Na MS v krose totálna prevaha Afriky, Kamworor obhájil titul

42. MS v krose v Kampale: v súťaži žien bolo prvých šesť žien z Kene, premiérovú štafetovú súťaž na 4 x 2 km vyhrala Keňa
KAMPALA 26. marca - Keňan Geoffrey Kamworor obhájil na 42. MS v cezpoľnom behu (krose) titul majstra sveta spred dvoch rokov. Na šampionáte v ugandskej Kampale triumfoval na 10-kilometrovej mužskej trati časom 28:24 min s náskokom 10 sekúnd pred krajanom Leonardom Barsotonom, tohtoročným kenským krosovým šampiónom. Bronz si vybojoval Etiópčan Abadi Hadis, dobehol 19 sekúnd za víťazom

Dvadsaťštyriročný Kamworor je prvý úspešný obhajca titulu na MS v krose od čias Kenenisu Bekeleho, ktorý bol naposledy úspešný v roku 2006. Vlani obhájil aj zlato na MS v polmaratóne. Kamworor vbiehal do posledného dvojkilometrového okruhu ešte druhý s 10-metrovou stratou za domácim Uganďanom Joshuom Cheptegeiom, no ten napokon finišoval úplne vyčerpaný až na 30. mieste.

V súťaži žien na 10 km dominovali Keňanky, ktoré prvý raz v histórii obsadili prvých šesť priečok! Zlato získala 25-ročná Irene Cheptaiová, pred dvoma rokmi v čínskom Kuej-Jangu siedma, striebro si vybojovala so 4-sekundovou stratou štvrtá z OH v Riu na 10 000 m Alice Aprotová a bronz Lilian Rengeruková. Obhajkyňa titulu Agnes Tiropová finišovala s výrazným odstupom 35 sekúnd piata.

Premiérové štafetové zlato získalo kvarteto Kene v zložení A. Kiprop, Mbitheová, Koros, Chepkoechová, ktoré o 8 sekúnd zdolalo Etiópiu. Bronz si vybojovalo Turecko zložené z bežcov pochádzajúcich z afrických krajín. Víťazné kvarteto zinkasovalo prémiu 12 000 USD. Súťaž štafiet sa na krosových MS uskutočnila prvý raz v histórii. Štvorčlenné tímy (dvaja muži a dve ženy) bežali 4 x 2 km, pričom poradie, v akom členovia štafety bežali, si určili samotné družstvá.

Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) rozdelila na prémiách pre najlepších celkovo až 310 000 dolárov. Víťazi individuálnych seniorských súťaži zinkasovali po 30 000 USD, odmenu dostala šestica najlepších jednotlivcov. Nárok na prémie malo aj najlepších šesť tímov v každej kategórii, víťazný získal dvadsaťtisíc.

V medailovej bilancii krajín zvíťazila Keňa so 4 zlatými, 5 striebornými a 3 bronzovými medailami pred Etiópipu (4 - 4 - 1), Ugandou (1 - 0 - 2), Tureckom, Bahrajnom a Eritreou (všetky po 0 - 0 - 1). Z 27 medailí získala Afrika až 25, no aj na bronzoch Turecka v súťaži štafiet a družstva Bahrajnu v súťaži žien sa primárne podieľali vytrvalci afrického pôvodu. Nasledujúce MS v krose sa uskutočnia v roku 2019 v dánskom Aarhuse.

Slovensko MS v Kampale neobsadilo, momentálne nemá bežcov na adekvátnej výkonnostnej úrovni. Naposledy štartovali slovenskí vytrvalci na krosových MS v roku 2002 v írskom Dubline (Róbert Štefko, Miroslav Vanko). Najlepšie umiestenie si vybojoval Štefko, v roku 2001 v belgickom Oostende finišoval v kategórii vytrvalcov na skvelom 10. mieste.

Výsledky:

Muži (10 km): 1. Geoffrey Kamworor 28:24, 2. Leonard Barsoton (obaja Keňa) 28:34, 3. Abadi Hadis 28:43, 4. Jemal Yimer (obaja Et.) 28:48, 5. Aron Kifle (Erit.) 28:49, 6. Muktar Edris (Et.) 28:57.

Družstvá: 1. Etiópia 21, 2. Keňa 22, 3. Uganda 72.

Ženy (10 km): 1. Irene Cheptaiová 31:57, 2. Alice Aprotová 32:01, 3. Lilian Rengeruková 32:11, 4. Hyvin Kiyengová 32:32, 5. Agnes Tiropová 32:32, 6. Faith Kipyegonová (všetky Keňa) 32:49,... 20. Trihas Gebreová (Šp.) 34:37.

Družstvá: 1. Keňa 10, 2. Etiópia 45, 3. Bahrajn 59.

Miešaná štafety (4 x 2 km, 13 štartujúcich): 1. Keňa (A. Kiprop, Mbitheová, Koros, Chepkoechová) 22:22, 2. Etiópia (Tufa, Chelukeová, Kejelcha, G. Dibabová) 22:30, 3. Turecko (Aras Kaya, Akdagová, Ali Kaya, Canová) 22:37, 4. Uganda 23:03, 5. Bahrajn 23:20, 6. Maroko 24:02.

Juniori (8 km): 1. Jacob Kiplimo (Ug.) 22:40, 2. Amdework Walelegn (Et.) 22:43, 3. Richard Yator (Keňa) 22:52,... 31. Mario García (Šp.) 25:26.

Družstvá: 1. Etiópia 17, 2. Keňa 28, 3. Eritrea 55.

Juniorky (6 km): 1. Letesenbet Gideová 18:34, 2. Hawi Feysová (obe Et.) 18:57, 3. Celliphine Chespolová (Keňa) 19:02,... 34. Nadia Batoclettiová (Tal.) 21:27.

Družstvá: 1. Etiópia 19, 2. Keňa 20, 3. Uganda 63.

26.3.2017   /   Krosové behy   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: BIGSTOCK