Na Mikuláša sa najlepšie orientovali Bukovác a Šmelíková

Na mikulášsku nedeľu 6.12.2015 sa na bratislavskej dostihovke konali Mikulášske preteky v orientačnom behu organizované ŠK Vazkou Bratislava (VBA).
Toto každoročné podujatie je už tradične orientované hlavne na verejnosť. Tento rok však bol rekordný a prišlo viac ako 600 pretekárov aj s medzinárodnou účasťou. Pre účastníkov bola pripravená hlavná trať, obrázková trať pre najmenších a labyrint ako spestrenie.

Organizátori pre starších a skúsenejších orienťákov pripravili aj takzvané „Mlynko-mikulášske prekvapenie“ tentokrát v podobe vybielenej časti mapy, kde pretekári hľadali kontroly iba pomocou buzoly vďaka zadaným azimutom a vzdialenostiam. Táto chuťovka bola pre kategórie MW-18 a starších. Spestrenie sa ukázalo ako veľmi zábavné a vznikli rôzne zaujímavé situácie. Avšak pretekári v tom mali jasno a chyba bola „určite“ v zle ukazujúcej buzole, alebo „chybne“ zadanom azimute...

Ostatné kategórie mali samozrejme štandardnú mapu s traťou vedenou po priestore závodiska. Kontrol však bolo veľa a neraz sa stalo, že pretekár narazil na inú kontrolu, ako chcel. Každý účastník po dobehnutí do cieľa dostal mikulášsky balíček plný rôznych maškŕt a ovocia.

V hlavnej kategórii mužov (M 19-) vyhral slovenský reprezentant Pavol Bukovac (FBA) s časom 15:31, na druhom mieste sa umiestnil Matej Hraboš (HBB) 16:30 a na treťom mieste Michal Kováč (Outsiterz) 18:19. V hlavnej ženskej kategórii (W 19-) vyhrala talentovaná dorastenecká reprezentantka Terezka Šmelíková (RBA, vyhlásená za SZOŠ Talent roka 2015) s časom 16:47, na druhom mieste Katka Hrašnová (SPE) 17:11 a na treťom mieste taktiež dorastenecká reprezentantka Magda Hrabošová (FBA) 17:43. V dorasteneckej kategórii (M -18) zvíťazil Matej Cidorík (PEZ) 16:27 nasledovaný Samuelom Rybárom (RBA) 17:44 a Tobiášom Goldschmidtom (RBA) 18:33, u dievčat (W -18) zvíťazila Tamara Miklušová (RBA) 18:11 nasledovaná Dorotou Šmelíkovou (RBA) 19:09 a Luciou Ondovčíkovou (SPE) 20:50.

7.12.2015 / Orientačné behy / Autor: Martin Jonas