Konečne cez päť mostov

Konečne cez päť mostov
Bratislavskí bežci sa konečne dočkali, pretože po dlhých piatich rokoch trať tradičného Silvestrovského behu opäť viedla cez všetkých päť mostov spájajúcich ľavý a pravý breh Dunaja. Trasa 28. ročníka pretekov sa vrátila do podoby, akú mala počas behov v rokoch 2006 až 2011. Pre opravu Starého mosta sa predchádzajúce štyri ročníky pretekov bežali ako „turné štyroch mostov“.
Len ako lákadlo pre tých, ktorí (ešte) nebežali, pripájam stručný opis trasy pretekov. Štart bol tradične pred Ekonomickou univerzitou, ktorá poskytla svoje priestory na predštartovnú prípravu tisícke bežcov a bežkýň. Ako prvý prišiel na rad Prístavný most (pôvodne Most hrdinov Dukly) a organizátori podobne ako vlani nasmerovali bežcov na pravú lávku, ktorá nekončí schodmi, ale chodník sa plynulo stáča do „slimáka“, čo je oveľa bezpečnejšie riešenie. Popri prístave sa pretekári dostali na Most Apollo - zatiaľ jediný most, ktorému počas jeho histórie nebolo zmenené meno. Po jeho prebehnutí sa pokračovalo po hrádzi a na bežcov čakal navrátilec – nový Starý most. Tento most vo svojej histórii menil meno až 3-krát. Najprv to bol Most Červenej armády, potom Starý most, teraz (neoficiálne?) Nový Starý most. Asi najvýstižnejší názov pre mnohých Bratislavčanov aj tak bude „Most bratislavskej totálne (z)integrovanej dopravy“. Nebola to však preteková premiéra tohto takmer nanovo postaveného mosta, tú už absolvoval ako súčasť trasy Kráľovskej štafety na májovom VW štafetovom behu. Pre úplnosť dodávam, že sa po ňom bežalo aj na septembrovom Night Rune. Po zdolaní stavebne najmladšieho bratislavského mosta pokračoval bežecký pelotón po promenáde vedúcej na Vajanského a Rázusovom nábreží. Na konci tohto úseku čakal v poradí štvrtý most, striedajúci názvy Most SNP a Nový most. Posledné tri kilometre trate viedli po hrádzi a cieľovú rovinku obstarala lávka pre cyklistov a peších na Moste Lafranconi (pôvodne Moste mládeže). Možno sa raz dočkáme aj šesťmostovej verzie Silvestrovského behu. Určite bude dlhšia ako súčasná, trať sa možno natiahne až na polmaratónsku dĺžku. Asi najzábavnejšiu časť týchto úvah však predstavuje tip, v ktorej veteránskej kategórii (40+, 50+ alebo 60+) by ju bežal tohtoročný víťaz.

Rovnako ako vlani aj teraz bežcom veľmi žičilo počasie – slniečko pekne svietilo a ortuť teplomera klesla pod nulu len minimálne. Presne o 10:00 hod. výstrelom zo štartovacej pištole vyslal primátor Ivo Nesrovnal približne 1000 pretekárov do súboja s traťou i časom. Jeho športové oblečenie pri štarte signalizovalo, že neprišiel len slávnostne odštartovať, ale rýchlo sa zaradil do peletónu pretekárov a po niečo vyše hodine úspešne dobehol do cieľa.

Tradične na záver niekoľko faktov: 10,6 km (GARMIN) dlhú trasu prebehlo 950 pretekárov (662 mužov a 283 žien), čo predstavuje nový účastnícky rekord. Medzi mužmi víťazstvo obhájil Marek Hladík, ktorý trať zdolal za 35:32 min. Pohár pre víťazku v ženskej kategórii premiérovo poputuje na Britské ostrovy zásluhou Danielle Madaglisan, ktorá trasu zdolala za 41:42 min. Víťazmi sú však všetci, ktorí si aj v posledný deň v roku našli čas a prevetrali svoje maratónky. Dovidenia o rok na 29. ročníku a nech nám to všetkým v  2017 bezproblémovo behá.

31.12.2016   /   Cestné behy   /   Autor: Andrej Červeňan   /    Foto: RH

Ďalšie články