Košičania predstavili favoritov, pobeží aj 78-ročný Nemec

Košičania predstavili favoritov, pobeží aj 78-ročný Nemec
Na štart MMM 2016 sa postaví nielen rekordný počet bežcov, ale rekordným bude aj počet 58 krajín, ktoré budú mať na štarte svoje zastúpenie
KOŠICE 27. septrembra - Už len štyri dni a Košice zachváti každoročné maratónske šialenstvo. Medzinárodný maratón mieru je vypredaný (spolu 11 713 prihlásených vo všetkých kategóriách), ale organizátori 93. ročnika stále nachádzajú nové témy, ktorými by upútali účastníkov či návštevníkov v nedeľu 2. októbra.

Na štart sa postaví nielen rekordný počet bežcov, ale rekordným bude aj počet 58 krajín, ktoré budú mať na štarte svoje zastúpenie. Najpočetnejšie pole štandardne vytvoria bežci zo susedných krajín, ale v Košiciach zaznamenali aj výrazne rastúci počet účastníkov z Veľkej Británie, Južnej Afriky, Fínska, Srbska, či Talianska. Premiéru budú mať napríklad Brazília či Peru. Na svoj siedmy košický maratón sa chystá Nemec Ernst Andreas Ziegler z Wuppertalu. "Na prvý pohľad nič mimoriadne, ale jeho prvý štart na východe Slovenska je datovaný do roku 1984 a Andreas mal v tom čase 46 rokov. Dnes, keď má 78, je najstarším z účastníkov, ktorí si naordinovali maratónsku vzdialenosť. Zo slovenských bežcov je mu vekom najbližší Milan Krajčí zo Zvolena. Ten slávi v tomto roku okrúhlych 75. Košickým rekordérom je stále František Zikeš, ktorý absolvoval Medzinárodný maratón mieru v roku 2010 vo veku 82 rokov a 6 mesiacov. Na opačnom póle čaká na svoju maratónsku premiéru slovenský banjamínok štartového poľa Martin Illéš z obce Okulka v okrese Vranou nad Topľou. Ten oslávil v tomto roku 18 a splnil tak jednu z taxatívnych podmienok štartu. Nik iný z ročníka 1998 nenabral na maratón odvahu," pripomínajú organizátori.

Štartová listina favoritov je kompletná

Na poslednej tlačovej konferencii pred príchodom prvých bežcov do Košíc organizátori odkryli aj zostávajúce mená, ktoré sa radia medzi ašpirantov na celkové víťazstvo. V ženskom štartovom poli budú víťazky z ostatných dvoch rokov: vlaňajšia šampiónka Etiópčanka Mulu Dirová s osobným rekordom 2:29:10 h a Keňanka Lydia Ruttová, ktorá zvíťazila v roku 2014 v čase 2:28:48 h. Jednotkou medzi favoritkami bude Keňanka Emily Ngetichová (32). Jej osobný rekord (2:25:14 h) je zatiaľ najkvalitnejší, s akým sa žena postavila na štart maratónu v Košiciach. Chýbať nebude Etiópčanka Chaltu Tafa Waková, víťazka maratónu v Porte 2013 a tretia z Varšavy 2015, kde si utvorila osobný rekord 2:29:30 h. Do boja o najvyššie priečky bude chcieť prehovoriť aj Bieloruska Maryna Damancevičová, košická víťazka z roku 2011 a účastníčka nedávnych OH v Riu de Janeiro.

Medzi mužmi má aj historicky ďaleko najlepší osobný rekord 33-ročný Keňan David Kiyeng (2:06:26 ešte z roku 2009), ale svoje top obdobie už má zrejme za sebou. "Pri prognózach jeho šancí na MMM musíme byť opatrnejší. Musel by to byť výrazný comeback k výkonom spred 4-5 rokov," upozorňujú organizátori. Ďalším Keňanom s veľmi dobrými výsledkami z minulosti je Daniel Limo s osobákom 2:08:09 z roku 2011. Ďalšími z ašpirantov na dobré umiestnenie budú Elijah Kemboi (2:07:34), Evans Ruto (2:07:49), Abere Belay (2:08:18), Josphat Leting (2:09:34), Henry Chirchir (2:09:24) a Mathew Bowen (2:10:57). Organizátori motivujú víťazov mužskej a ženskej kategórie špeciálnou prémiou 20 000 eur. Mužský víťaz ju získa v prípade dosiahnutého času pod 2:07:00 h a ženská víťazka pod 2:22:00 h. V oboch prípadoch by išlo o rekordy podujatia. Ich držiteľmi sú Keňan Lawrence Kimaiyo z roku 2012 (2:07:01 h) a Etiópčanka Ašete Didová z roku 2013 (2:27:47).

Okrem tradičného súperenia afrických vytrvalcov o prvenstvo bude mať náboj aj súboj slovenských atlétov o osobitne vypísané bonusy i pozíciu domácej jednotky. To platí najmä pre preteky mužov, kde sa okrem Juraja Vitka, ktorý už ukončil sezónu, predstavia ostatní traja majstri Slovenska Boris Csiba, Jozef Urban a Imrich Pástor. Tridsaťročný Urban sa na domácej maratónskej trati v Košiciach sa predstavil už niekoľkokrát, najlepšie mu vyšiel štart v roku 2013, keď dobehol v osobnom rekorde 2:23:51 h na 11. mieste. Aj tentoraz chce súperiť o post najlepšieho slovenského bežca na MMM 2016.


Maratón sa digitalizuje


Ten dnešný je digitalizovaný už úplne prirodzene. Bez moderných technológii by sa nedal vôbec pripraviť. Ten, ktorý leží v spomienkach a archívoch sa digitalizuje postupne. V prvej etape to boli všetky výsledkové listiny, teraz to bola etapa skenovania dvojrozmerných dokumentov z histórie MMM, najmä programové bulletiny jednotlivých ročníkov. Určite zaznie aj výzva , podobne ako v projekte Fotopravek MMM, aby sme sa pokúsili doplniť chýbajúce roky aj zo súkromných archívov priaznivcov a pamätníkov Košického maratónu. Po uvedenej digitalizácii je zrejmé, že sa hľadajú takéto dokumenty najmä z obdobia spred 2. svetovej vojny, konkrétne z rokov 1924-1927 a 1929-1931.

Rekordný počet bežcov si vyžiadal zmeny aj v zdravotnom zabezpečení

Niet väčšieho priania u každého organizátora obdobných masových maratónov, než je to, aby všetci dobehli do cieľa bez vážnejších kríz a zdravotných ťažkosti. Aby tomu tak mohlo byť, je potrebné venovať čoraz viac pozornosti príprave zdravotného servisu a preventívnym opatreniam tak na trati, ako aj v cieľovom priestore. Medicínske zabezpečenie aktuálneho ročníka MMM prešlo výraznou reformou, ktorú organizátori pripravili v úzkej súčinnosti s Košickou záchrankou a ktorá sa prejavila v temer zdvojnásobení kapacít, ktoré sú do zdravotnej starostlivosti o bežcov, ale aj divákov nasadené. Ich úloha bude spočívať v intenzívnom monitorovaní veľmi náročných posledných kilometrov trate v exponovaných úsekoch Komenského a Hlavnej ulice, ale tiež vo vybudovaní 8 nových stanovíšť lekárskej služby na každom 5. kilometri trate. Tie budú prevádzkované aj vďaka novo koncipovanej spolupráci so sieťou polikliník ProCare i lekárňami Dr.Max. Dochádza tiež k posilneniu všetkých komunikačných schém tak, aby každý zo stovák usporiadateľov na trati bol v prípade krízovej situácie schopní reagovať správnym spôsobom.
27.9.2016   /   Cestné behy   /   SITA, bk

Ďalšie články