Amsterdam láka šarmom a rýchlou traťou

Amsterdam láka šarmom a rýchlou traťou
Coffeeshopy s marihuanou, ulička lásky a - maratón. To sú symboly holandského Amsterdamu. Behame.sk prináša druhý diel seriálu o najslávnejších svetových maratónoch.
Nie je taký veľký ako newyorský alebo londýnsky a ani taký prestížny ako bostonský, no aj tak sa drží v tabuľke najznámejších maratónov poriadne vysoko. Amsterdam priťahuje masy bežcov najmä svojím šarmom a rovinatou, veľmi rýchlou traťou.

Prvý maratón sa bežal v Amsterdame už v roku 1928 - vrámci olympijských hier, ktoré sa v hlavnom meste Holandska konali. Preteky vyhral Boughera Mohamed El Ouafi časom 2:32:57. Ďalší maratónci vbiehali do cieľa na Olympijskom štadióne až o takmer pol storočie neskôr. Z iniciátivy viacerých amsterdamských atletických klubov odštartoval prvý ročník 3. mája 1975. Odvtedy sa s výnimkou roku 1978 beží maratón v amsterdamských uliciach pravidelne.

Amsterdamský maratón je druhý najstarší v Holandsku. Bohatšiu tradíciu má v krajine tulipánov iba maratón v meste Enschede. Z malého podujatia s dvoma tisíckami účastníkov sa postupne vyprofiloval veľký bežecký festival. Tohto roku sa v októbri objaví v amsterdamských uliciach okolo 35-tisíc bežcov zo 70 krajín - v rôznych kategóriách. Okrem maratónu je popúlarna aj polovičná trať, beh na 8 kilometrov alebo detský beh na 1 km.

K najväčšiemu rozmachu maratónu došlo na prelome tisícročí. V roku 1999 finišovalo päť atlétov pod 2 hodiny 10 minút, štyria dokonca pod 2:07. S pribúdajúcim počtom rekreačných bežcov stanovili organizátori v roku 2001 časový limit na zvládnutie maratónu - 6 hodín.

Aj ďalšie ročníky boli veľmi rýchle. V roku 2002 sa zmestilo šesť bežcov pod čas 2:09, o rok neskôr dosiahol Keňan William Kipsang traťový rekord 2:06:39, Amsterdam sa stal štvrtým najrýchlejším maratónskym mestom na svete.

Kipsangov rekord vydržal iba rok - z tabuliek ho vymazal krajan Robert Cheboror (2:06:23). Jubilejný 30. ročník bol ozajstnou oslavou. Na štart sa postavilo bezmála 20-tisíc bežcov zo 61 krajín a najväčšia hviezda podujatia, Etiópčan Haile Gebrselassie posunul traťový rekord o ďalšie tri sekundy - 2:06:20. Ani on však nie je držiteľom aktuálneho najlepšieho času - Etiópčan Getu Feleke vlani finišoval v čase 2:05:44, jeho výkon sa zaradil do Top 20 najrýchlejších maratónov v histórii.
28.9.2011   /   Ostatné   /   Autor: Braňo Raškovič

Ďalšie články