Šéftréner SAZ na inšpekčnej ceste v dejisku MS 2015

Šéftréner SAZ Martin Pupiš: "Atlétov čaká mimoriadne náročný šampionát"
PEKING/BRATISLAVA 21. októbra  - Na minulotýždňových kontrolných dňoch šéftrénerov národných atletických federácií v Pekingu, dejisku MS 2015, sa zúčastnil za SAZ aj Martin Pupiš. Prezrel si jednotlivé športoviská i ubytovacie priestory, ktoré budú športovci využívať na budúcoročnom atletickom vrchole roka.

"Keď to porovnám s Zürichom 10 mesiacov pred ME, švajčiarski organizátori mali už všetko prichystané, no čínski ani náhodou. Som však presvedčený, že o 10 mesiacov bude všetko v poriadku,“ opisoval svoje dojmy Martin Pupiš. "Športoviská majú po OH 2008 rôzny charakter aj vzhľad. Napríklad hlavný štadión Vtáčie hniezdo bude mať počas majstrovstiev sveta kapacitu 50 000 divákov namiesto olympijských 91-tisíc. Z toho, čo som videl, si myslím, že aj povrch na ovále budú organizátori ešte musieť vymeniť."

Šéftréner SAZ poukázal aj na zaujímavé využitie tribúny Vtáčieho hniezda. Vo vnútornej časti je celoročne využitá pre deti nielen na rôzne školské športové aktivity, ale je aj miestom rôznych vzdelávacích kurzov pečenia, varenia, ako sa chovajú kravičky a všelijaké ďalšie veci pre mestské deti.

"Rozcvičovací štadión slúži momentálne ako stavebná skládka a odkladacia plocha pre kontajnery. Naozaj to nevyzerá na to, že o desať mesiacov sa tu uskutočnia MS v atletike. Čína je však krajina neobmedzených možností, preto si myslím, že do augusta budúceho roka bude všetko v najlepšom poriadku,“ predpokladal Martin Pupiš.

Šéftréneri si prezreli maratónsku trať (prehliadka pre rôzne zápchy trvala neuveriteľných 6 hodín!) i vrhačské rozcvičovacie štadióny - tie však pre zmenu v úplnej tme... "Hotely majú slušný štandard, aj keď aj s českým šéftrénerom Tomášom Dvořákom sme sa zhodli, že budeme pre naše výpravy žiadať jeden konkrétny, lebo obom sa nám zdal najvýhodnejší - vybavením i prístupom na štadión. Uvidíme, či nám IAAF vyhovie...,“ poznamenal šéftréner SAZ. V súvislosti s hotelmi v Pekingu počas MS 2015 je zaujímavý fakt, že všetky sú blízko širokých šesťprúdových ciest. "Aj v noci počuť zvonku hluk, budeme si preto musieť vziať so sebou na šampionát štuple do uší,“ prízvukoval Pupiš.

Podľa neho čaká atlétov mimoriadne náročný šampionát. "Budeme musieť vhodne zvoliť aklimatizáciu, keďže MS trvajú dlhých 9 dní a k tomu je potrebné pripočítať približne týždeň na samotnú aklimatizáciu. To bude mimoriadne náročné najmä pre tých, ktorí budú súťažiť až ku koncu šampionátu,“ upozornil zväzový kouč a spomenul aj silný smog, ktorý bol v Pekingu v závere minulého týždňa. "V lete to bude zrejme ešte horšie.“

Pupiš odhaduje, že do Pekingu by mohlo cestovať 15 až 18 slovenských atlétov. Limity vypísala IAAF zatiaľ len v dlhých behoch, v chôdzi a viacbojoch, pričom v nich platia už výkony dosiahnuté od 1. januára 2014. V ostatných disciplínach zverejní IAAF limity v novembri, pričom počítať sa budú výkony od 1. 10. 2014. Limity nebudú dva (A a B) ako doteraz, ale len jeden.

"IAAF nechce, aby počet účastníkov prekročil číslo 2000, preto uvažuje na každú disciplínu s konkrétnym počtom účastníkov. Limity nastavila tak, aby ich splnilo približne 75 percent plánovaného počtu pre danú disciplínu a zvyšok doplnia z pretekárov pod čiarou. Napríklad na 100 a 200 m uvažuje o 56 štartujúcich, v chôdzi o 60, v maratóne o 100, pričom v technických disciplínach by štartovalo maximálne 32 pretekárov,“ vysvetlil Martin Pupiš a dodal, že finálna uzávierka nominácií bude 10. augusta 2015.

Šéftrénera zväzu potešilo, že Slovensko sa vďaka výsledkom na ME 2014 v Zürichu zapísalo do povedomia atletických činovníkov z iných krajín: "Potešilo ma, že viacerí moji európski kolegovia zistili, že na mape Európy už je aj Slovensko. Jeden zo škandinávskych kolegov vravel, že všade, kam sa pozrel, videl nejakého Slováka.“

Počas inšpekčnej ceste v Pekingu však Martin Pupiš opäť jasne videl, ako Slovensko zaostáva v atletickej infraštruktúre. "Vždy ma zamrzí, keď vidím, aké možnosti na šport majú deti na školách v iných krajinách. U nás by bol ktorýkoľvek miestny čínsky školský štadión národný atletický. V Pekingu som videl školský štadión s dvoma 8-dráhovými oválmi, tribúnou. Keď si predstavím našu univerzitnú „antickú“ škvarovú dráhu v Banskej Bystrici... Ťažko sa mi chápe, že u nás neexistuje infraštruktúra pre vrcholový šport a to ani nehovorím o tej pre školský,“ poznamenal šéftréner.


21.10.2014   /   Bleskovky   /   SITA

Ďalšie články