Veľká cena BK Hodonín napísala svoj 4. ročník

Malacky (28. 4. 2011, 23:40). V Hodoníne pokračovala po veľkonočných sviatkoch súťaž pre milovníkov vytrvalostných behov – Moravsko-slovenský bežecký pohár (MSBP). Podujatie s názvom Veľká cena BK Hodonín napísala svoj 4. ročník (ide teda o „mladučkú“ súťaž, ktorej držíme palce, aby napredovala) a predstavovala šieste kolo v rámci pohára.
Kým väčšina pretekov v rámci MSBP má charakter cestných alebo krosových behov, Veľká cena BK Hodonín je orientovaná na tartanovú dráhu krásneho a útulného štadióna v Hodoníne. Všetky behy rôznych vekových kategórií sa odohrávajú na ovále. Čo si o tom myslieť? Každý má na dráhové preteky svoj názor – niekto ich vyhľadáva, niekto ich priam neznáša pre ich stereotypnosť. Na dráhe však možno dosahovať najkvalitnejšie osobné časy, možno použiť tretry a navyše si môžete byť istý, že keď napríklad rozhodca zahlási posledný kilometer, tak to bude kilometer. Teda – mal by byť J. A taktiež nemáte kde zablúdiť.

Organizátori zlúčili kategóriu žien, žien nad 35 rokov a mužov nad 60 a 65 rokov dohromady. Tento beh sa nazýva Antošova míľa, meria 1 609 m (to je presný prepočet míle na metre...). Medzi ženami nad 35 rokov zvíťazila Marta Durnová z Branopac Veselí nad Moravou, druhá bola Zuzana Stoličná z REDE Bratislava, na treťom mieste finišovala Gabriela Janíková z AC Malacky.

Medzi mužmi bola konkurencia istotne vyššia ako minulý rok (minuloročný víťaz Pavol Michalčík dosiahol najlepší čas 15:48 min). Tentoraz prišiel Lukáš Kučera z Univerzity Brno, ktorý sa zúčastnil už na niekoľkých tohtoročných podujatiach MSBP a vždy bol zdolaný svojím bratom Martinom. Martin však teraz zostal doma, podľa Lukáša pracuje v školstve a mal teda povinnosti. Lukáš bol tak najväčší favorit pretekov, svoje mal však čo povedať aj ďalší brniansky pretekár František Mahovský (štvrtý na pretekoch Veľká Morava v Mikulčiciach – 10 km). Jakub Valachovič z AC Malacky sa ich mal držať a snažiť sa vedno s nimi dosiahnuť na osobný rekord na tejto trati (ten mal dosiaľ hodnotu 16:19 min). Okrem týchto pretekárov štartovali Skaličania Ľubo Rehuš, Miro Hlúpik alebo Patrik Portášik.

Po štarte sa v čele usadil Lukáš Kučera, ktorý preteky rozbehol v ideálnom tempe (prvý kilometer za 3 minúty). Hneď za ním sa držala dvojica Mahovský, Valachovič. Títo pretekári sa čoskoro vzdialili ostatným pretekárom a aj hlásateľ na štadióne už počas prekonávania tretieho kilometra hlásil, že o trojici na stupňoch víťazov je zrejme už rozhodnuté. Kučera sa spočiatku striedal s Mahovským na vedúcej pozícii. Jakub Valachovič sa držal dvojice de facto dva kilometre (medzičas po druhom kilometri 6:04 min). Potom začal mierne strácať. „Tri kilometre boli približne za 9:10 min, to bolo stále rýchle tempo. Videl som, že tretiu priečku držím pevne v rukách. Zvoľnil som - cielene som sa šetril na sobotňajšie preteky v Nových Zámkoch, kde pobežím prvý raz v sezóne 3 kilometre prekážok. Bol som si vedomý, že Kučeru aj Mahovského by som len sťažka zdolal, hoci – ktovie...,“ vravel Jakub, ktorý napokon mal v cieli stratu na víťaza Lukáša Kučeru dvadsať sekúnd (okolo 100 metrov) a na Mahovského 8 sekúnd. Kučera bežal posledných 1 500 metrov prakticky sám, po pretekoch bol spokojný a vravel, že čas 15:14 min by mal byť jeho osobným rekordom. Jakub taktiež výrazne vylepšil osobný rekord na 15:34 min: „Je to fajn, bežalo sa mi výborne. Chlapci rozbehli preteky v ideálnom tempe na úrovni troch minút na kilometer. Aspoň takto by sa to zrejme malo behať. Nefúkalo, nebolo teplo, nebola zima. Vzduch bol svieži a atmosféra pretekov vrúcna. Podujatia MSBP sa mi začínajú páčiť čoraz viac, možno sa podobnej priateľskej atmosféry raz dočkám aj na slovenských dráhových pretekoch, hoci o tom významne pochybujem.“

Zaujímavý bol duel medzi Petrom Kadlecom a Jirkom Brožíkom v kategórii mužov nad 40 rokov. Ich trať s názvom Memoriál Jardy Chromého merala tri kilometre. Kadlec zdolal Brožíka o jedinú sekundu (Kadlec 9:53 min, Brožík 9:54 min). Aj tak sú výkony pod desať minút v prípade pretekárov, ktorí už sú v kategórii veteránov, celkom úctyhodné.

Ďalšie podujatia v rámci MSBP sa konajú budúci víkend v Rohatci (10 km) a o týždeň potom v krásnom prostredí lesov v Plaveckom Štvrtku (Mravenčárska míľa – kros 5 621 m – vyzerá to na presné meranie J). Takže aspoň v prípade Plaveckého štvrtka – výzva pre Malačanov – je to blízko – príďte si zabehať. Usporiadateľ síce neorganizuje detské preteky, ktoré sa stávajú tradičným doplnkom podujatí MSBP. Je to škoda, ale čo už.