Od Tatier k Dunaju 2018 s rekordnou účasťou 220 štafiet, na štarte aj dvaja sólo bežci

Od Tatier k Dunaju 2018 s rekordnou účasťou 220 štafiet, na štarte aj dvaja sólo bežci
Najväčší slovenský štafetový beh na Slovensku "Od Tatier k Dunaju“ pobeží tento rok rekordných 220 tímov
BRATISLAVA 14. augusta - Unikátne bežecké podujatie Od Tatier k Dunaju má pred sebou 6. ročník, ktorý sa uskutoční 18. a 19. augusta na 345 km dlhej trase z Jasnej v Nízkych Tatrách do Bratislavy na Tyršovo nábrežie. O narastajúcej popularite podujatia svedčí aj rekordný počet prihlásených tímov. "Tento rok sa postaví na štart 220 štafiet a takmer 2700 bežcov (vlani štartovalo 205 družstiev, 2380 bežcov, pozn.), čím sa nám opäť podarilo posunúť hranicu účastníkov. Vypredané sme už mali dávno pred štartom, dokonca boli aj tímy náhradníkov čakajúcich na prípadné uvoľnené miesto. Pôvodne sme mali limit 200 tímov, ale pre veľký záujem sme kapacitu navýšili. V tejto chvíli si netrúfam povedať, aký je náš maximálny limit, ale nechceme za každú cenu trhať rekordy v účasti. Teraz ideme s 220 štafetami a uvidíme, ako to zvládneme. Verím, že úspešne a k spokojnosti," povedal na utorkovej tlačovej konferencii riaditeľ pretekov Štefan Šogor.

Podujatie je výnimočné nielen počtom zúčastnených, ale aj svojím charakterom. "Beh Od Tatier k Dunaju spája celé Slovensko. Počas neho môžu bežci nielen domáci, ale aj zahraniční účastníci, ktorých je v rôznych firemných štafetách dosť, spoznávať krásy našej krajiny," poznamenal popredný slovenský vytrvalec Gabriel Švajda, ktorý bude ako ambasádor čakať bežcov v cieli a odovzdávať im medaily.

Trasa behu Od Tatier k Dunaju vedie zväčša (95 %) po asfaltových cestách 2. a 3. triedy, ale beží sa tiež cez lesy, horské cesty územím dvoch národných parkov, aj ponad vodu či cez centrá miest. Rozdelená je celkovo na 36 úsekov rôznej dĺžky (7 až 12 km) a náročnosti prevýšenia. Každý tím beží celú trasu štafetovým spôsobom, úsek beží vždy len jeden člen a ostatní sa presúvajú autami na ďalšie odovzdávanie štafety. V porovnaní s vlaňajškom sa trať nemenila. "Jedným z dôvodov bola skutočnosť, že odozva v miestnych komunitách bola veľmi silná a nám bolo jednoducho ľúto, keby sme niektoré obce obišli," vysvetlil Šogor a pokračoval: "Jednotlivé úseky sú veľmi rozdielne, začína sa ťažšími so značným prevýšením v okolí nízkotatranských končiarov. Podľa mňa je úžasné sledovať, ako aj jednotlivé obce, cez ktoré sa beží, žijú behom a z povzbudzovania sa už stala tradícia. Niektoré majú tím ´povzbudzovačiek´, klub futbalových fanúšikov, dychovku. Je to rozmanité ako aj úseky nášho behu." Tradične sa pobeží aj cez centrum Banskej Bystrice, ďalej cez Tekov, Hont, Dolnú Nitru, ale aj cez Žitný ostrov a Gabčíkovo až do centra Bratislavy.

Do súperenia v behu Od Tatier k Dunaju sa mohli hlásiť bežci bez rozdielu veku, výkonnosti a pohlavia, súťaží sa v piatich rôznych kategóriách. Najpočetnejšie zastúpenie majú kategórie 9 až 12-členných miešaných, prípadne čisto mužských alebo ženských tímov. Každý člen pobeží minimálne 3 úseky, teda približne 30 km. Skúsenejší bežci vytvorili len 6-členné tímy, každý z nich teda pobeží až 60 kilometrov, keďže beží vždy dva štandardné úseky za sebou. Tímy si volia vlastné názvy a kapitána, ktorý zodpovedá voči organizátorom za členov svojho tímu. Okrem poctivej prípravy pred behom je dôležité zvoliť si vhodnú taktiku a správne si úseky rozdeliť medzi členov tímu. Minuloroční víťazi celú trasu zdolali za 23 hodín a 9 minút, do cieľa dobehli všetky tímy. "Po minuloročnej prestávke sa vracia aj neoficiálna kategória sólo bežcov, ktorí absolvujú celú trať. Tento rok sa prihlásili dvaja, jeden zo Slovinska a druhý je Slovák,“ dodal Šogor, podľa ktorého slov sa na základe predpovede počasia môžu bežci pripraviť na 20 - 25 stupňov na štarte a 30 stupňov v cieli.
Prvýkrát bude mať beh Od Tatier k Dunaju aj charitatívny rozmer. Tímy počas behu prispejú k obnove po povodniach zničených Vysokých Tatier. Nadácia VÚB banky tento rok prispeje na obnovu mosta pri Rainerovej chate vo Vysokých Tatrách. V závere prvého úseku behu zmerajú bežcovi č. 1 rýchlosť a jej hodnota bude znamenať výšku príspevku v eurách na obnovu mosta.

Organizátori prichádzajú aj s novinkami v aplikácii pre komunikáciu v tímoch či s organizátormi. "Aplikáciu sme vylepšili, pridali do nej nové funkcie, ktoré poskytnú bežcom, členov tímov, ich fanúšikom i organizátorom ďalšie potrebné informácie o trase, časoch, vývoji pretekov i pozícii bežca na trati," uviedla tvorkyňa aplikácie a bežkyňa Svetlana Margentová, ktorá je tiež ambasádorkou OTKD 2018. "Najväčšou a najužitočnejšou novinkou v aplikácii je funkcia livetracking, na základe ktorého bude každý vidieť, kde sa konkrétny bežec nachádza. Rovnako vidia, kto beží daný úsek a v akom čase,“ poznamenal spoluorganizátor Miloš Zágoršek, riaditeľ produkčnej agentúry Quinta Essentia.

Rádio Expres odvysiela z podujatia priame vstupy, o ktoré sa postará moderátorka a bežkyňa Tatiana Šúrová: "Som rada, že budem môcť druhýkrát zažiť atmosféru OTKD ako bežkyňa a prvýkrát aj s mikrofónom."

Organizačný štáb počas behu tvoriť približne 150 ľudí. Na všetkých členov súťažiacich tímov, ktorí dobehnú v nedeľu 19. augusta do cieľa na nábreží Dunaja v Bratislave, čaká pamätná medaila a občerstvenie. Víťazné tímy s troma najlepšími časmi v každej kategórii si odnesú trofej.
14.8.2018   /   Cestné behy   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: Quinta Essentia

Ďalšie články