Polmaratónske tituly pre Urbana a Martinskú

Jubilejný 50. ročník Behu k srdcu SNP v Martine vyhral na polmaratónskej trati Keňan Abel Kibet, majstrami Slovenska Jozef Urban a Jana Martinská
MARTIN 23. mája - Jubilejný 50. ročník Behu k srdcu SNP v Martine vyhral na polmaratónskej trati Keňan Abel Kibet časom 1:05:52 h a zinkasoval prémiu 300 eur. Za rekordom podujatia svojho krajana Saweho z roku 2012 zaostal iba o 15 sekúnd. Kibet z maďarského Benedek Teamu mal už na 10. kilometri vyše minútový náskok pred krajanmi Kemboiom a Kipronom a ten potom ešte výrazne zvýšil až do cieľa.

Najlepší zo Slovákov bol 29-ročný Jozef Urban (JM Demolex Bardejov), ktorý skončil pôvodne štvrtý iba 11 sekúnd za Keňanom Kipronom, no Keňana pre sktátenie trate v záverečnom kilometri napokon diskvalifikovali a „bronz“ získal zverenec Dušana Valenta. Urban zároveň obhájil titul majstra Slovenska v polmaratóne.

"Keňan sa na konci už len otáčal, zjavne toho mal plné zuby. Mne sa bežalo fajn a každým krokom som sa k nemu približoval. Teší ma titul i slovenský výkon roka 1:07:49 h, hoci som v upršanom počasí nebežal vôbec na čas. Chcel som len obhájiť titul, výkon roka je čerešnička na torte. Chcem sa poďakovať môjmu trénerovi Dušanovi Valentovi za výbornú prácu a za trpezlivosť so mnou, lebo niekedy to má naozaj ťažké. Zlato som vybojoval hlavne preňho a tiež moju rodinu a kamarátov," uviedol Jozef Urban.

Striebro na domácom šampionáte si vybojoval predvlaňajší majster SR Tibor Sahajda (TJ Obal servis Košice) a bronz patril Branislavovi Šarkanovi (MKŠS Kysucké Nové Mesto), tohtoročnému vicemajstrovi SR na 10 000 m na

V súťaži žien jasne triumfovala Stellah Barsosiová z Kene solídnym výkonom 1:16:44 h, zinkasovala zaň 200 eur. Celkovo druhá, no v hodnotení majstrovstiev SR prvá, skončila Jana Martinská z MAC Redox Lučenec za 1:25:13 h a vybojovala si svoj prvý slovenský polmaratónsky titul v kariére. Striebro v rámci M-SR získala šampiónka z roku 2011 Sylvia Šebestian a bronz obhajkyňa zlata Adriana Vitková.

Jubilejný 50. ročník Behu k srdcu SNP a 22. majstrovstvá Slovenska v polmaratóne zorganizovali Slovenský atletický zäz a AK ZŤS Martin v spolupráci s martinským magistrátom a kanceláriou Zdravé mesto.

Výsledky:

Muži: 1. Abel Kibet 1:05:52, 2. Henry Kemboi (obaja Keňa) 1:07:07, 3. Jozef Urban (SR/JM Demolex Bardejov) 1:07:49, 4. Tibor Sahajda (SR/TJ Obal servis Košice) 1:08:34, 5. Branislav Šarkan (SR/MKŠŠ Kys. N. Mesto) 1:10:44, 6. Boris Csiba (BMSC Bratislava) 1:11:28. M-SR: 1. Jozef Urban (JM Demolex Bardejov) 1:07:49, 2. Tibor Sahajda (TJ Obal servis Košice) 1:08:34, 3. Branislav Šarkan (MKŠŠ Kys. N. Mesto) 1:10:44. Ženy: 1. Stellah Barsosiová (Keňa) 1:16:44, 2. Jana Martinská (SR/MAC Redox Lučenec) 1:25:13, 3. Natalia Malá (Ukr.) 1:26:04. M-SR: 1. Jana Martinská (MAC Redox Lučenec) 1:25:13, 2. Sylvia Šebestian (Atletika ŠK Skalica) 1:26:21, 3. Adriana Vitková (MKŠS Kys. N. Mesto) 1:31:59. Zdravé mesto - muži, 5 km: 1. Miroslav Vanko (Martin) 17:49, ženy - 5 km: 1. Jana Šulhánková (VW Martin) 23:37.