Bratislavčan zažil v New Yorku galeje, potkýnal sa o vlastné nohy!

Štyridsaťročný cyklistický a bežecký nezmar Miroslav Novák z Bratislavy v prvú novembrovú nedeľu zažil počas slávneho mestského maratónu v New Yorku hotové vytrvalecké galeje a totálnu skúšku fyzickej i psychickej odolnosti
„Ak by som vedel, ako to treba presne logisticky urobiť, tak by som po 30. kilometri určite odstúpil. Ak by som vedel, kde sa mám na tej trati vlastne postaviť, a kde mám počkať na nejaký zberný autobus, tak by som sa vzdal. Aj keď s týmto cieľom som do New Yorku určite necestoval,“ zdôraznil 40-ročný cyklistický a bežecký nezmar Miroslav Novák z Cycling Academy Bratislava.

Bodaj by nie, keď v čase štartu 44. ročníka tohto mestského maratónu v New Yorku boli na stupnici teplomera iba dva stupne nad nulou a v dejisku maratónu fúkal silný vietor s rýchlosťou 70 kilometrov za hodinu! Práve silné poryvy nepríjemného vetra spôsobili, že aj svetová maratónska špička prežila v nedeľu v New Yorku najpomalejší maratónsky beh v histórii od roku 1995. Víťazný Wilson Kipsang z Kene vyhral v čase 2:10:59 hod.

To som ešte pri športe nazažil! Bolo to niečo neskutočné! Bežali sme s Ivanom Ježkom a potkýnali sme sa o vlastné nohy! Vlastné nohy nám pri behu prekážali! Silný protivietor na náročnej trati, na ktorej sa nedalo v tom nepríjemnom počasí oddychovať, pred nami ´vybudoval´ poriadne nepríjemnú stenu. Bolo to niečo neuveriteľné, posledné kilometre sme bežali iba silou vôle. Mleli sme totálne z posledného. Zo všetkých síl sme bojovali nielen s náročnou traťou, ale predovšetkým s nepríjemným vetrom. Hoci som dosiahol výsledný čas 2:55:40 hod., som šťastný, že to už mám za sebou. Bol to naozaj neuveriteľný krst ohňom. Usiloval som sa o lepší čas,“ opísal Miroslav Novák svoj životný debut na maratónskej vzdialenosti. Tento čas mu stačil na 441. miesto v absolútnom poradí, vo svojej vekovej kategórii „40M“ obsadil 67. miesto.

Všetko pod drobnohľadom

Skupina Slovákov, v ktorej boli traja potenciálni účastníci spomínaného podujatia, pricestovala do dejiska maratónu uprostred minulého týždňa. A od prvých okamihov svojho pobytu v zámorí pociťovali silný magnetizmus chystaného slávneho mestského maratónu.

Všade, kde sme sa objavili, nás povzbudzovali. Ľudia na ulici nám fandili, namiesto bežného pozdravu sme si s mnohými z nich navzájom tlieskali do dlaní, usmievali sa na seba. Fandili sme si. Tešili sa na nedeľňajší maratón. Bola to fantastická atmosféra. Bolo to niečo krásne, čo nás spolu dávalo dokopy, hoci sme sa dovtedy nikdy nevideli,“ priblížil bronzový bežec 6. ročníka Telekom Night Run typickú žičlivú „maratónsku“ klímu, ktorá už niekoľko dní pred druhou novembrovou nedeľou panovala na uliciach, v obchodoch, reštauráciách a v hoteloch celého New Yorku.

Stále aktívny cyklista a vyznávač polmaratónov a cestných behov v tejto súvislosti zdôraznil, že siločiary tejto vzájomnej úcty a rešpektu neotupili ani totálne kontrolované ulice.

Všade bolo plno policajtov, vojakov, všetko kontrolovali, všetko dianie v New Yorku už niekoľko dní pred samotným maratónom bolo pod detailným drobnohľadom príslušníkov polície, armády a rôznych bezpečnostných zložiek. Ulice, po ktorých sa bežal maratón, boli dôkladne izolované a veľakrát preverené,“ konštatoval bratislavský cyklista Miroslav Novák, ktorý 44. ročník maratónu v New Yorku absolvoval so štartovným číslom 1880 na svojej čierno-bielo-červenej bežeckej kombinácii. Nikto však na tieto opatrenia nereptal, nenadával. Američania sa s týmito opatreniami naučili žiť. Udalosti, ktoré sa odohrali minulý rok počas najstaršieho maratónu na svete v Bostone, ich všetkých poučili.

Na maratón autobusom i loďou

Miroslav Novák nám priamo z dejiska newyorského maratónu priblížil aj „cestovný harmonogram“, ktorý ešte pred samotným štartom 44. ročníka newyorského maratónu museli absolvovať všetci jeho priami aktéri.

Ak sa chcete včas dostať na štart týchto legendárnych pretekov, musíte z hotela vyraziť už o štvrtej hodine ráno! Aby ste stihli nastúpiť do správneho autobusu, potom zasa prestúpiť na loď, ktorá vás odvezie na ostrov do vášho správneho koridoru. Predtým ste ešte museli prejsť dôkladnou kontrolou. Takže päť hodín ste boli na nohách, a ešte ste neboli na štarte tohto behu. Ešte ste boli iba na polceste,“ opísal Miroslav Novák tradičný „ranný rituál“ pred štartom maratónu. „ My sme časmi patrili do takzvanej ´Modrej vlny, Koral A,´ v ktorej boli aj aktívni maratónci. Boli tam bežci, ktorí si nahlásili časy pod tri hodiny, presnejšie 2:55 h. Organizácia tohto maratónu je úžasne prepracovaná. Úplne do detailov. Hoci na 44. ročník newyorského maratónu sa pôvodne prihlásilo viac ako 53-tisíc vytrvalcov, plynulý presun od nášho koridoru až po bránu, v ktorej vám začnú merať čas, nám trval maximálne 40 sekúnd. Všetko klapalo ako švajčiarske hodinky,“ pochválil organizátorov Miroslav Novák, ktorý sa v kariére mnohokrát postavil na stupne pre troch najlepších účastníkov nie iba rôznych cestných behov, ale aj v cyklistických pretekoch.

Práve chvíle na štarte, v tej obrovskej mase bežcov, boli najkrajšie okamihy z môjho maratónskeho dobrodružstva. Bol som šťastný, že som sa postavil na štart tohto maratónu. Tešilo ma, že za miesto svojho debutu medzi maratóncami som si vybral práve New York. Rozhodol som sa preň preto, aby som na vlastnej koži zažil fantastickú atmosféru newyorského maratónu. Doteraz som o nej iba počúval, teraz som ju fakt zažil. So všetkým, čo k nej patrí. Aj s tým pestrým medzinárodným babylonom v bohato zastúpenom pelotóne. Len škoda, že nám nevyšlo počasie. Možno aj preto som bol najšťastnejší už na štarte. Vo chvíli, keď sa na svoj maratónsky debut iba chystal. Bol som plný odhodlania i očakávania. Tešil som sa na beh ulicami New Yorku. Vtedy som ešte netušil, že to všetko bude tak veľmi náročné,“ priznal Miroslav Novák. Rovnaké pocity šťastia a spokojnosti v cieli celej newyorskej tortúry už necítil.

V cieli som bol na seba hrdý, že som to dokázal, ale pocity šťastia to určite neboli. Skôr to boli pocity úľavy. Veľkej úľavy. Lebo posledné kilometre som si naozaj odtrpel. Určite s týmto cieľom, že sa počas maratónu tak neuveriteľne vytrápim, som do New Yorku necestoval,“ zdôraznil 40-ročný cestný cyklista z Cycling Academy Bratislava.

Jeho spolubojovník na newyorskej trati Ivan Ježko, ktorý mu pomáhal držať dobré bežecké tempo, dosiahol výsledný čas 2:48 h. Aj keď výkon z minulého ročníka si zhoršil o celú minútu, v cieli bol tiež na seba hrdý. Lebo v týchto nehostinných podmienkach to bol z jeho strany super výkon. Tretí z newyorskej partie Slovákov Peter Králik (štartové číslo 5735) mal v cieli čas 3:29:07 hod, čo mu vo vekovej kategórii 45M stačilo na celkové 491. miesto. Ale aj on bol predovšetkým šťastný a spokojný. Aj vo veternom počasí ho hrialo pri srdci pocit, že sa v tom neuveriteľne početnom maratónskom 53-tisícovom mravenisku, v ktorom so súpermi i s počasím bojovali bežci z veľkého počtu krajín, so svojim výkonom nestratil.

Tento maratón sme všetci traja mali veľmi dobre rozbehnutý, ale podmienky, ktoré boli najmä v záverečných desiatich kilometroch, nás poriadne vyžmýkali,“ dodal na záver Miroslav Novák.