Kemboi víťazom MMM, Berešovej ušiel limit na OH

Majstrami Slovenska v maratóne sa stali Magyar a Berešová
KOŠICE 2. októbra (SITA) - Keňan Elijah Kemboi sa stal víťazom 88. ročníka Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach. Trať zvládol za 2:11:15 h a vyrovnal svoj osobný rekord z aprílového maratónu v Antverpách. Za najlepším košickým traťovým rekordom svojho krajana Gilberta Chepkowonyho (2:08:33) z minulého roku zaostal o vyše 2 minúty.

Na 88. ročníku MMM dominovali africkí bežci, ako druhý dobehol do cieľa Etiópčan Ebisa Ejigu v osobnom rekorde 2:12:10 h, tretiu priečku obsadil jeho krajan Gebo Burka (2:12:30). Kemboi, ktorý vo svojom štvrtom maratónskom štarte zaznamenal druhé víťazstvo, zinkasoval finančnú prémiu 9000 eur. Keňan dlho zaostával za vedúcou skupinou, na prvé trio (Ejigu, Burka a Keňan Some) sa dotiahol až na 36. kilometri, postupne zrýchľoval a napokon mal v cieli takmer minútový náskok.

"Ťažko povedať, ktoré víťazstvo je cennejšie. Navyše, dosiahol som rovnaký čas ako pri mojom triumfe v Antverpách. Obe prvenstvá si vážim, rozdiel bol asi len v tom, že kým v Košiciach bolo slnečno a teplo, v Antverpách pršalo,“ povedal po pretekoch 27-ročný Kemboi. Stal sa deviatym kenským víťazom MMM a jeho čas je siedmy najlepší v histórii košických pretekov.

Medzi ženami sa presadila Bieloruska Maryna Damancevičová, ktorá finišovala za 2:33:53 h. V dlhodobých tabuľkách košického maratónu sa posunula na štvrtú priečku. Aj ženy bežali pomalšie, ako je traťový rekord Ukrajinky Oleny Burkovskej z roku 2009 2:30:50 h a nenaplnili želanie organizátorov dosiahnuť prvý výkon na slovenskom území pod 2:30 h.
Dvadsaťsedemročná Damancevičová získala za prvenstvo 6000 eur. Takisto ako u mužov na ďalších dvoch pódiových miestach skončili etiópske vytrvalkyne. Druhá dobehla Halima Berisová (2:35:47) a tretia Seada Kedirová (2:36:28).

Najúspešnejšia Slovenka Katarína Berešová skončila pri svojej maratónskej premiére na 5. mieste za 2:43:42 a o 42 sekúnd jej ušiel B-limit na olympijské hry do Londýna 2012. Berešová si v Košiciach vybojovala svoj prvý titul majsterky SR v maratóne.

"Bežalo sa mi solídne, ale druhá polovica maratónu už bola dosť náročná. V istých chvíľach som sa v závere cítila bezmocne. Snažila som sa, tréner ma povzbudzoval, ale asi tri kilometre pred cieľom som si uvedomila, že limit mi zrejme tesne ujde. Je to však pre mňa veľmi dobrá skúsenosť, z maratónskeho debutu mám dobrý pocit. Verím, že najneskôr na jar pokorím olympijský limit," povedala čoskoro 24-ročná Berešová reprezentujúca TJ Obal servis Košice.

Medzi mužmi patrí slovenský titul nečakane Imrichovi Magyarovi z AC Nové Zámky. Dvadsaťsedemročný vytrvalec skončil v Košiciach celkovo ôsmy za 2:39:42 h. Druhý bol s mankom len 9 sekúnd bývalý chodec Peter Tichý, bronz si vybojoval Ondrej Veselovský (MK Rajec). Víťaz slovenského šampionátu z posledných štyroch rokov Imrich Pástor tentoraz preteky nedokončil, odstúpil na 32. kilometri.

Vo všetkých súťažiach 88. ročníka MMM sa v nedeľu predstavilo rekordných vyše 6000 bežcov z 38 krajín. V maratóne napokon štartovalo 901 vytrvalcov, 831 mužov a 70 žien. Do cieľa dobehlo 774 a medzi nimi vo svojom 25. maratóne v živote aj minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda (v absolútnom poradí 208. za 3:30:35). Z 1699 polmaratóncov (1373 mužov a 326 žien) klasifikovali v cieli 1503.