Kimeli obhájil víťazstvo v Prahe, najlepší Európan Homoláč

Keňan Benard Kimeli obhájil víťazstvo na 21. ročníku Pražského polmaratónu.
Podarilo sa mu dosiahnuť počin ako jeho krajanovi Danielovi Wanjirovi a stal sa iba druhým mužom histórie pretekov, ktorý zvíťazil dvakrát po sebe. Jediná sekunda delila druhého bežca v cieli Felixa Kibitoka od víťazstva. Caroline Kipkiruiová zabehla nielen dobrý čas, ale zlepšila kazašský ženský rekord o šesť minút.

Mužský pretek vyhral tesným súbojom v cieľovej rovinke Keňan Benard Kimeli v čase 59:07 a vylepšil svoj čas o 40 sekúnd oproti minulému víťazstvu. Zároveň si zapísal nové osobné maximum v polmaratóe. ,,Bol som dobre pripravený, skvelé tempo nasadili aj vodiči a som spokojný aj s časom," neskrýval radosť Benard Kimeli. Druhý Felix Kibitok, tiež z Kene, zaostal len o niekoľko krokov za ním (59:08) a tiež si zlepšil osobný rekord o trinásť sekúnd. Až tretí na páske skončil najrýchlejší muž tohtoročných svetových tabuliek Stephen Kiprop, ktorého postihla v samom závere kríza a stratu na vedúcich borcov ​​už nedokázal zmazať. Od úvodných metrov sa pritom odtrhla favorizovaná skupina, ktorá sa spoločne držala do 15. kilometra. ,,Som veľmi rád, že je to pre mňa druhé víťazstvo v Prahe. Som hrdý, že ma organizátori znovu pozvali a mohol som tu bežať. Dnes som mal silných súperov až do záveru, ale príprava bola výborná, takže som si veril, že dosiahnem víťazstvo," nechal sa počuť víťaz pretekov.

Ženský pretek zvládla najrýchlejšie naturalizovaná Kazaška Caroline Kipkiruiová, avšak narodená v Keni. Kipkiruiová zvíťazila o 30 sekúnd (1:05:44) pred druhou Lonah Salpeterovou z Izraela (1:06:13), až ako prvá "oficiálna" Keňanka dobehla Lydia Njeruová na bronzovej priečke v čase 1:07:52. ,,Som šťastná, že som tu mohla vylepšiť svoje umiestnenie a predviedla som to najlepšie, čoho som bola schopná," konštatovala víťazka Kipkiruiová a dodala: ,,Síce som bežala skoro celý pretek sama, nebol jednoduchý, ale som rada, že som ho mohla absolvovať."
Všetky tri sa držali do desiateho kilometra spoločne a navyše dokázali striasť aj druhú najrýchlejšiu všetkých čias Fancy Chemutaiovú, ktorej v lepšom výsledku zabránila svalová indispozícia. Lonah Salpeterová vylepšila vlastné maximum (1:06:40) o takmer 30 sekúnd, Caroline Kipkiruiová vylepšila najlepší výkon Sorokivskayovej (1:12:05) z roku 1993 dokonca o viac ako šesť minút.
Najlepším Čechom a zároveň najrýchlejším Európanom sa stal Jiří Homoláč (1:04:03), ktorý aj napriek víťazstvu nad Ukrajincami aj zástupom Francúzov nebol spokojný s výkonom. Homoláč si s Európanmi pomáhal do siedmeho kilometra, potom sa spojil s Felixom Bourem z Francúzska, aby tri kilometre pred cieľom nasadil tempo, ktorému už ostatní prenasledovatelia a ďalší Česi nestačili. ,,Čakal som, že medzi 15. a 20. kilometrom príde trochu vietor do chrbta a ten bohužiaľ neprišiel. Práve tam som stratil cenné sekundy. Som mierne sklamaný, ale každý deň nemôže byť ideálny. Bežalo sa mi dobre, ale rozdiel medzi osobákom a dnešným časom je asi štyridsať sekúnd a tú stratu som rozložil do celej trate," uznal Jiří Homoláč po pretekoch.

Z Češiek bola pri neúčasti Evy Vrabcovej Nývltovej, ktorá bola len diváčkou, najlepšia Eva Filipiová, ktorá bežala v dobrom tempe a na konte bude mať z Prahy svoj druhý najlepší čas kariéry 1:20:19. Za sebou nechala Barboru Jíšovú a Radku Hanzlovú. ,,Ako víťazka sa nemôžem sťažovať. Aj keď s tým časom 1:20:19 som tu skôr ako zástupca hobíkov, "smiala sa a pridala: ,,Pripravujem sa teraz skôr na maratón, takže rýchlejšiu polku bude možné zabehnúť až potom."
6.4.2019   /   Cestné behy   /   Autor: br   /    Foto: runczech