Na kolesách i po vlastných. Preteky v lese lákajú čoraz viac

Na kolesách i po vlastných. Preteky v lese lákajú čoraz viac
Ľudia z občianskeho združenia Maratón Stupava finišujú s prípravami 12. ročníka „netuctových pretekov“ bikerov a bežcov pod názvom ŠKODA STUPAVA TROPHY MTB & RUN (26. – 27. júla)
Už dvanásty rok bude Stupava a blízke okolie v posledný júlový víkend (26. – 27. júla) patriť milovníkom súťažnej jazdy na horských bicykloch, ktorým tretí rok budú na členitej trati robiť spoločnosť priaznivci cezpoľného behu.

Do pondelka 14. júla organizátori stupavského maratónu evidovali okolo 700 štartujúcich, veria, že na štarte bude pretekárov o niekoľko stoviek viac. Aspoň tak to diktuje tradícia tohto podujatia. Veď medzi bikermi a bežcami z roka na rok rastie záujem predstaviť sa na týchto špičkových medzinárodných pretekoch v Stupave.


Kým cyklistická časť Stupavského maratónu - ŠKODA STUPAVA TROPHY MTB & RUN bude mať v posledný júlový víkend už dvanáste pokračovanie, bežeckú časť organizujete ešte iba tretí rok. Prečo ste k horským bicyklom po deviatich rokoch pridali aj beh a otvorili podujatie aj rekreačným bežcom?


Pavol Grujbar: „Hlavným poslaním nášho občianskeho združenia Maratón je podpora a rozvoj športu pre deti, mladých ľudí a seniorov. Radosť nám napríklad robia celé rodiny s deťmi, kedy sa na štart postavia dve či tri generácie. Preto každý rok hľadáme možnosti, vďaka ktorým môžeme na preteky doviesť viac záujemcov. Členovia nášho občianského združenia a pravidelní účastníci našich cyklistických pretekov majú veľa kamarátov, ktorí behajú, preto sme aj na podnet cyklistov začali pred tromi rokmi organizovať bežecké preteky. Vytvorili sme pre nich 17 km trať a pripravili sme preteky v lesnom členitom teréne. Na prvom ročníku štartovalo 91 bežcov. A každým rokom týchto bežcov pomaly pribúda.“

Koľko účastníkov zatiaľ potvrdilo svoju účasť na sobotňajšej cyklistickej časti podujatia, a koľko sa chce podľa prihlášok zúčastniť na nedeľňajšom behu?


Pavol Grujbar:
„Evidenciu prihlásených sme si naposledy urobili v pondelok 14. júla. K tomuto dátumu sme mali zoznam, v ktorom bolo zaevidovaných 670 účastníkov, z toho 555 bolo cyklistov. Tieto čísla však ešte budú rásť, lebo na naše podujatie sa môžu záujemcovia hlásiť až do 27. júla s tým, že poplatok zaplatia už priamo v dejisku pretekov. Vieme, že mnohí pretekári prídu na poslednú chvíľu, lebo sa budú rozhodovať aj podľa aktuálneho počasia. Teší nás, že každý rok v porovnaní s predchádzajúcim ročníkom evidujeme nárast záujemcov o naše preteky. Ako medzi bikermi, tak aj medzi bežcami a divákmi. Každý účastník má šancu vyhrať hodnotné ceny od našich partnerov a sponzorov v balíku pre víťazov alebo v tombole.“


Máte vytvorenú ešte nejakú rezervu pre ďalších záujemcov, alebo už sú naplnené plánované počty účastníkov ako cyklistickej, tak aj bežeckej časti podujatia?


Pavol Grujbar: „Vždy pracujeme s rezervou. Doteraz sme nemali určené účastnícke limity. Stále máme priestor pre nových pretekárov. Pre cyklistov máme k dispozícii šestnásť CYKLOSTAR umývacích boxov a cyklo-parkovisko pre 500 bajkov. V prípade väčšieho záujmu sa vieme operatívne prispôsobiť. Všetci, ktorí sa k nám hlásia, vedia, že do 22. júla platia štartovné 20 euro na cyklistické preteky a 16 euro za bežecké súťaže. Od 23. júla sa poplatok zvyšuje. Bežci platia 19 eur, cyklisti 25 eur. Pretekári sa môžu on-line prihlásiť až do polnoci 24. júla, platiť sa dá už len priamo v dejisku pretekov. Vytlačenú prihlášku by si mali účastníci priniesť na štart. Stále sme otvorení ďalším záujemcom o naše preteky. Každý záujemca je na štarte našich pretekov vítaný.“

Prečo ste po dvoch rokoch ku klasickej 17-kilometrovej trati zaradili aj novinku - beh na 8 km. Vypýtali si to účastníci vášho podujatia, pre ktorých je 17 km veľmi veľkým sústom, alebo ste chceli prísť s niečím novým vy sami?


Pavol Grujbar:Áno, zareagovali sme na podnety od pretekárov. Tak ako bikeri k nám pritiahli pred troma rokmi bežcov, tak teraz mnohí prišli s požiadavkou, aby sme pre bežcov urobili aj kratšiu trať ako je 17 kilometrov. Argumentovali najmä tým, že 17 km je pre mnohých z hľadiska fyzickej kondície veľa, že na pretekoch sú najviac obsadené a vyhľadávané trate okolo desať kilometrov. Tak sme vytvorili novú 8 km trať, veríme, že v budúcnosti práve táto 8 km trasa priláka na štart ďalších rekreačných bežcov a záujemcov o behanie. Rovnako by som rád spomenul, že tento rok sme sa rozhodli presunúť štarty behov z obedňajších hodín na 10:00 a 10:30 ráno, bežci sa tak vyhnú prípadným obedňajším páľavám. Sme otvorení každej užitočnej novinke, každému obohateniu programu nášho podujatia.“

Čo si ako skúsení organizátori športových podujatí sľubujete od vypísania behu na osem kilometrov?


Pavol Grujbar: „Už po dvoch rokoch vieme, že naše preteky v horskom teréne vyhľadávajú predovšetkým bežci, ktorí sa vyhýbajú asfaltovým behom. Kratšia varianta trasy má ambíciu prilákať aj bežcov, ktorí sa možno 17 km trasy obávajú, ale chcú si vychutnať výbornú atmosféru pretekov. K nám prichádzajú ľudia, ktorí sa dobre cítia v prírode, ktorí radi behajú po lesných chodníkoch a cestičkách. Prírodné prostredie, v ktorom prebieha väčšina našich pretekov, je pre mnohých veľmi veľkým lákadlom. A tak isto k nám prídu aj preto, lebo vedia, že za stupavským maratónom je už množstvo praktických skúseností, že máme v tejto komunite športovcov – cyklistov a bežcov dobrú povesť. Naša organizácia je dobrou adresou nie iba pre bikerov, ale aj pre bežcov. Sme radi, že mnohí z nich sa za tie roky stali našimi pravidelnými účastníkmi.“

Každý rok prichádzate s novinkami, ktorými chcete osloviť potenciálnych súťažiacich, resp. chcete obohatiť ponuku pre pravidelných účastníkov. Čo nové ste pre milovníkov horskej cyklistiky a behu po lesných cestičkách a chodníkoch prichystali tento rok? Na čo nové z vašej ponuky sa môžu tešiť?


Pavol Grujbar: „Prvou novinkou pre všetkých bikerov a bežcov, na ktorú by som chcel upozorniť, sú celoplastové štartovné čísla s integrovaným čipom, ktoré si každý účastník nájde v štartovacom balíčku. Vďaka tomu nám v cieli odpadne manipulácia s čipmi, ktoré mali doteraz pretekári pripnuté na nohe. Každý účastník maratónu si nájde v štartovnom balíčku tiež občerstvenie, PowerBar gél, pamätné tričko, filmový dokument z 12. ročníka ŠKODA STUPAVA TROPHY. Vždy sa usilujeme pripraviť pre ľudí niečo nové, aby sa u nás cítili dobre, aby nám medzi svojimi kolegami, priateľmi a známymi robili dobrú reklamu.“

Vaše cyklistické preteky sú súčasťou nového slovenského seriálu ŠKODA BIKE OPEN TOUR, ktorý zastrešuje značka ŠKODA, ste tiež súčasťou medzinárodnej série MTB podujatí v krajinách strednej Európy Inter-Mountain-Series, a patríte tiež do niekoľkokolového Župného pohára. Do ktorého z týchto seriálov sa bolo najťažšie dostať - a prečo?


Pavol Grujbar: „Do Župného pohára nás organizátori pozvali. Mali záujem, aby sme sa stali jeho súčasťou. Pokiaľ ide o nový seriál pretekov ŠKODA BIKE OPEN TOUR 2014, stali sme sa spoluorganizátormi tohto nového seriálu. ŠKODA dlhodobo podporuje cyklistiku ako takú. Na tej najvyššej úrovni ŠKODA sponzoruje už 11 rokov najprestížnejšie preteky Tour de France. Vďaka vstupu do nášho podujatia sme získali silného a seriózneho partnera. Prítomnosť ŠKODY sa prejaví napríklad aj v tombole pre bežcov. Prvou cenou bude horský bajk ŠKODA MTB 29+ v hodnote 1.140 EUR. Vďaka generálnemu partnerovi môžeme pre detských návštevníkov urobiť v areáli detskú zónu s hokejbalovým ihriskom, s nafukovacím hradom, šmýkačkami a rôznymi atrakciami pre najmenších návštevníkov.“

A pokiaľ ide o účasť v medzinárodnej sérii bežeckých a MTB podujatí v krajinách strednej Európy pod názvom Inter-Mountain-Series?


Pavol Grujbar: „Svetoznáme rakúske preteky Salzkammergut Trophy v Bad Goiserne sú matkou tohto medzinárodného seriálu. Je to najväčší cyklistický maratón v strednej Európe. V minulosti na ňom štartovalo 4500 bikerov! To bola obrovská sila! Sú vlajkovou loďou celej série. Takže z toho vidieť, že sme sa dostali do dobrej spoločnosti. Pre nás je to pocta a zároveň výzva robiť veci lepšie a skúsiť kvalitou našich služieb a organizáciou udržať vysoký štandard týchto podujatí. Rakúsky partner je pre nás v mnohých ohľadoch inšpiráciou. Z každej stredourópskej krajiny je v tejto sérii zastúpené minimálne jedno veľké podujatie. Zo Slovenska sme to my a tiež ŠKODA Horal MTB Maraton v Nízkych Tatrách, z Čiech zasa Genesis Bike Prague, z Poľska Powerade Volvo Maraton, z Maďarska zasa cyklistické preteky vo Vyšehrade. Jednoducho, je to výkladná skriňa pretekov pre bikerov.“

Sú tieto stupavské preteky otvorené aj pre zahraničných účastníkov? Z koľkých krajín Európy máte prihlásených pretekárov?


Pavol Grujbar:Samozrejme, áno. Tento rok máme zatiaľ prihlásených zástupcov z jedenástich krajín. Tradične najviac ich bude z Česka, potom z Rakúska. Veľká komunita bikerov k nám príde aj z Maďarska. Ale nevyhýbajú sa nám ani účastníci z iných kontinentov, tento ročník budeme mať napríklad aj dvoch pretekárov z Juhoafrickej republiky.“

Sú medzi nimi aj víťazi predchádzajúcich ročníkov?


Pavol Grujbar: „Pravidelný víťaz kombinácie MTB + BEH Michal Lami z Košíc je opäť medzi prihlásenými, na pretekoch sa zúčastňuje pravidelne. Michal Lami spolu s bratom chodí aj na náš zimný maratón. Samozrejme, boli by sme radi, keby prišli aj ďalší medailisti z minulých ročníkov. Zaujímavou postavou nášho MTB podujatia je predovšetkým Karel Hartl z Hraníc na Morave, ktorý ročne na horskom bicykli absolvuje 25 tisíc kilometrov. So železnou pravidelnosťou štartuje a vyhráva na našej najdlhšej 105 km trati. Takých bikerov si v našom pelotóne mimoriadne ceníme. On si predsa preteky môže vyberať. Karel Hartl k nám chodí veľmi rád, čo nás veľmi teší.“

S čím ako dlhoroční organizátori tohto podujatia budete spokojní po skončení 12. ročníka MTB pretekov a 3. ročníka cezpoľného behu?


Pavol Grujbar: „Samozrejme, že na toto sa môžeme pozrieť z niekoľkých pohľadov.... V prvom rade však s tým, keď s pretekami budú spokojní všetci účastníci. Toto je alfa a omega nášho snaženia! Dôležité je, aby sa na trati nikomu nič vážne nestalo. Toto bude pre nás všetkých asi najväčšie zadosťučinenie. No a ako každý organizátor tajne dúfam, že vytvoríme rekord v počte našich účastníkov.“

Keď hovoríte o spokojnosti bikerov a bežcov, veľmi dôležitou vecou je aj servis, ktorý im počas dvoch súťažných dní môžete ponúknuť? Koľko ľudí ho na vašich pretekoch vlastne bude zabezpečovať? Koľko ľudí tvorí váš organizačný štáb?


Pavol Grujbar:Za tie roky, počas ktorých robíme športové podujatia pre širokú verejnosť, sme si už vybudovali osvedčený štáb ľudí. Nad bezpečnosťou pretekárov bude napríklad priamo na trati dohliadať sedemdesiat regulovčíkov a dvadsaťšesť zdravotníkov a záchranárov – špecialistov pre športové podujatia z integrovaného záchranného systému. Ďalších dvadsať ľudí tvorí našu technickú čatu, dvadsaťpäť ľudí bude pracovať na šiestich občerstvovacích staniciach na trati, plus jedna občerstvovačka bude v cieli. Do nášho štábu organizátorov už dlhé roky patria štyria dobrovoľní HASIČI zo Stupavy, sedem mestských policajtov zo Stupavy, šesť príslušníkov Policajného zboru SR, dvadsať ľudí sa bude starať o registráciu, v priestore štartu a cieľa, budú zabezpečovať výsledkový servis. Ďalší budú pomáhať na parkovisku, pri umývaní bicyklov, technická čata sa bude sa starať o sociálno –hygienické zázemie akcie. Celú akciu zabezpečuje približne tristočlenný štáb ľudí. Veríme, že všetci priložia ruku k dielu tak, aby sa nám 12. ročník vydaril tak, ako si to teraz želáme.“
16.7.2014   /   Rozhovory   /   Autor: SZ   /    Foto: Peter Brichta

Ďalšie články