Maratón v Prahe vyhral Felix Kándie, Pavlišta v osobnom rekorde

Od piatku bojoval víťaz Pražského medzinárodného maratónu, kenský vytrvalec Felix Kándie, s virózou a podľa toho zvolil taktiku pre preteky. Rozbehnúť maratón zvoľna a potom sa uvidí. Ukázalo sa, že išlo o víťaznú taktiku. Víťazstvo mu patrí za čas 2:08:32. Najlepšou ženou sa stala Etiópčanka Yebrgual Melesa v čase 2:23:49. České majstrovské tituly získali Vít Pavlišta a Šárka Macháčková.
Mužský maratón pripomínal majstrovstvá Afriky. Papierovým favoritom bol etiópsky bežec Deribe Robim, ktorý prišiel do Prahy s časom 2:06:06. V úvode však tempo udával jeho krajan Hillary Kipchumba (polmaratón v čase 1:04:00). Na 25. kilometri sa na neho dotiahol Evans Chebet. Výborne si sily rozvrhol aj ďalší z Keňanov, Felix Kándie, ktorý sa zo štvrtej priečky postupne dotiahol na čelo a po 35. kilometri už prevzal vedúcu pozíciu a pre víťazstvo si dobehol v čase 2:08:32.

"Vstúpil som do pretekov s tým, že skúsim zabehnúť slušný čas, ale začnem opatrnejšie, v druhej polovici pretekov som sa však cítil dobre a dokázal som zrýchľovať," povedal Kándia v cieli. Druhé miesto patrí Chebetovi (2:08:50), na tretej pozícii prebehol cieľom papierový favorit Robim (2:09:05), ktorý sa v závere doťahoval na čelo.

V pretekoch žien to až do 25. kilometra vyzeralo na sólo preteky kenskej bežkyne Janet Rono. Polmaratón zvládla v čase 1:11:43, polminútu strácala Portugalčanka Sara Moreira, ktorej dýchala na chrbát skupinka etiópskych bežkýň. Z nich sa nakoniec regrutovala víťazka, keď najlepšie so silami dokázala hospodáriť Yebrgual Melesa. V úseku medzi 25. a 30. kilometrom sa posunula do čela a zlato vybojovala časom 2:23:49. "Už pred pretekmi som sa rozhodla, že začnem pomalšie a táto taktika sa v závere ukázala ako správna," povedala v cieli víťazka pretekov.

Blok afrických bežkýň dokázala rozbiť najlepšie Európanka, Portugalčanka Sara Moreira. Druhé miesto jej patrí za čas 2:24:49, ktorý je jej novým osobným rekordom a najlepším európskym výkonom histórie maratónu v Prahe.

"Vyhovovalo mi počasie, trať bola rovinatá, to bolo tiež v poriadku. Len mi trochu vadili úseky, kde sa bežalo po dlažobných kockách. S časom som samozrejme veľmi spokojná, možno sa mi raz podarí prekonať aj portugalský rekord 2:23:29, ktorý drží legendárna Rosa Motaová z roku 1985, kedy som sa narodila, " povedala najlepšia Európanka v cieli.

Tretia dobehla Letebrhan Haylay, pre ktorú bol maratón maratónskym debutom. Prvú maratónsku čiarku si zapísala za čas 2:25:24. Hongkonská pretekárka Yiu Kit Ching síce dobehla jedenásta, ale v cieli žiarila šťastím. Do Prahy prišla s cieľom splniť kvalifikačný limit na majstrovstvá sveta a olympijské hry. To sa jej časom 2:38:24 podarilo.

Súťažilo sa aj o české tituly v maratóne. Muži sa už od štartu zoradili v poradí Jiří Homoláč, Vít Pavlišta, tretí bežal skúsený Petr Pechek. Homoláč podľa slov svojho trénera Jiřího Sequenta prišiel do Prahy v dobrej forme s cieľom držať tempo 3:12 min/km, čo by zodpovedalo výbornému cieľovému času 2:15:00. Často však pre neho platí, že "prepáli" prvú polovicu pretekov. Pavlišta sa na neho postupne dotiahol, na 30. kilometri už figuroval na prvom mieste a udržal ho až do cieľa. Výrazne si posunul osobný rekord, keď sa cieľová časomiera pri jeho prebehu cieľom zastavila na čase 2:17:51 (zatiaľ 2:20:42, Praha 2012).

"Ani som nesledoval medzičasy. Bežal som svoje tempo. Vedel som, že sa medzera medzi mnou a Jiřím Homoláčom zmenšuje. Keď som ho dobehol a nezachytil sa ma, začal som si veriť, že zvíťazím. Po majstrovstvách ČR v polmaratóne som cítil, že mám na to zabehnúť dobrý čas, a že keď zabehnem na úrovni osobného rekordu, mohol by som zvíťaziť, "uviedol v cieli Pavlišta.

"Chcel som to jednoducho skúsiť, začiatok som rozbehol na čas 2:15:00. Potom som však mal žalúdočné problémy a postupne dochádzali sily, "okomentoval svoj výkon Homoláč. Časom 2:19:37 si vyrovnal osobný rekord z maratónu vo Frankfurte 2013.

Medzi ženami si pre titul od štartu bežala ostravská architektka, Šárka Macháčková. O deväť minút pokorila hranicu troch hodín, v cieli jej namerali čas 2:51:01.

"Užila som si to, bežalo sa mi výborne. Cieľom bolo získať titul. Ešte sa chcem stále zlepšovať a spoznať v maratóne hranicu svojich možností, "uviedla v cieli česká šampiónka.

V poli desiatich tisícok štartujúcich bežal rad zaujímavých osobností. Donedávna profesionálny boxer Lukáš Konečný absolvoval prvý maratón a zapísal si čas 3:29:36. Bývalá česká reprezentantka v atletike, majsterka sveta v behu na 800 metrov Ludmila Formanová, bežala maratón v čase 3:31:19. Nechýbali ani takzvaní zberači maratónskych čiarok. Pre Petra Hrčku bola Praha 454. dokončeným maratónom. Najstarším účastníkom maratónu bol Jiří Pridal z Pardubíc.

Volkswagen Maraton Praha bol zároveň finálovým kolom Juniorského maratónu. Vyhralo družstvo z Gymnázia Jilemnice (2:32:16).