Ako sa žije s aktívnym bežcom? Bežecký kalendár je naša biblia

Ako sa žije s aktívnym bežcom? Bežecký kalendár je naša biblia
Raz pri pive, keď ktosi velebil manželove bežecké výkony, som si povzdychla, že žiť s bežcom nie je vôbec jednoduché. "Tak o tom napíš," navrhol mi kamarát. Tak o tom píšem.
Môj manžel Dušan behá aktívne od ôsmich rokov. Je v dobrom slova zmysle stará škola, pretože verí, že "na bedňu" sa dostane pravidelným tréningom a nie najnovším modelom topánok či kompresných podkolienok.

Asi je to pravda, pretože na bedni je pomerne často a bežecké topánky má len troje, počítajúc aj tretry. Manželku má v súčasnej dobe, dúfam, len jednu - a som to ja. Psieho kamoša na behanie si zaobstaral tiež len jedného, zato deti hneď dve. Toľko k predstaveniu nášho ansámblu, ktorý s oteckom kočuje po všetkých pretekoch tuzemských, ale aj zahraničných. A ako nás to baví?


Kde je otec, behá?

Keď žijete s niekým, kto sa oženil nielen s vami, ale aj s behaním, často musíte robiť kompromisy. No, kompromisy ... Proste sa musíte prispôsobiť. Keď sa tento zvláštny typ človeka vráti zo svojej práce, nesadne si k stolu s kávičkou a nevenuje sa detičkám. Hodí tašku do kúta, navlečie elasťáky, vezme psa a maximálne v dňoch, kedy to tréningový plán dovolí, ponúkne, že so sebou zoberie staršie dieťa na bicykli. Boli dvakrát...

Keď dcéra začala rozprávať, jej prvá súvislá veta znela: "Kde je otec, behá?" No fakt, náš bežec si onen výrok dokonca nechal dať na pretekárske tričko. Myslím, že okrem nás ho nikto iný nechápe.

Ďalšia vec, na ktorú si musíte zvyknúť, je smrad večne prepotených funkčných tričiek a elasťákov. V lete to ide, suší sa na terase a po zmiešaní s ovzduším je to celkom znesiteľný zápach. Ale v zime, keď suší svoje zvršky v kúpeľni, neodporúčam vchádzať bez predchádzajúceho varovania.


Na večné časy s Kalendárom behov

Chod rodiny, oslavy, návštevy, dovolenky, víkendy určuje kalendár. Volá sa Kalendár behov. Deň, kedy príde poštou domov (bežec si ho objedná v tlačenej pohode, len aby sa dal čítať aj na záchode), je pre celú rodinu veľkým sviatkom.

Pretože mamička, teda ja, som u schránky prvá, ešte skôr, ako sa otec vráti z tréningu, prejdem najbližší polrok. Zaškrtám preteky, ktoré by podľa môjho súdu mal absolvovať. Riadim sa nasledujúcimi kritériami: miesto pretekov musí korešpondovať s naším aktuálnym pobytom, trať musí zodpovedať tomu, na čo bežec trénuje, a body navyše sú za pridružené detské preteky, pretože sa deti zabavia.

Večer príde domov bežec a (samozrejme až po tréningu) sadá na gauč ku kalendáru. Je rád, že pri niektorých behoch som mu urobila bodky. Vezme ceruzku a začne si zaškrtávať svoje vybrané preteky. Jeho kritériá sú nasledovné: na mieste nezáleží, keď tak si urobíme dovolenku, body navyše sú za preteky, kde už som vyhral alebo sa umiestnil dobre a chcem obhájiť.

Preteky, kde sa zíde bodka aj krížik, okamžite zanesieme do rodinného plánovacieho kalendára, nad ostatnými sa debatuje. V taký večer sa nepúšťa televízia, deti idú skoro spať a my sedíme a vyberáme. Kalendár je bibliou našich životov. Berieme ho so sebou aj na chalupu, v lete na dovolenku, má svoje pevné miesto v konferenčnom stolíku a jeho poškodenie sa vážne trestá. Zvyšok našich dní, ktoré nenašli svoje využitie, je plnené priebežne počas roka akciami z internetu.


Môj milý denníček

Druhou knižkou je tréningový denník. Tučný zošit, kde je napísané: kedy, čo a s akým výsledkom. Keď potrebujem vedieť, kde sme boli pred tromi rokmi 3. novembra, stačí sa pozrieť. Pravdepodobne tam bude napísané: R 3 km, rozcvičte., V 1 km; 4x 400 m kopce (3:37, 3:33, 3:43, 3:37, nastúpaných 184 m) Železná Studnička.

Večery s tréningovým denníkom sú tak dvakrát týždenne, prepisujú sa časy z hodiniek a plánuje sa budúci tréning, s ohľadom na najbližší pretek. Dušan behá šesťkrát týždenne, 11 mesiacov v roku, takže administratívy je naozaj veľa.


Kedy sa najeme?

Samostatnou kapitolou v živote s bežcom je stravovanie. Ako "správna matka" sa snažím, aby rodina čo najčastejšie jedla pohromade. Skĺbiť tréning s časmi jedla nie je vôbec jednoduché. Nemôžete jesť pred ním, keď tak len niečo malé a ľahké. Nemôžete jesť ale ani po ňom, pretože žalúdok je rozhojdaný a nie je na to pripravený. Zostávajú teda asi štyri hodiny denne, do ktorých musíte vtesnať raňajky, obed a večeru.

O tom, čo je potrebné variť, sa ani nebudem rozpisovať, pretože to by bolo na samostatnú kapitolu.


Opustiť, či nechať bežať?

O tom, že nebehajúca polovička to nemá často ľahké, už asi nepochybuje. Tak prečo s ním je, keď jej to vadí? pýtate sa. Ale mne to nevadí. Keď sme sa spoznali, asi na treťom stretnutí mi Dušan povedal, že sa behania nevzdá. Nikdy a kvôli nikomu. A ja som to akceptovala. Nebudem teda meniť pravidlá v priebehu pretekov.

Niekedy ma to vytáča, keď napríklad prídeme na dovolenku, vynosíte kufre do izby, ja sa chystám vybaľovať s dvoma vrieskajúcimi deťmi za chrbtom a on sa pokojne prezlečie a povie: "Idem si zabehať, skôr ako bude tma." Chápete to, ale chcete ho zabiť.

Rovnako tak keď som chorá a celý deň sa teším, až príde domov a prevezme odo mňa opraty rodinného pekla, a odpoveďou je iba: "Potom, teraz musím trénovať."

Na druhej strane často príjemne prekvapí. Trebárs v náš svadobný deň behať nebol (pravda, mal práve bežecké voľno, ale určite by nešiel, aj keby nemal). Svadobnú cestu potom prebehal celú.

Lenže aj tak ho chápem. Ak chce niečo robiť poriadne, musí to robiť napriek všetkým a všetkému. Raz nepôjde, pretože prší, druhýkrát, pretože som chorá, tretíkrát, pretože ho bolí hlava, aký dôvod si potom nájde štvrtýkrát? Kto netrénuje, nevyhráva. Nič nie je zadarmo. Dušan ma naučil, že človek musí byť tvrdý predovšetkým sám k sebe, aby mohol niečo dosiahnuť

rungo.cz, Katarina Erbsová
19.2.2015   /   Ostatné   /   Autor: rungo.cz , Katarina Erbsová

Ďalšie články