SAZ na valnom zhromaždení bilancoval úspešný rok 2014

Slovenský atletický zväz je v dobrej finančnej kondícii a má za sebou jeden z najúspešnejších rokov
BANSKÁ BYSTRICA 23. novembra - Slovenský atletický zväz (SAZ) je v dobrej finančnej kondícii, má za sebou jeden z najúspešnejších rokov, no trápi ho nedostatočná infraštruktúra. To sú kľúčové odkazy pre hnutie, ktoré zazneli na sobotnom valnom zhromaždení SAZ v Banskej Bystrici.

SAZ podobne ako vlani aj v roku 2014 hospodáril so sumou viac ako 1 milión eur z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu. Ďalšie financie získal zo súkromného sektora od reklamných partnerov a tiež z EA a IAAF. Obchodné a marketingové aktivity zväzu zabezpečuje od júla spoločnosť Slovenská atletika, s. r. o., ktorej stopercentným vlastníkom je SAZ.

„Pre činnosť zväzu je finančná stabilita a vyrovnaný rozpočet veľmi dôležitá. V roku 2014 sme mali k dispozícii o 70 percent viac finančných prostriedkov z verejných zdrojov ako v roku 2010. Súvisí to najmä so zmenou výpočtu dotácií pre národné športové zväzy,“ uviedol vo svoje správe predseda SAZ Peter Korčok. Vďaka dobrej finančnej kondícii zväzu dostali kluby aj v tomto roku od SAZ finančnú dotáciu, rozdelilo sa medzi ne 30 000 eur. Nemalé prostriedky však išli aj na prípravu reprezentantov, pre trénerov či na nový projekt Atletická liga.

Hoci v roku 2014 pribudol na atletickú mapu v Skalici jubilejný desiaty atletický ovál a sektory s umelým povrchom, na ktorý ministerstvo školstva prispelo sumou 150-tisíc eur, Slovensko v porovnaní so susednými krajinami v tejto oblasti výrazne zaostáva. Práve tento fakt bol najčastejšou témou diskusie delegátov VZ SAZ.

„Slovenský atletický zväz z vlastných prostriedkov prispel na vypracovanie projektovej dokumentácie pre výstavbu atletickej dráhy v Kysuckom Novom Meste. Taktiež ešte v tomto roku plánujeme použiť prostriedky na opravy a vybavenie štadiónov, na ktorých sa pravidelne konajú majstrovské súťaže,“ skonštatoval Peter Korčok a pripomenul, že do budovania atletickej infraštruktúry by sa mala výraznejšie zapájať miestna či regionálna samospráva.

Valné zhromaždenie SAZ zmenilo i stanovy. Diskusia k tejto téme bola - na rozdiel od minulosti - zväčša výrazne konštruktívna. „Nie sú to zásadné zmeny, ale sú potrebné, aby sme mohli efektívne fungovať v nasledujúcich rokoch. Nevylučujem, že v budúcnosti dôjde aj k zásadnejším zmenám, ale na tie je potrebné viac času a dlhšia diskusia,“ uviedol šéf SAZ Peter Korčok.

Sobotné VZ odhlasovalo v rámci zmien stanov možnosť individuálneho členstva i členstvo pre organizácie, napríklad školy či centrá voľného času. „Veľa našich projektov sa týka bežeckého hnutia a školskej atletiky a vďaka zmene stanov o členstve budeme môcť v spomenutých dvoch oblastiach ešte viac kooperovať,“ vysvetlil Korčok. SAZ si od tohto kroku sľubuje aj zvýšenie počtu členov. V roku 2014 členská základňa prvý raz za posledných šesť rokov prekročila šesťtisícovú hranicu, pričom viac ako polovicu (3623) tvorí mládež do 18 rokov.

Mládež patrí medzi priority zväzu, aj preto s podporou IAAF naplno rozbieha projekt Detská atletika. Získal finančnú dotáciu 25 000 dolárov a 10 súprav pre školenie lektorov a trénerov detskej atletiky. Počas roka 2014 sa uskutočnili 2 školenia, na ktorých sme vyškolili lektorov a títo budú v roku 2015 školiť trénerov. „Máme ambíciu rozšíriť projekt Detská atletika všade, kde oň bude záujem. Každému športovému klubu, ktorý zaregistruje minimálne 50 detí do 18 rokov, poskytneme pre jeho prácu atletickú súpravu pre deti. Momentálne intenzívne rokujeme o vstupe strategických partnerov do toho to projektu,“ prezradil Peter Korčok.

Šéftréner SAZ Martin Pupiš vo svojej hodnotiacej správe vyzdvihol rok 2014 ako jeden z najúspešnejších z hľadiska výsledkov na medzinárodných podujatiach v ére samostatnosti. Na ME v Zürichu, kde štartovala najväčšia výprava v histórii, získalo Slovensko strieborné medaily zásluhou kladivárky Martiny Hrašnovej a chodca Mateja Tótha, na olympijských hrách mládeže si Michaela Pešková vybojovala striebro na 400 m prekážok.

„Pokračujeme v našej filozofii dať šancu zmerať si sily v medzinárodnej konkurencii čo najširšiemu okruhu atlétov. Aj preto obsadzujeme podujatia, na ktorých sme v minulosti nezvykli štartovať. Ukazuje sa, že je to dobrá cesta, napríklad naši vytrvalci sa výkonnostne dosť posunuli dopredu,“ uviedol Martin Pupiš, ktorý predstavil delegátom VZ SAZ i nový projekt „Atletický tím Rio 2016 - Sen o atletickej medaile“. Šéftréner hodnotil mimoriadne pozitívne aj obnovenie dlhodobej súťaže družstiev dospelých - Atletickej ligy.

Prvý raz v histórii vystúpil na valnom zhromaždení SAZ zástupca reprezentantov. Vicemajster Európy v chôdzi na 50 km Matej Tóth ponúkol bezmála ôsmim desiatkam delegátov z 92 pozvaných pohľad pretekárov na činnosť a aktivity zväzu v roku 2014.

Slovenský atletický zväz (SAZ) bol aktívny aj na diplomatickom poli vo vzťahu k IAAF a EA. Na finále Atletickej ligy 2014 v Trnave sa zúčastnil viceprezident EA Jean Gracia, na 91. ročníku Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach prezident EA Hansjörg Wirz a prezident Medzinárodnej asociácie maratónov a cestných behov (AIMS) Paco Borao a na slávnostné vyhlasovanie ankety Atléta roka 2014 (18. decembra v Bratislave) prisľúbil účasť viceprezident IAAF a člen MOV Sergej Bubka.

Vedenie SAZ ešte na začiatku valného zhromaždenia ocenilo 20 jubilantov, pričom 10 z nich si ju v sobotu v Banskej Bystrici prevzalo osobne. Pri príležitosti 80. narodenín dostali plaketou za prácu v prospech slovenskej atletiky Vladimír Oravec, Eugen Hrušovský, Vladimírovi Hurtoň, Mária Marcibálová, Margita Bujnova, pri príležitosti 75. narodenín Rudolf Roučka, pri príležitosti 70. narodenín Eduard Földvári, Miroslav Hazucha, Milan Beliansky, Anna Chmelková, pri príležitosti 65. narodenín Milutín Černák, Vladimír Bezdíček, Stanislav Dudr, Ján Benda a pri príležitosti 60. narodenín Jozef Malík, Ján Šiška, Marian Kalabus, Ladislav Tóth, Zdeněk Zalubil a Peter Račkovič.


23.11.2014   /   Bleskovky   /   SITA

Ďalšie články