TEST: Reebok All Terrain je drsná obuv pre drsné preteky

TEST: Reebok All Terrain je drsná obuv pre drsné preteky
Reebok do bežeckého sveta v týchto dňoch najvýznamnejšie hovorí prostredníctvom sérií obľúbených prekážkových behov Spartan Race. Nie je preto náhoda, že sa v jej ponuke objavila obuv navrhnutá špeciálne pre tento typ pretekov, krosovka Reebok All Terrain Super.
Spartan Race a prekážkové behy ako také sú fenoménom dnešnej doby a svojou návštevnosťou hravo valcujú aj tie najobľúbenejšie mestské preteky. Ak patríte medzi hŕstku tých, ktorí tomuto druhu zábavy ešte neprepadli, vedzte, že okrem bežeckej pasáže si pre vás usporiadatelia pripravili celý rad prekážok od šplhania na lane po brodenie sa po krk v rozbahnenej rieke.

Vo výsledku tak nestačí mať iba rýchle nohy, ale aj silné ruky a predovšetkým všeobecnú fyzickú zdatnosť. Nemalú úlohu hrá tiež výstroj, ktorá vás môže podržať, alebo naopak potopiť na dno (v tomto prípade myslené doslova). Na funkčné oblečenie sa pri Spartan Race vďaka intenzívnemu kontaktu s bahnom príliš nehrá a pokiaľ sa nechystáte na niektorú z najdlhších variánt, potrebovať nebudete ani batoh s vodou. Jediným kľúčovým prvkom tak zostáva, ako obvykle, bežecká obuv.

Ako už predchádzajúce odseky napovedajú, na prekážkovom behu vám len tak hocijaká krosovka nemusí stačiť. Obzvlášť vysoké nároky sú kladené na priľnavosť na mokrom povrchu, či už to bude blato, tráva, alebo drevená prekážka. Okrem dobrého gripu oceníte aj nenasiakavosť zvršku, strih tesne obopínajúci chodidlo a ochranu proti prerazeniu. Reebok All Terrain Super sa snaží kombinovať všetky spomínané vlastnosti. Darí sa mu to?

Ak začneme pohľadom na technickú špecifikáciu, prekvapí nás nízka váha 225 gramov a drop len 5 milimetrov. Tieto údaje potvrdzuje hneď prvý dotyk, obuv sa zdá veľmi ľahká a pôsobí prekvapivo minimalistickým dojmom. Typovo sa teda jedná o výkonnostne ladené pretekárske krosovky s minimom tlmenia a maximálnym citom pre terén.
Kľúčovým aspektom je sieťovina z pevného materiálu, ktorý sa stará o veľmi solídnu vodeodolnosť v prednej časti. Občasné mávnutie špičkou do vody alebo beh mokrou trávou vás tak nemusí trápiť. Odlišná situácia nastáva v strede obuvi, kde je zvršok takmer priehľadný a voda ide okamžite skrz. Táto konštrukcia však má svoje opodstatnenie, pretože nechá voľne odtiecť vodu, ktorá sa dovnútra predsa len dostane. Odvodu vlhkosti pomáha aj drenáž v medzipodošve pod prednou časťou chodidla. Jazyk sa podobá skôr tomu, na aký sme zvyknutí u atletických tretier, je veľmi tenký a perforovaný. Aby všetko fungovalo, ako má, musí byť celý zvršok z nenasiakavého materiálu. Posledným podareným detailom je vlepená vnútorná stielka, ktorá sa nebude sumarizovať, ani posúvať.

Konštrukcia má bohužiaľ predsa len jednu nevýhodu. Strihovo obuv sedí veľmi dobre, tesne obopína pätu aj priehlavok a zároveň necháva dostatok priestoru pre prsty v prednej časti. Problém nastáva pri pohybe. Zvolené vodeodolné materiály sú veľmi pevné a pri behu pomerne nepríjemne tlačia z hornej strany na prsty. Nejedná sa však o nič, na čo by sa nedalo zvyknúť, a je to nutná daň, ak chcete obuv použiteľnú aj pri častom brodení sa bahnom a vodou.

Pohľad na podrážku odhalí, že táto obuv rozhodne nebola stvorená na cesty, ale do poriadneho terénu. Po celej ploche podošvy nájdeme výrazné drapáky z mäkkej gumy, poskytujúce optimálny záber na väčšine povrchov. Samozrejmosťou je samočistiaci tvar vzorky, ktorý nedovolí nečistotám, aby sa na podrážke usadzovali. Vyhýbať sa však musíte behu po asfalte a spevnených cestách, na ktorých bude vzorka miznúť pred očami.

Aspoň čiastočnú ochranu proti prerazeniu obstaráva vrstva Rock Guard umiestnená v strednej časti medzi podošvou a medzipodošvou. Pre zvýšenie ochrany by predsa len nebolo od veci pretiahnuť túto vrstvu až pod špičku aj za cenu mierneho zníženia dynamiky a zvýšenia váhy. Riziko bolestivého nakopnutia prstov potom dostatočne minimalizuje pevná guma.

Celkovo sa Reeboku podarilo vytvoriť podarenú krosovku s vyhraneným určením na prekážkové preteky alebo beh v snehu a veľmi ťažkom mokrom teréne. Najdôležitejším prvkom, ktorý model All Terrain Super odlišuje od konkurencie, je konštrukcia zvršku určená pre pohyb vo vode i pod vodou, s ktorým sa dokáže táto obuv vysporiadať veľmi slušne. Za tieto funkčné vlastnosti však budete platiť daň v podobe zníženého komfortu v dôsledku pevného zvršku, ktorý nemá tendenciu prispôsobovať sa tvaru chodidla. Zabudnúť môžete aj na beh po asfalte, ktorý výrazne zníži životnosť a obuv samotná sa pri ňom nespráva príliš dobre.

Práve životnosť potom zostáva najväčším otáznikom. Vzhľadom k veľmi nízkej váhe a tenkej konštrukcii zvršku sa nedá očakávať, že by obuv vydržala viac ako pár stoviek kilometrov. Na druhej strane sa jedná o model s veľmi rozumne zvolenou odporúčanou maloobchodnou cenou, ktorá sa pohybuje okolo 100 €. Aj vďaka tomu najviac ocenia vlastnosti All Terrain ambiciózni bežci a predovšetkým tí, ktorí hľadajú ideálnu obuv na Spartan Race, ktorá im pomôže zdolať nástrahy trate zase o niečo rýchlejšie, a budú si ju šetriť predovšetkým pre pretekárske účely.
18.11.2015   /   Testy   /   Autor: Vít Knežínek, rungo.cz

Ďalšie články