Na Telekom Night Rune sa zabávalo vyše 3800 bežcov

Šiesty ročník bratislavského nočného behu - Telekom Night Run potvrdil, že je jedným z najpopulárnejších bežeckých podujatí na Slovensku. Zo 4564 bežcov, ktorí si zaplatili štartovné, sa na 10 kilometrovú trať vydalo 3430 a okrem nich aj 401 malých šarvancov v Detskom večernom behu Rexík. Spolu sa tak v závere uplynulého týždňa hýbalo až 3831 ľudí!
„Za organizátorov zo spoločnosti Be Cool môžem povedať, že sme nadšení z atmosféry, aká vládla na oboch behoch. Mimoriadne nás teší, že aj napriek nepriazni počasia, keď hodinu a pol pred nočným behom začalo intenzívne pršať, prišla obrovská masa bežcov. Úprimne sa priznám, nečakal som toľko. Opäť sa nám však potvrdilo, že ľudia na naše podujatia chodia bez ohľadu na počasie,“ hodnotil 6. ročník Telekom Night Run-u riaditeľ podujatia Peter Pukalovič. „Sme radi, že v úvodnom ročníku Detského večerného behu Rexík sme mali na štarte štyri stovky detí. Ich súťaže sú naša priorita, do budúcnosti je to dobrý základ. Ďalší dôvod na radosť sme mali, že v Telekom Night Run-e uspeli slovenskí vytrvalci. Pre nich je totiž naše podujatie určené, pre bežca je dnes určite už aj otázka prestíže vyhrať beh, na ktorom sa zúčastní 4000 bežcov. Čerešnička na torte bol potom pre nás z Be Cool ešte fakt, že súťaž mužov vyhral člen nášho klubu Imrich Magyar. Pozitívne nám vyšli všetky zásadné zmeny a novinky pre tento rok – dôslednejšie rozdelenie na koridory a vlnový štart, meranie čistých časov, predĺženie trate na 10 km vrátane zaradenia úseku v prístave, prepracovanejší cieľový priestor a najmä už spomínaná premiéra piatkového večerného behu pre deti, ktorá mala neskutočnú atmosféru.“

Bežec z Bešeňova pri Nových Zámkoch, ktorý behá vo farbách BMSC Bratislava, triumfoval na novej 10-kilometrovej trati v centre Bratislavy časom 32:39 min a obhájil lanské prvenstvo. Po Jurajovi Vitkovi, ktorý vyhral v úvodných dvoch ročníkoch pretekov, je Magyar iba druhý dvojnásobný víťaz v krátkej histórii.

V sobotu dobehol do cieľa s náskokom 56 sekúnd pred slovenským reprezentantom v orientačnom behu Pavlom Bukovácom z tímu behame.sk, tretí bol Miroslav Novák (Cycling Academy) so stratou 1:10 min.

„Na prvej päťke som mal medzičas okolo 16 minút, čo je pomerne rýchle, preto som od môjho nového trénera Karola Petöcza dostal pokyn, aby som trochu zvoľnil, keďže už som mal náskok. Potom si ho až do cieľa už len strážil,“ uviedol Imrich Magyar, 58-násobný medailista z majstrovstiev SR v atletike od žiackych kategórií až po seniorské.

Na Bratislavskom nočnom behu – Telekom Night Run štartoval trikrát: v roku 2011 skončil tretí, vlani a teraz vyhral. „Nová trať je ľahšia i rýchlejšia. Najviac som sa pred štartom obával Bukováca, no ukázalo sa, že zbytočne,“ dodal Magyar, ktorý sa na jeseň predstaví ešte na majstrovstvách SR v krose. Prezradil aj to, že má tajný bežecký cieľ, no nechal si ho zatiaľ pre seba.

V súťaži žien bolo na prvých dvoch priečkach rovnaké poradie ako vlani - zvíťazila Petra Fašungová z VŠC Dukla Banská Bystrica za 36:10 min pred Luciou Janečkovou (BMSC Bratislava). Športová "obojživelníčka", ktorá sa venuje aj duatlonu, mala tentoraz cestu k prvenstvu ľahšiu ako pred rokom. Teraz bol jej náskok až 1:34 min, vlani len 17 sekúnd. Tretia skončila víťazka prvých dvoch ročníkov Dana Janečková (BMSC Bratislava), mama Lucie Janečkovej.

„Bolo to iné ako vlani, vtedy som Lucke Janečkovej ušla až v posledných dvoch kilometroch, teraz som bola stále pred ňou. Bežalo sa mi lepšie ako pred rokom, nová trať, hoci o kilometer dlhšia, sa mi páčila viac, aj úsek tunelom opačným smerom bol lepší,“ skonštatovala Petra Fašungová.

Obaja víťazi si pochvaľovali jedinečnú atmosféru v uliciach Bratislavy. „Hudobné skupiny, bubnová či ohňová šou, krásne svetelné efekty a výborní diváci – to všetko ma na tomto podujatí vždy vyburcuje k ešte lepšiemu výkonu,“ priznala 24-ročná Fašungová. „Prišla som s cieľom vyhrať, lebo som vedela, čo môžem čakať od súperiek. Na druhej strane však nikdy neviete, čo sa stane na trati a ako zareaguje vaše telo.“

V premiérovom ročníku súťaže tímov, v ktorej sa sčítavali časy piatich najlepších z daného družstva, suverénne triumfovali v konkurencii 74 zoskupení bežci z behame.sk v zložení Bukovác, Guttmann, Piják, Kotora a Ringer. V súčte dosiahli čas 2:51:43 h. Druhí skončili Three Rabits Rača (3:13:03 h) a tretí Telekom Running Ream (3:25:38). Počet bežcov na nočnom behu v Bratislave stále rastie: v premiérovom ročníku v roku 2009 štartovalo 895 bežcov, tentoraz dovedna už 3831, pričom prihlásených so zaplateným štartovným bolo až 4564.

VÝSLEDKY 6. ROČNÍKA TELEKOM NIGHT RUN MUŽI (absolútne poradie): 1. Imrich Magyar (BMSC Bratislava) 32:39 min, 2. Pavol Bukovác (behame.sk) 33:35, 3. Miroslav Novák (Cycling Academy) 33:45 ŽENY (absolútne poradie): 1. Petra Fašungová (VŠC Dukla B. Bystrica) 36:10 min, 2. Lucia Janečková 37:44, 3. Dana Janečková (obe BMSC Bratislava) 40:10. TÍMY: 1. behame.sk (Bukovác, Guttmann, Piják, Kotora, Ringer) 2:51:43 h, 2. Three Rabits Rača (Drotován, Drotován, Drotován, Hunčár, Komara) 3:25:38, 3. Telekom Running Team (Michel, Hefty, Bogár, Uhrík, Lamper) 3:25:38.