Falková a Pellegrino víťazmi šprintu v Drážďanoch, Slováci vzadu

Svetový pohár v behu na lyžiach v Drážďanoch (Nem.) - šprint voľnou technikou na 1,2 km.
DRÁŽĎANY 13. januára - Talian Federico Pellegrino a Švédka Hanna Falková ovládli šprint voľnou technikou na 1,2 km v pretekoch Svetového pohára bežcov na lyžiach v nemeckých Drážďanoch. Špecialista Pellegrino zvíťazil s náskokom 18 stotín sekundy pred nórskym objavom sezóny Johannesom Hösflotom Klaebom a 98 stotín pred víťazom kvalifikácie Francúzom Lucasom Chanavatom. Dvadsaťsedemročný Pellegrino je druhý muž šprintérskej klasifikácie vo Svetovom pohári z uplynulej sezóny a v Drážďanoch dovŕšil desiatku individuálnych triumfov v šprinte v bojoch o krištáľové glóbusy. Celkovo má na konte 11 víťazných pretekov v SP.

Kvalifikáciu mestského šprintu v Drážďanoch absolvovalo aj duo Slovákov a obsadilo zadné pozície vo výsledkovej listine. Miroslav Šulek skončil na 65. a Andrej Segeč na predposlednej 66. priečke s odstupom 13,28, resp. 13,50 s. na víťaza kvalifikácie Chanavata.

Švédka Falková ovládla ženský šprint v Drážďanoch pomerne suverénne, keď vyhrala kvalifikáciu, štvrťfinále a aj finále. Len v semifinále našla tri premožiteľky a postúpila až zo štvrtého miesta ako "lucky loser". V najdôležitejších pretekoch dňa zvíťazila s náskokom 23 stotín pred krajankou Majou Dalhqvistovou a 30 stotín pred Američankou Sophie Caldwellovou. Skvelé vystúpenie Švédok zvýraznili piatym a šiestom miestom Anna Dyviková a Stina Nilssonová. Víťazná Falková si pripísala tretí triumf v pretekoch SP v kariére, aj zostávajúce dve víťazstvá z rokov 2009 a 2010 majú šprintérske pozadie. Slovensko nemalo zastúpenie, v Drážďanoch chýbali aj najlepšie Nórky na čele s víťazkou nedávneho Tour de Ski Heidi Wengovou či obhajkyňou celkového triumfu v SP v šprinte Maiken Caspersen Fallovou.

Svetový pohár v behu na lyžiach - Drážďany (Nem.) - výsledky:

Šprint mužov na 1,2 km voľným spôsobom: 1. Federico Pellegrino (Tal.) 1:52,77 min, 2. Johannes Hösflot Klaebo (Nór.) +0,18 s, 3. Lucas Chanavat (Fr.) +0,98, 4. Richard Jouve (Fr.) +1,23, 5. Emil Jönsson (Švéd.) +2,36, 6. Even Northug (Nór.) +12,34,...65. Miroslav Šulek, 66. Andrej Segeč (obaja SR) v kvalifikácii.

Šprint žien na 1,2 km voľným spôsobom: 1. Hanna Falková 2:11,02 min, 2. Maja Dalhqvistová (obe Švéd.) +0,23, 3. Sophie Caldwellová (USA) +0,30, 4. Laurien van der Graaffová (Švaj.) +0,58, 5. Anna Dyviková +0,68, 6. Stina Nilssonová (obe Švéd.) +7,56.