Slovenské štvorstovkárky skončili na HMS v semifinále

Pre slovenské štvorstovkárky sa na 17. halových majstrovstvách sveta v atletike v anglickom Birminghame skončilo účinkovanie v semifinále.
 BIRMINGHAM 2. marca - Pre slovenské štvorstovkárky sa účinkovanie na 17. halových majstrovstvách sveta v atletike v anglickom Birminghame skončilo v semifinále. Obe dobehli vo svojich behoch posledné: Alexandra Bezeková v prvom semifinále piata za 53,05 (po diskvalifikácii druhej Sprungerovej), takisto Iveta Putalová v treťom časom 53,46 sekundy (po diskvalifikácii pôvodne druhej Belimpasakiovej z Grécka). Slovenky obsadili v konečnom účtovaní 9. a 15. miesto. Do sobotného 6-členného finále postúpili len prvé dva z každého z troch semifinálových behov. Z postupových pozícii diskvalifikovali v I. behu Švajčiarku Sprungerovú, v druhom víťaznú McPhersonovú z Jamajky a v treťom Belimpasakiovú z Grécka, ktorá dobehla druhá.

Alexandra Bezeková (Atletika o. z. Košice) obsadila v prvom semifinále piatu priečku časom 53,05 sekundy, o 27 stotín pomalším ako v rozbehu. Dvadsaťpäťročnej zverenke Rastislava Miška v tretej štvorstovke v sezóne už akoby chýbala iskra, pre šprintérsku špecialistku ktorá si v tohtoročnej hale len „odskočila“ na 400 m, bola 8-hodinová pauza medzi rozbehom a semifinále príliš krátka. Napriek tomu však v konečnom účtovaní obsadila výborné 9. Miesto. Bezekovej semifinále vyhrala hlavná favoritka Shakima Wimbleyová z USA za 51,34, druhú finálovú miestenku si vybojovala po diskvalifikácii líderky európskych tabuliek Léy Sprungerovej zo Švajčiarka domáca Eilih Doylová (52,15).

Slovenská rekordérka Iveta Putalová(ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) márne čakala na svoj povestný finiš, zo šiestej priečky, na ktorej sa usadila po zbiehaní, sa už dopredu neposunula a prišla o možnosť obhájiť finálové 6. miesto z Portlandu 2016. Zverenka Marcela Lopuchovského napokon skončila piata (53,46), keďže dodatočne diskvalifikovali druhú v cieli Grékyňu Belimpasakiovú. Tretie semifinále vyhrala tohtoročná šampiónka USA Courtney Okolová za 51,79 sekundy.

Výsledky:

ŽENY 400 m - I. semifinále: 1. Wimbleyová (USA) 51,34, 2. Doylová (V. Brit.) 52,15 - postup do finále, 3. Šerkšnieneé (Lit.) 52,62, 4. Jaroščuková-Ryžykovová (Ukr.) 52,74, 5. Alexandra Bezeková (SR) 53,05, Sprungerová (Švač.) diskvalifikovaná 400 m - II. semifinále: 1. Swietyová-Erseticová 52,63 (na tisíciny 52,621), 2. Z. Clarková (V. Brit.) 52,63 (na tisíciny 52,624) - postup do finále, 3. Ghafoorová (Hol.) 53,14, 4. Lukudová (Tal.) 53,18, 5. Gonská (Nem.) 53,45, McPhersonová (Jam.) diskvalifikovaná 400 m - III. semifinále: 1. Okolová (USA) 51,79, 2. Jenkinsová (Jam.) 52,42 - postup do finále, 3. Healyová (Ír.) 53,26, 4. Vondrová (ČR) 53,32, 5. Iveta Putalová (SR) 53,46, Belimpasakiová (Gréc.) diskvalifikovaná

Semifinále - celkové poradie: 1. Wimbleyová 51,34, 2. Okolová (obe USA) 51,79, 3. Doylová (V. Brit.) 52,15,... 9. Alexandra Bezeková 53,05, 15. Iveta Putalová (obe SR) 53,46.

2.3.2018   /   Dráhové behy   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP