Bežecké topánky - na čo si dávať pri výbere pozor

Bežecké topánky - na čo si dávať pri výbere pozor
Naše nohy sú tak špecifické ako odtlačky našich prstov. Proste čo človek, to originál. Aby sa to ešte skomplikovalo, pridajú sa k tomu špecifiká nášho bežeckého štýlu, naša váha, rôzne dysfunkcie nohy - chodidla, či máte nohy do O alebo do X, alebo rovné ako palica...

Čo ovplyvňuje naše rozhodnutie pri výbere bežeckej topánky ?


    1. veľkosť nohy - dĺžka a šírka, vysoký alebo nízky priehlavok - veľkosť topánky
    2. tvar nohy
    3. naša váha
    4. povrch na ktorom beháme (cesty a spevnené cesty, dráha, terén)
    5. počet nabehaných kilometrov za týždeň
    6. technika behu (cez pätu, cez špičku, kolíska, supinácia, pronácia)
    7. naše preferencie smerom k intenzite behu - tréningová, závodná, tretry
    8. ak máme nohy ploché pozdĺžne, priečne alebo bez dysfunkcie

to ešte nespomínam farbu, nepremokavosť, priedušnosť, jednoduchosť údržby ...

Modré prsty a zliezajúce nechty - ako správne vybrať veľkosť bežeckej topánky


Častým zranením začínajúceho bežca alebo bežkyne sú modré, zrazenou krvou podliate nechty.  Ako sa tomu vyhnúť? Jednoducho, kúpiť si bežeckú topánku o číslo väčšiu než je číslo našej bežnej - dennej topanky. Väčšinou sa odporúča merať vôľu medzi špičkou topánky a palcom, to ale platí len pre prípad, keď máte

Egyptský typ nohy


U egyptského typu záleží tiež na tom, o koľko je palec dlhší ako ostatné prsty, pretože ak je obzvlášť dlhý, potom má jeho majiteľ problém so šírkou topánky, tá sa totiž s veľkosťou (číslom) obuvi tiež zväčšuje - rozširuje.

Grécky typ nohy


U tohto typu nohy by ste mali merať vzdialenosť medzi okrajom topánky a najdlhšieho prsta, ktorým je zvyčajne ukazovák.

Kvadratický typ nohy


Ten kto vlastní tento typ nohy má väčšinou problémy so šírkou topánky - väčšina topánok sa mu zdá úzka, pretože po stranách sa topánky zužujú a malíček s palcom nemajú dostatočný priestor. Aj v prípade egyptskej a kvadratickej nohy odporúčam kupovať si bežeckú topánku o číslo väčšiu než si kupujete bežnú obuv. Nemusíte mať strach, že sa vám noha bude v topánke šúchať, ide o to, si ju poriadne - správne uviazať.

Váha


Bežci a bežkyne s vyššou váhou majú trošku väčší problém. Nie preto, že by výrobcovia topánok na nich nemysleli a nevyrábali obuv pre nich vhodnú, ale problém je v tej váhe. Osobne všetkým týmto ľuďom odporúčam najskôr začať s chôdzou - striedaním rýchlej a pomalej chôdze v intervale 2 minút. S tým, že odporúčam začať na 26 minútach a každý týždeň pridávať 2 min pomalej, 2 min rýchlej chôdze a to buď obdeň alebo 3x týždenne, až sa dostanú na hodinu. Pritom vždy začínať a končiť pomalou chôdzou. Potom sa vrátiť späť zase na 26 minút s tým, že 2 min rýchlo pôjdu a 2 minúty pomaly pobežia. A zase pridávať každý týždeň, tentoraz 2 minúty rýchlej chôdze a 2 minúty behu. Až sa dostanú na hodinu tréningu, môžu začať zase od piky, teda od 26 minút pomalého behu a potom si pridávať 4 minúty pomalého behu týždenne. Než takto ubehnú 1 hodinu v kuse, uplynie 30 mesiacov, za tú dobu už by tá ich váha mala dosť značne klesnúť, svaly, úpony a kĺby by sa mali spevniť a posilniť natoľko, že už im nebude hroziť takmer žiadne riziko vyplývajúce z toho, že budú behať. Navyše za tých 30 mesiacov sa im pohyb stane natoľko vlastným, že už si bez neho svoj ​​život nebudú vedieť ani predstaviť.

A teraz späť k tým topánkam. Ľuďom s vyššou váhou by som jednoznačne odporučil, aby najskôr zašli do predajne, kde im vypracujú analýzu nohy a na základe toho odporučia pre nich vhodnú obuv. Ak bývate v miestach, kde takáto predajňa nie je, alebo nemáte možnosť si do nej dôjsť, vždy začínajte svoj ​​výber u obuvi označenej control - znamená to, že táto obuv je technicky prispôsobená tomu, aby viac kontrolovala váš pohyb a pokiaľ možno, čo najviac znížila riziko možnosti vzniku úrazu, vyplývajúceho z preťaženia vášho pohybového aparátu.

Povrch


V podstate sa dá povedať, že pokiaľ ide o beh a povrch na ktorom sa behá, tak máte na výber z týchto typov:

     * cestné
     * terénne - trailová
     * špeciálna - závodné tretry
     * špeciálne zimné návleky

Čím sa líšia, aké sú ich prednosti, dá sa behať v trailovej topánke na ceste a v cestnej topánke v teréne, k čomu sú dobré klincové tretry? Je lepšie v zime behať v tretrách ? To vyberám náhodne z najčastejších otázok, ktoré som dostával, alebo dostávam . Nedivím sa, že sa potom ľudia, ktorí začínajú behať, pýtajú znova a znova, takže sa tentoraz pokúsim zodpovedať tieto otázky v jednom texte, aby som mal uľahčenú pozíciu, keď budem na neho odkazovať:). To je samozrejme tiež dôvod, druhý je ten, že nebudete musieť preklikávať a hľadať, kde sa o tom dočítate.

Cestné bežecké topánky


Ako sám názov hovorí, je to topánka určená na behanie po cestách a spevnených terénoch. Neznamená to ale, že s ňou nemôžete vbehnúť do lesa. Len musíte počítať s tým, že ak pobežíte lesom cestou necestou, môžete si topánku viac zašpiniť, roztrhnúť zvršok, prípadne skĺznuť po rôznych nerovnostiach.

Cestná topánka - tréningová
je najčastejšie vyrábanou topánkou, u väčšiny výrobcov.

Na cestnej topánke nás najviac zaujíma ako:


     * stlmí náš vplyv na tvrdý podklad - ochráni náš pohybový a oporný aparát pred možnými problémami (bolesti kĺbov, poškodenie väzov a šliach, zápaly z preťaženia - achilovky, predkolenia, bolesť chrbta)

     * povedie náš krok - kontrola pohybu - dôležitá funkčná vlastnosť i s ohľadom na náš bežecký štýl (päta, špička, celá noha, kolíska)
     * ako sa z nej odrazíme - odrazové schopnosti
     * zmierni následky dysbalancie nohy (pronácia, supinácie), dysfunkcia nohy (priečna alebo pozdĺžna plochosť nohy)
     * ako sa do nej naša noha vojde - veľkosť a šírka topánky
     * ako sa v topánke budeme cítiť
     * ako sa v nej budú naše nohy potiť - odvod potu mimo topánky - aký má zvršok
     * upevnenie zvršku a medzipodrážka - švy - aby nás zvnútra netlačili a nezvyšovali riziko vzniku pľuzgierov

Cestná tréningová topánka


má za úlohu nás čo najviac ochrániť pred možnosťou vzniku zranenia v dôsledku toho, že beháme po tvrdom povrchu. Z toho dôvodu je hlavnou vlastnosťou tejto topánky dobré stlmenie sily, ktoré dopadajú na tento povrch. Sila nášho dopadajúceho tela - jej hodnota - sa odvíja od našej váhy, nášho bežeckého štýlu a našej neohrabanosti (ladnosti pohybu). Preto nemôžeme chcieť od tejto topánky, aby sme sa z nej dobre odrazili. Tieto dve vlastniť idú zákonite proti sebe. Je síce pravda, že materiál na zadnej časti topánky je z viac tlmiaceho materiálu, ako materiál na špičke, ale nikdy nedosiahneme u tejto topánky toho, aby odraz z nej bol dynamický. Ak preferujeme dynamiku odrazu, musíme si kúpiť cestnú topánku - pretekársku.

Na krosovej (trailovej) topánke nás bude najviac zaujímať:


     * podrážka - spôsob vykonania - aby sme sa v mäkkom teréne mohli dobre odraziť a nekĺzalo nám to. Z toho dôvodu nie je u týchto topánok možné v medzipodrážke použiť také materiály, aby topánka zároveň dobre tlmila, pretože tým by sme znižovali celkovú kompaktnosť, ktorú krosová topánka musí mať, aby sme v nej v teréne nešmýkali a mohli sa odraziť i z mäkkého podkladu.
     * zvršok u trailovej topánky musia byť z pevnejšieho materiálu, aby ste si ju pri behaní v teréne hneď neroztrhali. Pavučinkový zvršok cestných topánok by tu čoskoro vzal za svoje. Z toho dôvodu sú trailovej topánky často o niečo ťažšie a vyzerajú robustnejšie než topánky určené na beh po ceste, ale napr. Salomon či Scotty určené pre beh v teréne vás prekvapia po tejto stránke aj docela nízkou váhou, čo najviac oceníte, keď prebehnete bahnom a budete cítiť každé deko. Mizuno a Adidas však majú pre tento typ behania tiež veľmi dobré a kvalitné topánky
     * odolnosť proti vlhku a vode - GoreTex a nano technológia - predsa len keď bežíme po orosenej lúke alebo v lesnej tráve po alebo v daždi, je dobré mať aspoň nohy v suchu, obzvlášť, keď máme pred sebou treba celodenný výbeh.

Pretekárske bežecké topánky


Pretekárske bežecké topánky vás k sebe pritiahnú tým, že vyzerajú veľmi spanilo, sú na prvý pohľad iné. Sú subtílne, majú švih, majú krásne farby a už tým vo vás vyvolávajú pocit, že toto sú tie najlepšie topánky na behanie. Priamo z nich cítite tú dynamiku, s ktorou sa odrazíte do krásneho, dlhého, ladného kroku. Áno, toto všetko tieto topánky dokonca aj vedia. Len je potrebné si uvedomiť, že všetko to, čo vás na nich priťahuje v sebe skrýva jeden fígeľ - toto nie sú topánky na bežný, každodenný tréning. Tieto topánočky sú určené pre preteky a na tréning vo vyšších intenzitách, tréning špeciálneho tempa a tréning rýchlosti. Ak to nie sú typy tréningu, ktoré máte zaradené vo svojom tréningovom pláne, tak si ich zatiaľ nekupujte, pretože prípadne aj váš prvý maratón v pohode absolvujete v cestných tréningových topánkach.

Ak sú vaše pretekárske ambície vyššie, tak by som vám rozhodne odporučil si jeden pár závodných topánok kúpiť. Pretekárska topánka vám môže pomôcť zlepšiť váš čas pri preteku, ak ste dobre trénovaní, o 10 i viac sekúnd na kilometer a to už stojí za to.

Tretry


Tretry ocenia pretekári, pre hobby a občas na nejaký závod zavítajúceho bežca či bežkyňe nemá zmysel si ich kupovať. Tretry sú tie topánky, ktoré majú v podrážke klince, aby sa s jej pomocou mohol človek dobre odraziť. Dobre ich využijete na dráhe alebo v teréne.

Dysfunkcia nohy


     * priečne plochá noha
     * pozdĺžne plochá noha
     * vnútorný nášľap - pronácia
     * vonkajší nášľap - supinácia
     * vysoký alebo nízky priehlavok

Bežecký krok


Ľahká supinácia je celkom bežný - normálny jav, pretože bežecký krok väčšiny bežkýň a bežcov by mal vyzerať tak, že pri dopade je noha veľmi, ale naozaj veľmi ľahko vytočená von. Potom ako sa pomaly noha po podklade odvíja, vykonáva akúsi kolísku, takže chvíľu pred tým, než sa odrážame, by sa vaša noha mala ľahko oprieť o bruško palca a hneď v tom okamihu už by sa mala zase stáčať smerom von, s tým, že odraz je vedený cez palec, prstenník a prostredník, presne v tomto poradí. Teda ak máte tvar nohy egyptskej, gréckej z toho najskôr bude vyradený prostredník a u kvadratickej sa v podstate zapoja všetky tieto tri prsty do odrazu naraz.

Pronácia


Ak našľapujete dovnútra, čo robia väčšinou ženy, u nich je to dané anatómiou (širšia panva), ale to pri miernejšom vykonaní rieši dámska bežecká topánka už v základe, a potom ľudia s vyššou váhou, máte dve možnosti. Prvá je, že budete chcieť po predavačovi bežeckú obuv, ktorá má toto ošetrené a výrobcovia ju označujú ako control alebo support - značí kontrolu resp. podporu pohybu, alebo si necháte vyrobiť pre seba, svoje nohy, špeciálne vložky do topánok, ktoré vašu dysfunkciu berú na vedomie - proste ju zrušia.

Ploché nohy


Ak máte ploché nohy, zase týmto problémom väčšinou trpia väčšie váhy,  tak by som im odporučil riešiť to špeciálnymi vložkami do topánok, a to nielen bežeckých. To platí aj pre pronátorov, že vložky, ktoré si nechajú u pediatra urobiť - tak sa volá totiž ten špecialista, ktorý sa stará o nohy, potom nosia do všetkých topánok, čo majú. Okrem teda lodičiek a topánok na vysokých opatkoch, do tých sa bohužiaľ nezmestia.

Ak máte problémy s chrbtom, tak by som vám tiež odporučil navštíviť pediatra, pretože tieto problémy väčšinou vznikajú už dole na nohe - chodidle. Samozrejme problémy s chrbtom môžu byť spôsobené aj inými dysbalanciami vášho svalového korzetu, ale začať u nohy by som rovnako odporučil aj v prípade, že ste naposledy cvičili či behali niekedy v ôsmej triede základnej školy a odvtedy nič, už preto držíte pokope len silou vôle.
24.3.2011   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil

Ďalšie články