To už ideš zase behať? Nenechajte sa dobehnúť žiarlivým partnerom

To už ideš zase behať? Nenechajte sa dobehnúť žiarlivým partnerom
Niekedy bežcov nenaháňa len čas, rozzúrení ratlíci a namakaní súperi, ale aj žiarlivosť. V zmiešaných manželstvách bežcov s nebežcami sa hocikedy vedú polemiky o práve tráviť dlhé hodiny tréningom a pretekaním. Prečítajte si, čo môže bežec urobiť so žiarlivým partnerom, aby od neho nemusel utiecť nadobro.

Najprv vylúčte extrémne prípady. Ak máte doma patologického žiarlivca, ktorý pojme podozrenie aj vtedy, keď bežíte cez ulicu pre rožky a vrátite sa s podivne zasneným výrazom, pretože mali v zľave aj vašu obľúbenú čokoládu, odkazujem vás na najbližšiu psychologickú poradňu.

Ten istý ústav, prípadne v spojení s rozvodovým právnikom, navštívte v prípade, kedy vás megera prezlečená za vašu manželku krikom o tretej hodine rannej opakovane obviní z leňošenia s bežeckým sparringom Ferom, ktorý sa vraj určite volá Eva a má ďaleko pevnejšie musculus gluteus. Dôkladne si tiež siahnite do svedomia a spočítajte si, koľko hodín týždenne venujete svojim blízkym. Ak nie ste profesionálny športovec, ale vaše tréningové úsilie sa rozrástlo na dve fázy denne a váš príspevok k rodinnému životu sa úmerne tomu scvrkol na recept večere umiestnený na prázdnej chladničke, kontrolu dychu už spiacich detí a chov mačky, ktorá sa pološialená hladom konečne naučila chytať myši, má váš partner na mrmlanie plné právo.

Žiarlivosť nesúvisí s láskou

,,Žiarlivosť je zdrvujúci pocit, ktorý však nesúvisí s tím, ako veľmi žiarlivec svojho partnera miluje, " hovorí psychologička Katarína Bradáčová. "Sprevádza ho vypytovanie, sliedenie, obviňovanie zo zanedbávania, žiadosti o skrátenie tréningu. O žiarlivosti neuvažujem ako o jave, ktorý má rozmer na jednej strane oprávnenosti a rozmer patológie na strane druhej. Podľa môjho názoru nemá žiarlivosť vo vzťahu čo hľadať. Je škodná. Ked sa však objaví, považujte ju za osobného priateľa, ktorý nám nápovie, že nie vo vzťahu k partnerovi, ale vo vzťahu k sebe samému je niečo v nerovnováhe. Je to priateľská informácia, ktorá človeku dáva príležitosť sa zastaviť a urobiť zmeny vo svojom vnutri."

Anketa medzi našimi čitateľmi ukázala, že žiarlivosť postihuje mužov aj ženy rovnakou mierou. Muži ju väčšinou maskujú za starosť o riadne vedenie domácnosti a starostlivosť o deti, ženy bežcom rovno vyčítajú nebezpečnú prítomnosť vyšportovaných žien v ich okruhu.

Psychologička v každom prípade odporúča začať riešenie problému žiarlivosti rozhovorom, v ktorom vytvoríme pocit bezpečia, úcty a rešpektu k svojmu partnerovi. ,,Potom sa môžeme dopatráť k pôvodu partnerových pocitov. Môže sa cítiť neistý, ohrozený a v porovnaní s ostatnými ľuďmi môže mať pocit, že pre svojho partnera nie je dosť dobrý. Pravdepodobne zažíva pocity menejcennosti a pochýb o sebe samom. Alebo môže mať strach, že o partnera prichádza, čo býva spôsobené nejakou inou bolestnou skúsenosťou z minulosti," vypočítava dôvody žiarlivosti psychoterapeutka.

Ďalšie kroky v krotení žiarlivosti však podľa odborníkov zahŕňajú predovšetkým prácu žiarlivého partnera vo vlastnom vnútri. "Žiarlivec si skrz pozornosť svojho náprotivku často potvrdzuje vlastnú hodnotu. Ak sa požadovaná pozornosť uberá aj iným smerom, môže to pociťovať ako osobné ohrozenie," vysvetľuje Bradáčová. ,,Točí sa v kruhu potreby potvrdzovania, ktorú ale jeho partner nemôže uspokojiť, pretože žiarlivosť nemá korene v správaní partnera, ale vo vnútri žiarlivého človeka samotného. Nie je v silách druhého človeka, aby vybudoval sebavedomie niekoho iného. Aj keď je správanie ostatných k nám a vzťahy s nimi dôležitým aspektom nášho sebaobrazu, nemôžeme žiadať od nášho dospelého partnera, aby prebral zodpovednosť za náš sebaobraz či sebavedomie."

Len my sami

,,Za svoj ​​život je zodpovedný každý sám. Aj za to, aby sa cítil sebavedomý a šťastný,“ zdôrazňuje psychologička. Žiadať po niekom inom, aby to robil za nás, je nemožné.,,Je teda užitočné prestať očakávať, že šťastie príde zvonku, mali by sme ho naopak objaviť vo vnútri seba. Postupne musíme sami sebe dopriať slobodu a zbaviť sa strachu, aby sme vtedy mohli túto slobodu dopriať aj svojmu partnerovi. A to bez strachu, že jeho koníček ohrozuje vzťah či lásku alebo šťastie druhého. "sumarizuje a dodáva, že každý žiarlivec by si predovšetkým mal uvedomiť, že sám seba veľmi bolestivo posiela do emočnej pasce, ktorá bohužiaľ deštruktívne pôsobí na celý vzťah.

Ak príde opäť na pretras počtu hodín, ktoré partner trávi bežeckým tréningom, je podľa psychologičky na mieste partnerská dohoda. Vzťahy sú jedinečné a je len na dohode, koľko voľného času si partneri doprajú osamote pre naplnenie koníčkov, ku ktorým sa ten druhý nechce pripojiť.

,,Vzťah medzi dvoma ľuďmi má byť založený na slobode, zrelej láske, vzájomnom rešpekte, úcte a dohovore. Nemyslím si, že by sme mali partnera nejako výrazne prehovárať, aby sa nášmu koníčku tiež venoval. Rešpektujme, že sa mu nechce. Žiarlivosť je podľa môjho názoru problém nadradený tomu, či sa prejavuje v súvislosti s behaním, či v súvislosti s niečím iným. Preto môže byť zdanlivo funkčná dohoda, že ja budem behať a ty budeš hrať biliard, iba dočasná. Žiarlivosť sa potom prejaví zase v inom kontexte, pretože je skôr vnútorným postojom žiarliaceho človeka voči sebe samému," hovorí psychologička a primárne odporúča, aby sa žiarlivý partner zameral na pochopenie svojich bolestných pocitov a naplnenie svojich emocionálnych potrieb predovšetkým zvnútra.

"Partner mu pritom môže vysvetliť, že fakt, že sa cíti spokojne aj sám so sebou v činnosti, ku ktorej toho druhého nepotrebuje, neznamená, že ho odmieta. Len si pridáva do svojho života ďalšiu farbu, ďalší príjemný rozmer, ktorý so silou lásky k partnerovi nemá nič spoločného. Aj partner postihnutý žiarlivosťou toho druhého teda môže byť silným pomocníkom pre svojho druha na ceste k zmene v jeho žiarliacom vnútri. Ale chce to vystúpiť z vlastnej nespokojnosti z toho, že je žiarlivosťou partnera "obťažovaný", a prejsť k pochopeniu partnerovej bolesti a zraniteľnosti."

"Na žiarlivosť je potrebné sa pozerať s pochopením a uvedomením, že jej riešenie je zložité. Verím, že partneri si môžu pomôcť vzájomne, a ak je to ťažké, vždy je možnosť požiadať o pomoc profesionála. Tam, kde je žiarlivosť, býva vnútorná bolesť, neistota, utrpenie, strach, nedostatok bezpečia a dôvery v seba samého," hovorí psychoterapeutka. Žiarlivosť je podľa nej potrebné vnímať ako príležitosť k zmene a nie ako neriešiteľný problém alebo prekážku spolužitia.

Prekonávanie žiarlivosti je jednoducho ultramaratón vo vnútornom teréne žiarliaceho človeka a dobrý partner sa k druhému v tomto ťažkom preteku určite rád pripojí. Žena môže mužovi vysvetliť, že behaním získava krásnu postavu, ktorú na nej tak oceňuje, nehľadiac na duševnú vyrovnanosť, ktorá je tak dôležitá pre výchovu dnešného pubertiaka. Muž bežec môže naopak posilniť sebavedomie partnerky chválením jej nebežeckých predností.

Svet bežcov a nebežcov je kompatibilný. A ak by ste predsa len chceli žiarlivosť na tréningy vyriešiť tým, že tento článok založíte do obľúbenej knihy svojho náprotivku spolu s výstrižkom z katalógu úžasných bežeckých topánok, berte na vedomie, že za pár mesiacov môžete na jeho lepšie časy a tréningových partnerov žiarliť vy.


rungo.cz Barbora Topinková
16.4.2014   /   Bežecká škola   /   Autor: rungo.cz, Barbora Topinková   /    Foto: nike

Ďalšie články