Národný beh Devín-Bratislava pre Mwangiho a Berešovú

67. ročník Národného behu Devín - Bratislava: Joel Mwangi vybojoval historické víťazstvo pre Keňu, zo Slovákov bol najlepší Jozef Urban na 6. mieste
Víťazom 67. ročníka Národného behu Devín - Bratislava sa na 11,625 km dlhej trati stal prvý raz v histórii kenský vytrvalec. Joel Mwangi dosiahol zároveň najlepší výkon na aktuálnej verzii trate, keď mu namerali rovných 34 min. O 52 sekúnd bol rýchlejší ako Miroslav Vanko v roku 2008. Pre 28-ročného člena maďarského Benedek Teamu to bolo už tretie prvenstvo v Bratislave, v roku 2011 vyhral polmaratón a minulú nedeľu aj maratón na ČSOB Bratislava Marathon 2014.

Bez tohto súhlasu si môžete obsah otvoriť v samostatnom okne:

"Necítil som po minulotýždňovom maratóne nijakú únavu, hoci preteky boli dosť náročné, lebo som mal dosť silných súperov. Kde pobežím najbližšie, to ešte neviem. Uvidím, ako sa rozhodne môj manažér," uviedol Joel Mwangi. Je iba druhý Aftičan s víťazstvom na tomto populárnom behu, prvý bol v roku 2009 Feyissa Mossissa z Etiópie.

Na druhej priečke skončil Oleksander Matvijčuk z Ukrajiny reprezentujúci bardejovský klub JM Demolex, ktorý za Mwangim zaostal o 13 s. Aj tretia priečka patrila Ukrajincovi v službách Demolexu Dmytrovi Lašynovi za čas 34:28 min. Najlepší zo Slovákov bol v nezvyčajne silnej konkurencii čerstvý polmaratónsky majster SR Jozef Urban (JM Demolex Bardejov), ktorý trať najstarších atletických pretekov na Slovensku zvládol za 35:23 min a skončil šiesty vo svojom „devínskom“ osobnom maxime.

"Na štart som prišiel s cieľom byť najrýchlejším Slovákom. Podarilo sa mi to, som spokojný. Môj čas mohol byť aj o niečo lepší, lenže ešte stále cítim únavu z minulotýždňových majstrovstiev Slovenska v polmaratóne," povedal Jozef Urban. "Z Devína sa mi bežalo veľmi dobre, tempo som zvolil adekvátne môjmu stavu a dobehol som bez nejakej väčšej krízy. Kenský víťaz behá iné časy ako ja, takže jeho tempom som sa vôbec neriadil. Som veľmi rád, že som sa v tejto silnej medzinárodnej konkurencii nestratil," konštatoval 28-ročný bežec JM Demolex Bardejov, ktorý sa budúci týždeň chystá na 17-dňové sústredenie do Vysokých Tatier.

V súťaži žien dominovala londýnska olympionička Katarína Berešová (TJ Obal servis Košice), ktorá zvíťazila už šiesty raz (2006, 2008, 2010, 2011, 2012, 2014) a len jedno prvenstvo ju delí od rekordérky Močáriovej. Tá zvíťazila už sedemkrát. Berešová takisto ako Mwangi dosiahla najlepší čas v histórii na aktuálnej trati, namerali jej 39:31 min. Doterajšie maximum patrilo taktiež jej, v roku 2011 ako prvá žena pokorila o 2 sekundy 40-minútovú hranicu. Zverenka trénera Valisku zdolala v nedeľu o 39 s Keňanku Gladys Biwottovú, tretia skončila Maďarka Zita Kácserová (40:30 min).

"Pred pretekmi som si pozrela výsledky z minulých ročníkov, vedela som, že Močáriová tento beh vyhrala sedemkrát," vravela Katka Berešová. "Samozrejme, že ma táto méta veľmi láka, ak budem zdravá, pokúsim sa o rok rekord v počte triumfov vyrovnať."

Berešová len pred dvoma týždňami štartovala na MS v polmaratóne v Kodani, no na Národnom behu Devín - Bratislava nemala nijaké problémy.

"Bežalo sa mi veľmi dobre, od začiatku som si strážila svoje tempo. Dávala som si pozor, aby ma prípadný úvodný nástup súperiek nestrhol, lebo po prepálenom začiatku mám problémy v úplnom závere pretekov. Tým som už dosť známa. Som rada, že mi to vyšlo a prvýkrát som na Devíne nemusela riešiť nejakú krízu," neskrývala spokojnosť 26-ročná Katarína Berešová. "Devín - Bratislava je moja srdcovka, veľmi rada na tejto trati behám. Patrí do trojice mojich obľúbených behov spolu s Medzinárodným maratónom mieru v Košiciach a behom Vokolo Priglu, ktorého trať vedie okolo Brnianskej priehrady.“

Na 67. ročník Národného behu Devín-Bratislava bolo prihlásených dovedna 6567 bežcov, odštartovalo napokon 5579, čo je nový účastnícky rekord (doteraz 5272 v roku 2012). V cieli na dunajskom nábreží pri Redute sa objavilo 5544 pretekárov.

Výsledky:

MUŽI (absolútne poradie): 1. Joel Mwangi (Keňa) 34:00 min, 2. Oleksander Matvijčuk 34:13, 3. Dmytro Lašyn (obaja Ukr./JM Demolex Bardejov) 34:28, 4. Albert Minczér (Maď.) 34:57, 5. Wilson Kamau (Keňa) 35:11, 6. Jozef Urban (SR/JM Demolex Bardejov) 35:23, 7. Imrich Pástor (SR/BK Steel Košice) 37:15, 8. Bogdan Dziuba (Poľ./JM Demolex Bardejov) 37:33, 9. Matej Fedák (EU Bratislava) 37:41, 10. Martin Guttmann (MAC Rača) 38:38

ŽENY (absolútne poradie): 1. Katarína Berešová (SR/TJ Obal servis Košice) 39:31 min, 2. Gladys Biwottová (Keňa) 40:10, 3. Zita Kácserová (Maď.) 40:30, 4. Daria Stoľarčuková (Ukr./JM Demolex Bardejov) 41:48, 5. Ľubomíra Maníková (SR/JM Demolex Bardejov) 42:14, 6. Ľubomíra Kalinová (SR/Banská Bystrica) 46:07, 7. Jela Furuczová (She Runs) 46:32, 8. Zuzana Vojteková (Triklub Orava) 46:54, 9. Katarína Sivoková (3NT Triathlon Team) 46:57, 10. Zuzana Nováčková (Slávia STU Bratislava) 47:57