ME23: Gajanová vo finále osemstovky definitívne štvrtá, Íri uspeli s protestom

Gabriela Gajanová dobehla vo finále na 800 m na ME v atletike do 23 rokov štvrtá, neskôr sa posunula na 3. miesto a nakoniec skončila predsa len štvrtá
 BRATISLAVA 13. júla - Slovenská reprezentantka Gabriela Gajanová vo švédskom Gävle na ME do 23 rokov v atletike v behu na 800 m napokon definitívne zostala bez medaily. Devätnásťročná gymnazistka pochádzajúca z Bobrovca a súťažiaca za AK ZŤS Martin dobehla do cieľa štvrtá, pôvodne bronzovú Írku Powerovú potom diskvalifikovali, ale neskôr uspela s protestom. Zverenka trénera Pavla Slouku Gajanová nakoniec nevylepšila minuloročnú štvrtú priečku z juniorských MS v Tampere.

Gajanová sa z bronzu tešila ani nie hodinu a pol. Odvolacia jury prijala protest írskej výpravy proti diskvalifikácii pôvodne tretej Nadie Powerovej podľa pravidla IAAF 162.2 - obstructing another athlete (prekážanie inému športovcovi).

Finále na 800 m sa bežalo takticky, medzičas na 400 m bol 1:05,85 min, takže o všetkom sa rozhodovalo v samom závere. Dvesto metrov pred cieľom nastúpili Britky Reekieová (vyhrala za 2:05,19) a Bakerová (2:06,33), ktorým líderka európskych tabuliek v tejto vekovej kategórii Gajanová nestačila. V cieľovej rovinke sa mladá Slovenka svojím povestným dravým finišom snažila predstihnúť v súboji o bronz Powerovú, Írka jej atak odrazila. Gajanová prehrala duel o medailu o desatinku (2:06,68 - 2:06,78).

Gabriela Gajanová bude ešte aj o dva roky súťažiť v tejto vekovej kategórii a bude mať šancu na medailový reparát.

Aktualizovaný prehľad úspechov Gabriely Gajanovej na 800 m:

ME 2016 do 18 rokov Tbilisi (Gruz.) - bronz
MEJ 2017 Grosseto (Tal.) - bronz
MSJ 2018 Tampere (Fín.) - 4. miesto
ME 2019 do 23 rokov Gävle (Švéd.) - 4. miesto

13.7.2019   /   Dráhové behy   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: Gabriela Gajanová