Anton Siekel novým prezidentom SOV

Anton Siekel novým prezidentom SOV
Rozhodli o tom delegáti sobotňajšieho 51. valného zhromaždenia SOV v Bratislave
BRATISLAVA 26. novembra - Slovenský olympijský výbor (SOV) má po sedemnástich rokoch nového prezidenta. Stal sa ním Anton Siekel, ktorého do tejto funkcie na nasledujúci olympijský cyklus zvolili delegáti sobotňajšieho 51. valného zhromaždenia SOV v Bratislave. Štyridsaťsedemročný bratislavský rodák (nar. 23. októbra 1969) získal v tajnej voľbe už v prvom kole potrebnú nadpolovičnú väčšinu 88 hlasov. Jeho súpermi a neúspešnými protikandidátmi boli Branislav Delej (9 hlasov), Milan Jagnešák (5) a Marian Majzlík (6). Podnikateľ, čestný predseda Slovenského zväzu džuda a šéf správnej rady Nadácie SOV Siekel strieda vo funkcii Františka Chmelára, ktorý ju vykonával od roku 1999 a už sa o ňu neuchádzal. Vo voľbách hlasovalo 77 z celkového počtu 79 členov SOV (jeden individuálny člen sa z rokovania ospravedlnil a jeden si neprevzal hlasovací lístok, pozn.), ktorí disponovali spolu 109 hlasmi.

"Cítim silný záväzok. Potvrdilo sa, že komunikácia, ktorú som viedol v posledných týždňoch, mesiacoch, bola reálna. Vidím veľký záujem celého športového hnutia o spoluprácu. Je radosť robiť s ľuďmi, ktorých viete spojiť. Je to perspektívne, aby sme vedeli diskutovať nad veľmi ťažkými témami, ktoré pred nami budú stáť," skonštatoval pred médiami Anton Siekel. "Prvý raz v živote som sa nerozhodoval sám za seba, ale musel som sa uchádzať o dôveru. Nebolo to ľahké, o to viac ma teší výsledok." O konkrétnych menách najbližších spolupracovníkov krátko po zvolení ešte nevravel. "Nie je princípom procesného riadenia, aby som ja hovoril, koho preferujem. Nie je to správne a vôbec sa tým nebudem riadiť. Nie je to o mojich osobných empatiách a sympatiách. Ja viem presne, ktorý človek profilovo má byť na ktorej pozícii. Na mene dnes nezáleží. Každý, kto má záujem prísť a pracovať pre SOV, bude mať možnosť a bude sa o ňom diskutovať. Platí to bez výnimky. Aj s neúspešnými kandidátmi na prezidenta máme veľa spoločných tém. Nerozlišujeme sa v cieľoch, ktoré sme prezentovali, iba v ceste. Pán Marian Majzlík je výborný v problematike športu mládeže. Bol by veľký hriech to teraz odignorovať. Určite budeme spolupracovať. Chcem, aby zo SOV bola funkčná firma, v ktorej zamestnanci chodia do roboty s vedomím, že presne vedia, čo majú robiť, že práca ich teší a motivuje. V pondelok o ôsmej budem na SOV a porozprávam sa s každým zamestnancom, aké sú jeho predstavy a moje očakávania., ako on vidí svoju budúcnosť. Platí, čo som povedal - že plat venujem nadácii. Moja misia je štvorročná. V prípade, že by som nevidel, že mám dosah na zmeny, prídem a poviem: 'Nie som schopný splniť, to, čo deklarujem a nebudem čakať štyri roky'."

Siekelovo zdrvujúce víťazstvo vo voľbách zaskočilo mnohých. "Nečakal som takýto rozdiel," priznal očividne sklamaný Branislav Delej. "Kandidáti sa však rozhodli tak, je to ich svedomie. Ja som ponúkal alternatívu, ktorá sa tu neujala, čiže pôjde sa cestou pána Siekela. Som prekvapený, že kandidát, ktorý nedal do volieb nijaký program, neurobil nijakú tlačovku, zúčastnil sa len na povinných vystúpeniach, dokázal takto presvedčiť volebné fórum. Svedčí to o tom, že to nerobil len sám, ale mal okolo seba veľmi dobrý štáb ľudí, ktorí mu v tom pomáhali. Určite by som do toho už nešiel znova. Sklamali ma ľudia, čo mi do očí niečo sľúbili. Boli aj takí, ktorí priamo povedali, že budú voliť pána Siekela, tých si veľmi vážim," doplnil doterajší šéflekár olympijského tímu Delej a v prípade ponuky nevylúčil spoluprácu s novým vedením SOV.

"Do volieb som šiel s tým, aby som sa postavil za športovcov. Moja úloha sa skončila. Pripomenul som, že sme tu. Vyzval som - nebude športovec, nebude prezident. Verím, že nový šéf bude spolupracovať so všetkými zväzmi a dá každému príležitosť reprezentovať Slovensko," skonštatoval Milan Jagnešák, ktorý v rámci päťminútovej sebaprezentácie pred voľbami zvolil videoprodukciu namiesto hovoreného slova. Proces hlasovania odštartoval dosluhujúci prezident František Chmelár a po ňom jediná slovenská členka Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Danka Barteková. Tridsaťdva federácií zaradených medzi olympijské športy disponovalo dvoma hlasmi, ďalších desať s rovnakým subjektom po jednom. Neolympijské rezorty disponovali dovedna dvanástimi hlasmi, občianske združenia, inštitúcie a organizácie s členstvom v SOV mali trinásť kresiel. Záverečných desať hlasov si rovným dielom rozdelili zástupcovia komisie športovcov SOV (5) a osobnosti olympijského hnutia (5).

Vo voľbách 9 členov výkonného výboru uspeli predseda Slovenského atletického zväzu Peter Korčok, prezident Slovenského stolnotenisového zväzu Zdenko Kríž, generálna sekretárka Slovenskej gymnastickej federácie Monika Šišková, prezident Slovenského zväzu karate Daniel Líška, prezident Slovenskej triatlonovej únie Jozef Jurášek, dvojnásobný olympijský medailista v športovej streľbe Jozef Gönci, prezident Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky Róbert Petriska, dekan Fakulty telesnej výchovy a športu UK v Bratislave Marián Vanderka a prezident Slovenskej volejbalovej federácie Ľubor Halanda. O päť miest individuálnych členov SOV sa uchádzalo len 5 významných osobností a tak všetci, prirodzene, uspeli - Michal Martikán, Mária Jasenčáková, Jozef Stümpel, Janka Stašová a Miroslav Luberda. Päťdesiate prvé valné zhromaždenie SOV jednomyseľne schválilo Františka Chmelára za čestného prezidenta SOV. Na čele hnutia bol plné štyri volebné obdobia. Za čestných členov SOV plénum jednomyseľne prijalo Andreja Glatza, Jozefa Golonku a Vladimíra Millera. Do novej funkcie ombudsmana SOV zvolili bývalého podpredsedu vlády SR a pedagóga na Právnickej fakulte UK Ľubomíra Fogaša.

26.11.2016   /   Ostatné   /   Autor: Sita   /    Foto: Danka Bartekova

Ďalšie články