Talianka Wiererová víťazkou pretekov s hromadným štartom, P. Fialková 12.

Majstrovstvá sveta 2019 v biatlone - Östersund (Švéd.) - nedeľa
 ÖSTERSUND 17. marca - Talianska biatlonistka Dorothea Wiererová získala zlatú medailu v nedeľňajších pretekoch s hromadným štartom žien na 12,5 km na majstrovstvách sveta vo švédskom Östersunde (7. - 17. marca). Na druhom mieste so stratou 4,9 s na víťazku skončila Ruska Jekaterina Jurlovová-Perchtová. Bronzovú medailu si vybojovala Nemka Denise Herrmannová, keď zaostala o 15,4 s za víťaznou Wiererovou.

Po prvej položke v ľahu bola na čele pretekov domáca Öbergová o 1,8 s pred Taliankou Wiererovou a o 2,3 s pred Ruskou Jurlovovou-Perchtovou. Prvých 13 pretekárok zaznamenalo bezchybnú položku. Slovenkám sa na prvej streľbe nedarilo. P. Fialková musela absolvovať dva trestné okruhy, Kuzminová až štyri a priebežne sa pohybovali v tretej desiatke poradia. Po druhej streľbe v ľahu sa na prvé miesto prebojovala Jurlovová-Perchtová. Pred druhou Wiererovou mala však iba minimálny náskok. P. Fialková sa po bezchybnej položke posunula na 14. miesto. Z vedúcich pretekárok zvládla v silnom vetre tretiu položku, prvú v stoji, najlepšie Wiererová a dostala sa na prvé miesto. Pred Jurlovovou-Perchtovou mala viac ako 30 sekundový náskok. P. Fialková pridala tretiu chybu, no napriek tomu poskočila na 13. priečku. Kuzminová sa naďalej pohybovala na konci štartového poľa. Priebežne vedúca Wiererová na záverečnej položke dvakrát zaváhala, dokázala sa však udržať na prvej pozícii o 10,3 s pred Jurlovovou-Perchtovou a bezpečne si prišla po zlatú medailu. Tretia Herrmannová sťahovala náskok na druhú Rusku, no nedokázala zmazať viac ako 20-sekundové manko.
Dvadsaťšesťročná Breznianka Paulína Fialková zaváhala na strelnici päťkrát a finišovala na 12. pozícii. Zverenka Anny Murínovej a Martina Bajčičáka tak nenadviazala na výborné výsledky z pretekov s hromadným štartom v aktuálnej sezóne SP a stratila červený dres líderky poradia disciplíny.

Trojnásobná olympijská víťazka Anastasia Kuzminová skončila pri svojom poslednom štarte na MS v kariére na 28. mieste. Na strelnici urobila až desať chýb - osem v ľahu a dve v stoji.

Na uplynulom svetovom šampionáte v Hochfilzene 2017 sa z triumfu v pretekoch s hromadným štartom žien tešila Nemka Laura Dahlmeierová. Táto disciplína je súčasťou svetových šampionátov od roku 1999. Historicky najúspešnejšími pretekárkami sú Ukrajinka Olena Zubrilovová, Nórka Liv Grete Skjelbreidová a Nemka Magdalena Neuberová. Každá z nich má na svojom konte dva triumfy. Nemecké reprezentantky majú po nedeli v tejto disciplíne medailovú bilanciu 4-5-2, Nórky 4-2-2.

V aktuálnej sezóne Svetového pohára sa uskutočnili tri preteky s hromadným štartom žien. V českom Novom Meste na Morave uspelo slovenské duo Anastasia Kuzminová a Paulína Fialková, ktoré sa umiestnili na prvom resp. druhom mieste. V nemeckom Ruhpoldingu zvíťazila domáca Franziska Preussová, P. Fialková bola tretia. V talianskej Anterselve triumfovala Dahlmeierová.
17.3.2019   /   Biatlon   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP