V Bostone triumf Keflezighiho a traťový rekord R. Jeptoovej

Víťazkou pondelňajšieho 118. ročníka maratónu v americkom Bostone sa stala Keňanka Rita Jeptoová v novom traťovom rekorde 2:18:57 h.
Víťazkou pondelňajšieho 118. ročníka maratónu v americkom Bostone sa stala Keňanka Rita Jeptoová v novom traťovom rekorde 2:18:57 h. Doterajšie maximum Keňanky Margaret Okayovej (2:20:43) z roku 2002 zlepšila o takmer dve minúty. Súťaž mužov vyhral po 31 rokoch Američan. Prvý v cieli bol Meb Keflezighi za 2:08:37 h, keď si o 31 sekúnd zlepšil osobný rekord spred dvoch rokov z Houstonu. Zinkasoval lukratívnu prémiu 150 000 dolárov. Pred strieborným z OH 2004 Keflezighim vyhral vytrvalec z USA v Bostone naposledy v roku 1983, keď triumfoval Greg Meyer. "V závere som si hovoril len: Boston je silný (slogan na podporu obetí minuloročných bombových útokov počas maratónu v Bostone, pozn.). Myslel som na to, že odovzdám maximum mojich síl. Našiel som rytmus a zvládol som vyhrať. Som šťastný, že som Američan. Boh žehnaj USA a Bostonu v tento špeciálny deň," vyhlásil Keflezighi. "Prišla som sem, aby som podporila Bostončanov a ukázala im, že ich všetci podporujeme," uviedla Jeptoová.

Už 38-ročný rodák z Eritrey odolal v závere aj raketovému finišu Keňana Wilsona Chebeta, ktorý znižoval jeho náskok meter po metri, no napokon zaostal o 10 sekúnd. Tretí bol ďalší kenský vytrvalec Frankline Chepkwony (2:08:50), štvrtý skončil najlepší z Európanov Ukrajinec Vitalij Šafar (2:09:37).

Meb Keflezighi si pripísal v Bostone svoje tretie veľké maratónske víťazstvo, predtým triumfoval v New Yorku 2009 a v roku 2012 v Houstone na olympijskej kvalifikácii USA na hry v Londýne, na ktorých potom skončil štvrtý.

Tridsaťtriročná Jeptoová triumfovala na najstaršom svetovom maratóne už tretí raz, najlepšia bola aj v rokoch 2006 a 2013. Víťazný čas 2:18:57 h, ktorým si osobný rekord z minulého roka v Chicagu zlepšila presne o minútu, by ju posunul na piatu priečku historických svetových tabuliek, no trať Bostonského maratónu nezodpovedá prísnym pravidlám IAAF na uznávanie svetových rekordov. Keňanka však za prvenstvo aj tak zinkasovala prémiu 150 000 dolárov a k tomu bonus 25 000 dolárov za traťový rekord.

Jeptoová ušla súperkám tesne po 35. kilometri. Na ďalších dvoch priečkach skončili Etiópčanky. Druhá v cieli Buzuneš Debová ako 19. v histórii pokorila hranicu 2:20 h (2:19:59), tretia bola Mare Dibabová za 2:20:35 h. Až desať vytrvalkýň pokorilo hranicu 2:24 h.

Výsledky:

Muži: 1. Meb Keflezighi (USA) 2:08:37 h, 2. Wilson Chebet 2:08:48, 3. Frankline Chepkwony (obaja Keňa) 2:08:50, 4. Vitalij Šafar (Ukr.) 2:09:37, 5. Markos Geneti (Et.) 2:09:50, 6. Joel Kimurer (Keňa) 2:11:03

Ženy: 1. Rita Jeptoová (Keňa) 2:18:57 h - traťový rekord, 2. Buzuneš Debová (Et.) 2:19:59, 3. Mare Dibabová (obe Et.) 2:20:35, 4. Jemima Jelagatová (Keňa) 2:20:41, 5. Meselech Melkamuová (Et.) 2:21:28, 6. Alexandra Dulibová (Biel.) 2:21:29

21.4.2014   /   Bleskovky   /   SITA   /    Foto: SITA/AP/Elise Amendola)