (V. Brit.) 3:53:20, 8. Mathieu Bilodea (Kan.) 3:53:36, 9. Máté Hellebrandt (Maď.) 3:54:13, 10. Karl Junghanss (Nem.) 3:55:01,... 19. Michal Morvay (SR/ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 4:09:50 Ženy - 50 km: 1. Mária Katerinka Czaková (SR/ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 4:16:33, 2. Ivana Reničová (Chorv.) 4:20:17, 3. Agnieszka Ellwardová 4:40:24, 4. Paulina Buziaková-Smiataczová (pbe Poľ.)4:41:02, 5. Federica Curiazziová (Tal.) 4:43:36, 6. Elianay Da Silvová (Braz.) 4:44:38

Juniori - 10 km: 1. Mercenario (Mex.) 43:51, 2. O. Junghanss (Nem.) 45:22, 3. D. Varga (Maď.) 47:35 Juniorky - 10 km: 1. Hana Burzalová (SR) 48:58 - ostrý limit SAZ na MEJ (osobný rekord), 2. Csörgöová (Maď.) 49:48, 3. Pevecová (Chorv.) 53:18, ... 8. Rusková (SR) 57:43 Dorastenci - 10 km: 1. M. Varga (Maď.) 45:58, 2. Nemčok (SR) 46:49 - A-limit na EYOF, 3. Zajíček (ČR) 49:14
Dorastenky - 5 km: 1. Spillerová (Maď.) 25:24, 2. Ragasová (SR) 26:03, 3. Jančeková (Chorv.) 26:26, ... 5. Devaldová (SR) 27:16 Starší žiaci - 3 km: 1. Konczvald (Maď.) 14:15, ... 3. Mencel (SR) 14:19 Staršie žiačky - 3 km: 1. Dudová (SR) 14:53
23.3.2019 / Ostatné / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: SITA