Okrem historicky prvého slovenského atletického olympijského víťaza v
ére samostatnosti Mateja Tótha sa v desaťčlennej nominácii v mužskej
kategórii ocitli fenomenálny britský vytrvalec Mo Farah, nemecký diskár
Christoph Harting či jeho krajan - oštepár Thomas Röhler, ktorí si
takisto z Ria priviezli zlaté medaily, Farah hneď dve za obhajobu
prvenstva na 5000 aj 10 000 m. O ocenenie sa uchádzajú aj strieborní
medailisti z OH 2016: francúzsky desaťbojár Kévin Mayer, španielsky
prekážkar na 110 m Orlando Ortega a francúzsky žrdkár Renaud Lavillenie.
Olympijským bronzom z 400 m prekážok sa môže pochváliť Yasmani Copello z
Turecka. Desiatku nominovaných dopĺňajú úradujúci európski šampióni z
Amsterdamu Pawel Fajdek z Poľska (guľa) a Gianmarco Tamberi z Talianska
(výška).
Tóth sa vlani nedostal medzi trojicu finalistov.
Víťaz vzíde z hlasovania fanúšikov, zástupcov médií aj členov vedenia európskej atletiky
prostredníctvom sociálnych sietí facebook a twitter, na ktorých má
konto EA. Hlasovať sa dá do polnoci 5. októbra SELČ, následne oznámia
mená troch finalistov.
Laureáti mužskej, ženskej a zároveň kategórie vychádzajúcich hviezd
budú známi v sobotu 15. októbra na televíznom galavečere v portugalskom
Funchale. Víťazi si prevezmú ocenenie Golden Track.
Vlani sa z celkového víťazstva tešili britský diaľkar Greg Rutherford
a holandská šprintérka Dafne Schippersová, ktorá ako prvá v 23-ročnej
histórii ankety od roku 1993 obhájila v kategórii žien prvenstvo.
Vychádzajúcimi hviezdami sa stali poľský guliar Konrad Bukowiecki a
švajčiarska prekážkarka Noemi Zbärenová.
Športovci nominovaní na Atléta roka 2016 v Európe:
MUŽI
Mo Farah (V. Brit.) - disciplíny 5000 a 10 000 m
Christoph Harting (Nem.) - disk
Kévin Mayer (Fr.) - desaťboj
Orlando Ortega (Šp.) - 110 m prekážok
Pawel Fajdek (Poľ.) - kladivo
Renaud Lavillenie (Fr.) - žrď
Thomas Röhler (Nem.) - oštep
Gianmarco Tamberi (Tal.) - výška
Matej Tóth (SR) - chôdza na 50 km
Yasmani Copello (Tur.) - 400 m prekážok
ŽENY
Ruth Beitiová (Šp.) - výška
Sara Kolaková (Chor.) - oštep
Anita Mártonová (Maď) - guľa
Sandra Perkovičová (Chor.) - disk
Sara Slott Petersenová (Dán.) - 400 m prekážok
Dafne Schippersová (Hol.) - 100 a 200 m
Ivana Španovičová (Srb.) - diaľka
Ekaterini Stefanidiová (Gréc.) - žrď
Nafissatou Thiamová (Belg.) - sedemboj
Anita Wlodarczyková (Poľ.) - kladivo