Volko v skvelom slovenskom rekorde 20,33 s zlatý na 200 m, má limit na MS v Londýne

XI. majstrovstvách Európy do 23 rokov v atletike v poľskom meste Bydgoszcz (13. - 16. 7. 2017)
Ján Volko je dvojnásobným medailistom z XI. majstrovstvách Európy do 23 rokov v atletike v poľskom meste Bydgoszcz (13. - 16. 7. 2017). Skvelý slovenský šprintér k striebru na 100 m pridal zlatú medailu v behu na 200 m v novom národnom rekorde 20,33 s, čo je zároveň splnený limit na augustové majstrovstvá sveta v Londýne aj nový rekordný čas svetového šampionátu do 23 rokov. Striebro si vybojoval Francúz Gautier Dautremer (20,66) a bronz ide do Nemecka zásluhou Rogera Gurského (20,70). Limit pre účasť na MS 2017 v atletike je 20,44 s, Volko ho prekonal o 11 stotín.

Bez tohto súhlasu si môžete obsah otvoriť v samostatnom okne:

Siedmim účastníkom finále na 200 m fúkal do chrbta ideálny vietor 1,6 s. Ján Volko v dráhe číslo 6 solídne odštartoval, mal štvrtý najlepší reakčný čas (0,158) a už do zákruty sa vrútil na prvom mieste. Neskôr z nej vybehol ako suverénny líder a v cieľovej rovinke svoj náskok ešte zveľadil. Zvíťazil s obrovským náskokom, striebornému Francúzovi Dautremerovi nadelil 33 stotín sekundy. Pritom Dautremer si tiež utvoril osobný rekord. Už predtým v sobotňajšom prvom semifinále sa Volko blysol slovenským rekordom 20,54 s, svoje a zároveň národné maximum z júnového Tel Avivu vtedy vylepšil o 7 stotín sekundy. Celkovo má Volko v roku 2017 pod holým nebom na konte 9 behov na 200 m a až štyrikrát posúval hranicu slovenského rekordu.

"Nečakal som, že môžem byť až taký rýchly. Bol to už môj šiesty beh počas tohto šampionátu a som aj unavený. Chcel som len zabojovať a byť taký rýchly, ako sa len dá. Všetko sa to otočilo takým spôsobom, že z toho boli moje životné preteky," vravel Ján Volko v prvom interview v cieli na webe Európskej atletiky. Neskôr pre agentúru SITA pokračoval: "Čakal som, že môžem byť trochu rýchlejší ako v semifinále, keď to bolo 20,54. Keď som dobehol do cieľa, časomer na malej tabuli sa nezastavil, takže som v prvej chvíli nevedel, aký je výsledný čas. Až neskôr na veľkej tabuli s výsledkami zasvietilo 20,33. Nepredpokladal som, že už tak skoro budem atakovať čas až takmer k 20,30. Myslím si však, že vzhľadom na finále na ME to prišlo v správny moment. Ešte som nevidel svoj finálový beh, ale mám pocit, že už pri výbehu zo zákruty som bol na čele a v cieľovej rovinky som ešte čosi pridal. Trochu som sa aj bál, lebo závery niekedy bývajú zradné, už sa mi to raz stalo, že ma prešprintovali v cieľovej rovinke. Som šťastný a myslím si, že všetci okolo mňa tiež. Splnený limit na MS do Londýna beriem ako odmenu. To už je iná sféra, inak nastavená latka. Pôjdem si to tam maximálne užiť. Teším sa."

"Bola som pred finále optimistka, tipovala som, že môže zabehnúť 20,47, ale toto je výrazne nadplán! Jankovmu behu sa nedá nič vyčítať. Pred finále som mu povedala, aby sa sústredil na štart, lebo ten bude dôležitý. Rovnako bude dôležité ako vybehne zo zákruty a tiež to, aby mu nespadli kolená na posledných 20 m. Mal by teda bežať až za cieľ. Poznám jeho kondičné schopnosti, ktoré sú úžasné. Ešte stále nedosiahol svoje hranice. Pred štartom som mu zdôrazňovala, že mu verím a že je na tom lepšie ako ostatní. Tipovala som dobre. Oslavy budú, ale Janko tieto veci veľmi neobľubuje. Chvíľku sa zdrží, decentne si pripije a potom si pôjde oddýchnuť. Dlhá noc však čaká na ľudí, ktorí sú tu s nami a majú ho radi," referovala trénerka Naďa Bendová.

"Osobne si myslím, že je to jeden z najlepších výkonov celého európskeho šampionátu do 23 rokov. Dokazuje to aj fakt, že ide o rekord ME do 23 rokov. Sme hrdí na to, že máme takého atléta, Slováka, ktorý dokázal v šprintoch fantasticky reprezentovať a získať zlato a striebro. Naposledy predtým slovenský atlét získal medailu na ME do 23 rokov pred 10 rokmi a zlatú dokonca pred šestnástimi. Jana Volka vnímam ako obrovský talent na 200 m, hoci teraz sám tvrdil, že na stovke sa cítil lepšie. Veľmi sme si priali, aby získal cenné kovy, tým sa netajíme. Zlato a striebro je však určite viac ako sme sa odvážili predpovedať," reagoval na Jána Volka šéf Slovenského atletického zväzu Peter Korčok.

Pohľad do európskych tabuliek vraví, že len deviati šprintéri v tomto roku na starom kontinente zabehli 200 m rýchlejšie ako Ján Volko. Na čele tabuliek je Brit Nethanee Mitchell-Blake (20,04), rovnaký čas ako 20-ročný Slovák zabehol Grék Likóurgos-Stéfanos Tsákonas (20,33).

Tohtoročný halový vicemajster Európy na 60 m z Belehradu Volko (BK HNTN Bratislava) získal tretiu zlatú a celkovo siedmu medailu pre slovenskú atletiku na ME do 23 rokov v histórii (3-2-2). Zlatý bol predtým dvakrát len guliara Mikuláša Konopku, ktorý získal najcennejší kov v rokoch 1999 a 2001. V slovenskej medailovej zbierke z európskych šampionátov tejto vekovej kategórie je aj aktuálne Volkovo striebro na 100 m a tiež striebro Lucie Klocovej na 800 m v roku 2003 a dva bronzy - kladivári Miloslav Konopka (2001) a Marcel Lomnický (2007).

Ján Volko, zverenec Nade Bendovej a Róberta Kresťanka, má na ME do 23 rokov na štadión Zawisze v Bydgoszczi životnú formu. V najkratšom šprinte na 100 m získal v piatok podvečer striebornú medailu výkonom 10,18 s, ktorý je len o 2 stotinky horší ako slovenský rekord rovnako v jeho podaní. Základným cieľom Volka v Poľsku bol postup do finále na oboch hladkých šprintérskych tratiach.

Výsledky - ME v atletike do 23 rokov - Bydgoszcz (Poľ.) - sobota:

Muži - 200 m - finále (+1,6 m/s): 1. Volko (SR) 20,33 - slovenský rekord a rekord ME do 23 rokov, 2. Dautremer 20,66, 3. Gurski (Nem.) 20,70, 4. Quarcoo (Nór.) 20,80, 5. Svensson (Švéd.) 20,95, 6. Cortelazzo (Tal.) 21,05.
15.7.2017 / Dráhové behy / SITA /  Foto: twitter